Azt mondják 30 perc folyamatos mozgás kell a testnek míg elindul a zsírégetés?
futok 3 percig közepes tempóban 1km-t akkor lófaszt se érek el vele?
ez csak egy példa volt.
(ezt fogyás szempontjából kérdezem)
Ki mondja ezt?
Az idióták....
Te döntöd el, hiszel -e nekik!
de jó hogy írt Amigó bácsi.
ugyan is már gondoltam nem írok Sanyiékkal szemben, de ííígy...
elvileg (van amiben tájékozottabb vagyok) zsírsavakat egész nap oxidál a tested, hát miből fedezné a kis entrópianövekedés energiakülönbözetét? jó, ezt baromkodásnak szántam, termodinamika jegyzetemben le van írva, hogy X tömegű embernek óránként hágy J energiát kell elégetnie hogy...
a valóságban viszont zsírt használ a szervezet, az izomzat elég jelentősen, nyugalmi állapotban is. minél nagyobb az izomzat, nyilván annál többet.
várok amúgy kritikát, nem tudom jól látom-e ezt a dolgot.
A legtöbb élettani folyamat zsírt használ energiaként, legfőképpen nyugalmi állapotban.
Mozgás közben a helyi energiaraktárakat használjuk, az adott izomban található glikogént.
Mivel a legtöbb kardió jellegű mozgást a láb végzi, ami a legnagyobb izomcsoport a testen, ennek glikogénraktározási képessége -főleg edzett egyének esetén- bőven elég egy maratoni táv megtételére.
Az aerob anyagcsere út amúgy sem túl hatékony, mivel glukózonként 36 ATP keletkezik, míg anaerob úton mindössze 2 ATP molekula képződik.
Tehát sokkal több glükózt kell felhasználni adott mennyiségű ATP előállításához.
De tegyük fel, hogy leürített glikogénraktárakkal kezd valaki edzeni:
A glikolízis végterméke a Pyruvát (piroszőlősav), ami glükóz hiányában aminosavakból is előállítható.
Tehát a szervezet fehérjéket fog felhasználni, hogy energiát biztosítson a mozgáshoz.
A májból is érkezik glükóz és ha ez is kimerült, a máj elkezd ketontesteket előállítani.
Fontos megérteni, hogy ez nem hirtelen, egyszerre a 31. perctől történik, hanem folyamatosan vált át a szervezet.
Amennyiben sikerül a glükózkínálatot nullára csökkenteni, az izomsejtek KÉNYTELENEK lesznek szabad zsírsavakat felhasználni az ATP szintézis fenntartására. Ez viszont csak aerob úton, a mitokondriumokban történhet, aminek hatásfoka -mint már említettem- csak töredéke az anaerob energianyerés energiaigényének.
Az időegység alatt előállítható ATP olyan kevés lesz, hogy az már veszélyezteti a szervezet normális működését, a felszabaduló aceton és ketonszármazékok pedig súlyosan veszélyeztetik a test homeosztázisát, a vér savasodását okozzák. (ilyenkor megfigyelhető az acetonszagú lehelet)
Az ilyen fajta edzés nem alkalmas zsír leadására, mivel a zsír nagy energiasűrűségű tápanyag (9Kcal/g.) ezért az elégetett mennyiség csak néhány gramm lesz (ne feledjük, hogy párhuzamosan a többi anyagcsereút is működik, 100% zsírfelhasználás SOHA nincs)
Ráadásul aerob mozgással szinte lehetetlen lemeríteni a glikogénraktárakat, (ugye 36 ATP...) ezért nagy intenzítású kardióedzésre lenne szükség, vagy súlyzós edzésre az aerob kardió előtt, ami semmiképpen sem ajánlott, mivel az izomvesztés jóval meghaladná a zsírvesztést.
Én végzek kardiót (nem mindíg) de nem zsírégetés céljából.
Az állóképességemet és az oxigénfelvételi kapacításomat ill. az inzulinérzékenységet szeretném növelni vele.
Azonkívül kényelmesebb diétában, ha nem kell 50 gramm napi Ch -ra lemennem, hanem kardióval magasan tudom tartani a kalórialeadásomat, így több Ch is mehet, nem lassul be az anyagcserém. :-)))
Futógép a kedvencem, gyors gyaloglás emelkedőre, vagy ha sulyzós edzéstől külön van, akkor intervallum kb. 175-ös csúcsokkal.
Tömegnövelésnél nem szoktam :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!