Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Üdv. Télen a fagyokban, hogy...

Üdv. Télen a fagyokban, hogy lehetne megoldani a futást (gondolom aláöltözet), de kifejezetten a levegőre gondoltam, egy sálat a száj elé kötni stb. ki hogy szokta ezt megoldani?

Figyelt kérdés

2012. nov. 3. 17:59
 1/5 anonim ***** válasza:
7%
Száj köré sálat? Minek? Futás közben az ember nem a száján szívja be a levegőt... orron be, szájon ki. Nyilván ehhez megfelelő tempót kell választani.
2012. nov. 4. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
53%

Szia. Jól gondolod kérdező, a sál segít. Melegen tart és megóv a széltől. Ha – 15 alá csökken a hőmérséklet, akkor sokan símaszkot is húznak, hogy védjék arcukat a metsző széltől. Mínusz húsz alatt már nem igen tanácsos futni, ugyanis sem sállal sem máshogy nem tudod eléggé felmelegíteni a levegőt. Amúgy a tüdőd a nagy hidegben eleinte fájni fog, de később alkalmazkodik.

A lényeg, hogy ne öltözz túl. Én még mindig sortban futok, de ha fázol, húzz harisnyát. Nagy szélben mellényt veszek. Sapka és kesztyű kötelező.

- 6 alatt már javasolt két réteg lent is. Harisnya vagy "cicagatya" plusz szélvédős nadrág.

Lehetőleg kerüld a pamutból készült holmikat, mert ha átizzadod, magába szívják a nedvességet és hűtenek. Legjobb a polipropilénből készült ruha, a dry-fit és hasonló anyagok, amik hamar száradnak.

A lényeg, hogy a lábaidat tartsd melegen, nem pamut zokniban, hanem elasztikusokban. Futáshoz vannak külön meleg zoknik.

A nagy közhiedelemmel ellentétben, igenis szájon ÉS orron át is kell szívni a levegőt, mert kizárólagosan az orron át légzés nem biztosít elég levegőt a futáshoz. "Hasból" lélegezz, orron és szájon egyaránt, egyenletesen, belégzés – három lépés – kilégzés ütemben, vagy ahogy neked a legjobb.

Jó futást.

2012. nov. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Sapka és kesztyű kötelező."

Sapkával egyetértek, mert a fej felszinén nincsen olyan jó érhálózat, ami fel tudná melegiteni. De a kesztyű szerintem teljesen opcionális. Én életemben egyszer vettem télen futáshoz kesztyűt, és rohadtul izzadt benne a kezem 10 perc után. (lehetett vagy -10 C) Szerintem egyértelmű, hogy az amatőr futók túlnyomó többsége röhelyesen túlöltözik. Két réteg nadrág??? Ha a városba megy az ember valahova, akkor se vesz 2 réteg ruhát, pedig futáskor komoly hőtermelés folyik.


"igenis szájon ÉS orron át is kell szívni a levegőt, mert kizárólagosan az orron át légzés nem biztosít elég levegőt a futáshoz."

Mi az hogy szájon át is "KELL" levegőt beszivni? :-D Hát egyátalán nem kell. Úgy _KELL_ lélegezni, ahogy az aktuális tempó megköveteli. Télen én sosem futok olyan gyorsan, hogy szájon kellene vennem a levegőt. Aki úgy hajt télen, hogy a torkára szivja a -10 C-os levegőt, annak úgy is kell.

2012. nov. 8. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Oké, rossz szót használtam. A kesztyű opcionális. Végül is, mi nem az? Mindenki csak azt hord, amit akar vagy amije van.

Ó, hát lehet, hogy nekem a kezemen sincs megfelelő érhálózat, mert elég hamar fázni kezd. Azt hiszem, én is bírnám kesztyű nélkül, de én szeretem és nem izzad benne a kezem. Mindenki el tudja dönteni, vesz-e kesztyűt vagy nem, úgy gondolom. Amellett meg a kesztyű jó arra is, hogy az ember belefújja vagy beletörölje az orrát, ha egyszer telemegy a hideg levegőtől, de hát az ilyen vérprofi, lazán kocogó, orron át szipákoló futóknak, mint itt vannak nincs ilyen problémája.

Az öltözőtippeket egy futóoldalról vettem és lehet, hogy túlzás a két gatya, de ez is egyénfüggő. Én sem hordok két réteget, valószínűleg nem is fogok, de sokan vesznek, olyan mínusz tizenöt körül, ha erős a szél.

2012. nov. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Döncike válasza a helyes. Általában kezdő futók öltöznek túl. Tényleg! Mi a fr@cnak kell két nadrág? Vannak téli futóöltözetek. A rengeteg ruharéteg elnehezíti magát a futást, sőt meglehetősen kényelmetlen. Hidegben szerintem jobb futni, de nem kell ezt a hidegben való futást túl dimenzionálni. 2-3 kör után, ha valaki túl öltözik, kzdi szépen szaggatni magáról le a ruhát. A kesztyű egy lehetséges megoldás, de a téli f.holmik ujja hosszabb és szinte az egész kezet elfedik, anni elég is. Ez a levegővétel sem egy bebetonozott szabály, hisz annyi minden befolyásolja. Amikor 2X maratont futottam télen, akkor éppen a levegővételt sz@rtam le. Ami nekem bevált, az a széthajtogatott p.zsebkendő mindkét zsebemben. Fontos, hogy az orr tiszta legyen. 'Hogy miért széthajtogatott? 'Mert, ha futás közben használom és csak úgy lazán egy kötegecskét bedugok a zsebembe, az az első használatkor úgy néz ki, ha egyet szeretnék kihúzni, tuti kihúzom egyben az egészet, lehullik, s talán marad egy, ami pillanatok alatt tépőzáras lesz és később már nincs semmi. A széthajtogatottnál valamiért egyesével is kijön. Bár én sokat és sokszor futok, már rengeteg apró, de ugyanakkor hasznos trükköm van, de szerintem mindenkinek, aki rendszeresen fut.

Üdv.:

Rea

2012. nov. 10. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!