Melyek a külső, illetve belső harcművészeti stílusok?
Na, milyen jó kérdések vannak ma. Szinte már sajnálom, hogy csak most péntekig fogok itt írni.
Belső kungfuk, vagy lágy stílusok a Wudang hegységben lévő Taoista kolostorokban kifejlesztett, komoly belső edzéssel egybekötött és a chi mozgatását kihangsúlyozó stílusok. Ilyenek a Tai Chi chuan, a Bagua Zhang, vagy a Xing Ji. Az írásmódok lehetnek mások, illetve ezeknek vannak alstílusaik, ezeken kívül is biztos vannak még hasonló wudangi rendszerek. Összefoglaló harcművészetük a Wudangshan kungfu.
A taoista filozófia, ételfelfogás áthatja a gyakorlatokat, a gyakorlás és a technikák szellemiségét.
Lágy stílus még az Aikido, lehet vitatkozni vele, hogy az Aikido életút, vagy hatékony harcművészet, vagy mindkettő. Illetve célja-e az önvédelem gyakorlása, vagy nem. Én ismerek erős aikidost, nekem ez az út szimpatikus, van más is. De alapvetően természetesen a kínai (az Aikido az japán) harcművészetek túlélés és egészségmegőrzés centrikusak.
A külső stílusok Kínában rendkívül változatosak, az ős, a Shaolin kungfuból a kolostor felégetése után az egész országban elterjedtek, és minden mester vonalán színes, más-más technikák és irányzatok ezrei születtek.
Ezek a chi-t főleg a test feledzésére használják.
Külső stílusok a Japán Karate, Jujutsu. De a Brazil Capoeira, az Indonéz és Fülöpszigeteki fegyveres és pusztakezes rendszerek is, tehát a belső stílusok egyedinek mondhatók, és ritkáknak a világban.
Más most nem jut eszembe, majd mások leírják a többit..
Hogy hogy csak most péntekig fogsz írni?
A wing chun kungfu ezekszerint külső?
a wingchun is külső, pontosan. és oktatják itthon is jól, úgy hogy ajánlott lehet gyakorolni, ha valaki el tud menni edzésre.
péntekig leszek, mert a látszat ellenére nem csak tanulok/tapasztalt vagyok, hanem én is edzem vagy éppen edzést tartok :D
meg azért van nekem is szókimondó tahó stílusom, és nem biztos, hogy mindenhonnan be tudok már jelentkezni az oldalra.. köhömm. tehát csak péntekig leszek ilyen helyen :)
Wing Chun mellé szerintem nem kell semmi. Bármilyen, bármekkora ember jelent fenyegetést, azt be tudják darálni. Az erősítő edzés ezen sokat nem változtat. A súlyzózás esetleg belassítja a mozgást (persze nem minde esetben) de ezt nyilván nem akarjuk. A technikák a kar izmainak fejelttségéből származik, tehát erősítésnek maximum az ismert saját testsúlyos edzések jönnek szóba.
Van, aki kettlebell párti, ők is tudnak érvelni, hogy az milyen jó illetve ízületbarát. Nem tudok tanulmányokkal ellenérvelni, tehát döntse el mindenki milyen edzés milyen hatással van a testére. Jóga (vagy ennek modern felhasználása, a mély törzsmerevítő izmokat fejlesztő pilates vagy callanetics gyakorlatait jó dolog ám megtanulni, mert alapvető az erős has-hát izom, de nem csak a látványos nagy izmok, hanem a mélyen elhelyezkedők is fontosak. ezért van szerepe a medence billentéssel végzett hasprésnek, homorításnak. óvja a testtartás a gerincet, és más izmokat is megdolgoztat).
A szókimondóságom azért főleg régebben fölösleges bántással is párosult. Most is be vannak rágva rám, mert igen alpári módon írtam néhány küzdősportról, küzdősport edzőről, és megtalálták ezt a fórumot. Hihetetlen kedves és jó beszélgető partner tudok lenni, de azt ne olvassa el senki, amit dühömben írok, mert lehet hogy pár napig rossz kedve lesz, netán indulatos lesz tőle.
És ezt itt a fórumon sem tolerálják, végül is teljesen jogosan.
Nem írtam WingChunhoz, szerintem az a fontos, erősítésnél legalábbis mindenképp fontosabb, hogy a láncütés minél tudatosabb, kontrolláltabb legyen! Egy nem eléggé felkészült, képzett embert mint írtam bedarálnak, tök mindegy mekkora, mennyi izma van a torka, az arca, a lágyéka sérülékeny lesz 10 ütéssel szembern 1,5 másodperc alatt.
De aki rutinos, az az első mozdulat előtt már kivágódik oldalra, esetleg trükkös eléggé, hogy innen támadjon. Lényeg, hogy ha megtörik a ritmust, úgy mondják boxolók "keresztbe verhetnek". Ez azért van, mert az ember a saját cséphadarását nem tudja követni, én ha WingChunt gyakorolnék akkor erre figyelnék. Mindig tudjam éppen hol van a kezem, bármilyen gyorsan fűrészelek is.
Köszi az érdekes gondolatokat!
A wing-tsun, wing-tzunk, wing-chunk között mi a különbség? Én úgy tudom az eredeti a chun. A tsun már modernebb. És, hogy a chun eredetileg nem tartalmazott láncütést. Ez igaz?
mennyit írtam, és bezárult a böngésző..
szóval az eredeti a WingChun, ahogy írtad. Tudtommal volt benne láncütés. A többi rendszer modernebb, de ez nem feltétlen azt jelenti, hogy tökéletesítettek rajta, hanem szimplán politikai szakadást, irány/vezetőség váltást.. én nem tartom ezt szerencsésnek.
Az a hír, hogy a WingTsun edzések gyengébbek, WingChunosoktól, illetve más harcművészektől/küzdősportolóktól jutott a fülembe, én magam nem foglalkoztam ezzel sokat.. Hagyományosan ha kérdezik, az eredeti stílust ajánlom. Ha nincs más, biztos hogy megteszi a WT is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!