Egy független hozzáértő felvilágosítana a mai magyarországi aikido helyzetről?
Szeretnék aikidot gyakorolni. Első és legfontosabb szempontom egy olyan edzőt találni, akik komolyan veszi az aikidot. Aki az életfilozófiát, az életvitelt, a hozzáállást legalább annyira fontosnak tartja, mint a gyakorlatokat.
Félreértés ne essék. Nem azt mondom, hogy sok a kontár, hogy csak a pénz miatt nyitnak edzőtermet, de sajnos biztos előfordul ilyen.
Olyan tanárt szeretnék találni, aki az alapító, Uesiba Morihei tanításait híven követi. Persze tudom, hogy az aikidonak pont a rugalmasság a lényege, de nem szeretnék olyantól tanulni, akinek a felmenője egyik reggel felkelt és azt mondta magának, hogy amit ő kitalált az mindennél jobb. Remélem érthető mire akarok kilyukadni.
Ezek mellett a konkrét kérdésemmel kapcsolatban arra lennék kíváncsi, hogy hol induljak el? Hol kezdjem a keresést?
Már nagyon sok oldalt megnéztem, kicsit kezdek képbe lenni, de innen is szeretnék egy-két információt kapni, hogy ezek után magam dönthessek.
Arra gondolok, hogy vannak alapítványok, szövetségek, szakszövetségek, egyesületek... és akkor ezekből jönnek a különféle dojok, termek, tanárok.
Vagy egyszerűen keressek egy dojot, kezdjem el, és ha nem tetszik akkor váltsak másik dojora?
Bár foglalkozom ezoteriával, reikivel és tudom, hogy valószínűleg a lehető legjobb edzőhöz fogok kerülni, de egy kis utánajárás nem árthat.
Köszönöm a válaszokat!
Ui.: Lehetőleg független ember válaszoljon. Aki csak azt írja, hogy az övé a legjobb, annak a hsz-t figyelembe se veszem. Minden egyéb hozzászólásra, ami nem a kérdésemmel kapcsolatos (viták, ki a jobb, szájhősök, stb stb) nem fogok reagálni.
Szóval értelmes, tudatos, éber emberek véleményére, pontosabban információadására vagyok kíváncsi.
Kedves Kérdező !
Jól beleszaladtál te is - mint előtted már sokan - ezzel a kérdéssel a dzsindzsába! Még egy pár nap és az előttem szólóak bele fognak bonyolódni egy olyan jellegű vitába, amihez az eredeti kérdésednek már csak halvány körvonalakban van köze. Legalábbis eddig így volt.
Írtad, hogy :"Lehetőleg független ember válaszoljon." Ilyen itt nincs. Aki független, az vagy nem aikidozik, kvázi nemigen ért hozzá, ha meg aikidozik és ért hozzá, nem valószínű, hogy független. Aikiboxer első válasza korrekt. Véleménykülönbségek lehetnek, de ez már olyan, mintha elkezdenénk egy fórumban vitatkozni arról, hogy a töltött káposzta finom e vagy sem. Tudod te nagyon jól a megoldást, meg is fogalmaztad a kérdésed végén, egyszerűen keress egy dojo-t, kezdd el, és ha nem tetszik, válts. A megítélésed úgyis a te egyéniségedtől és elvárásaidtól fog függeni. Ezt meg előre nem fogja senki sem tudni. A kezdéshez esetleg pár jótanács : 1. Türelem. Ez nem olyan, hogy két edzés és tökéletesen menni fog a technika.
2. Az instruktor és a dojo nagyon jó jellemzője, hogyan bánik az abszolút kezdőkkel.
Indulj és gyakorolj, a válaszokat a dojoban keresd, ne itt. Sok sikert.
A kérdéshez ld. még ide írt első kommentemet. :)
http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__egyeb-kerdesek__..
Kedves 07:57-kor Válaszoló!
Igazad van. A sok különböző vélemény csak megnehezítette a dolgomat :)
Ettől függetlenül mindenkinek köszönöm a segítséget, mert valamilyen szinten hasznos volt számomra.
El fogok menni több dojoba is, beszélgetek több mesterrel is, és majd az érzéseim alapján eldöntöm, hogy melyiket választom (amin akár később változtathatok is).
De eddig a hasonló jellegű dolgokban (pl. reiki) mindig a helyes utat (vagy mestert) választottam, ezért nem félek a rossz döntésemtől.
A tanácsodhoz, vagyis a türelemhez csak annyit fűznék: nemár, pedig én két hónap múlva mester akartam lenni... Viccet félretéve tisztában vagyok vele, hogy ez nem így működik. Sőt, nagyon sajnálom, hogy sokan abban a hitben vannak, hogy az ilyen jellegű dolgokat meg lehet tanulni, tapasztalni pár hónap alatt, miközben régen elkötelezetten egy egész életet szenteltek ilyen dolgokra.
Én folyamatosan gyakorolni szeretném az aikidot, nem hipphopp megtanulni.
Köszönöm a segítségek mindenkinek!
Kedves kérdező!
Nem vagyok független :) És szakértő sem igazán. Még csak tizen éve aikidozom. Többen említették a Kobayashi dojokat. Tényleg jó, én is ott edzem. Éppen ezért Neked nem ajánlom. Miért? Szó sincs filozófiáról. Hogy ennek miaz oka? Idézet Kobayashi senseitől:
-----------------------------------------
Interjú Kobayashi sensei-el
...
Riporter: Úgy tűnik, O-Sensei nagyon sokat beszélt a kamisamáról (istenségek) azokban a napokban.
Kobayashi: Nem értettük, mit beszél, úgyhogy csak néztük a földet és reméltük, hogy nemsokára abbahagyja. Ha visszagonolok arra az időre, már sajnálom, hogy nem figyelmeltem rá, de akkoriban nem érdekeltek ezek a dolgok.
R: Volt aki értette, mire gondolt?
K: A vallásos emberek tudták követni, mert járatosak voltak az istenekkel kapcsolatos témákban. De én nem értettem semmit. Ebből a szempontból azt mondhatjuk, hogy nem voltam méltó tanítvány. (Nevetés). Azonban Sensei sosem erőltette ránk a hitét, ami szerintem fantasztikus dolog. Sose mondta: Hinnetek kell ebben. Azt hiszem az ok, amiért mindenki követni tudta őt, az volt, hogy soha sem próbált semmit ránk erőltetni.
...
R: Sensei, ön 1972-ig oktatott a Hombu Dojoban majd a Hombutól független oktatói tevékenységbe kezdett. Úgy gondolom, minden bizonnyal megvan a saját elképzelése az aikidoról.
K: Nem igazán. Én úgy gondolom a stílusom nagyjából mentes a természetellenes szokásoktól, berögződésektől. Ezért probléma nélkül taníthatok más dojokban. Ez az én tanítási módszerem.
...
Jóllehet sokféle stílusú edzéseken vettem részt, azt vallom, hogy a művészet terjesztése a fő küldetésünk. Ezért úgy tanítok, mint a mostani Doshu. Így szinte sosem fordul elő sérülés. Úgy gondolom, ha uchideshi szeretnél lenni vagy hivatásos aikido oktató, sokat és keményen kell edzened. Az emberek általában munka utáni kikapcsolódás céljából jönnek le edzésre. Sokuknak jólesik egy korsó sör mikor hazaérnek edzésről. Nem az ő igényeik kielégítése a cél, de nehéz úgy boldogulni ha ezt nem vesszük figyelembe. Szóval úgy gondolom, hogy jó, hogy sokféleképp gondolkodnak az emberek az aikidoról. Úgy gondolom, mivel a dojoim száma egyre nő, ez azt mutatja, hogy a megközelítésem megfelel a kor elvárásainak.
-----------------------------------
Ennyit a japán szellemről és az Aikidoról :)
És egy programajánlat, ha valakit érdekel az ilyesmi. Az MKDE - Magyarországi Kobayashi Dojok vezetője Dr. Szabó Balázs ELTE BTK adjunktus, Japán Tanszék tart előadást a japán harcművészetekről.
Tan Kapuja Buddhista Főiskola 2013 február 23
A japán harcművészetek világa 2.
Előadássorozat a japán harcművészetek kialakulásáról, hátteréről és hatásairól.
14.00 - 15.00
"A harcművészeti iskolák kialakulása" - Szabó Balázs előadása
A mai ismert japán harcművészetek alapjait a kora újkori japánban kialakult harcművészeti iskolák jelentik. Hogyan és miért alakultak ki és milyen jellegzetes tulajdonságaik voltak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!