Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Vajon egy tapasztalt Kenjutsu-...

Vajon egy tapasztalt Kenjutsu-s milyen esélyekkel indulhatna egy Kendo versenyen?

Figyelt kérdés
A kenjutsu-ban elsajátított technikákat mennyire tudná alkalmazni ''élesben''? Elképzelhető, hogy megnyerheti a versenyt?
2011. ápr. 5. 21:38
 1/7 anonim ***** válasza:

egy verseny mióta éles?

a tapasztalt az nem azt jelenti, hogy jó benne? jobb mint mások? :)

2011. ápr. 7. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Úgy gondoltam, hogy mivel a kenjutsut bokkennel (fakard), iaitoval (gyakorló kard) és shinkennel (igazi katana) gyakorolják ami elég balesetveszélyes, így leginkább csak formagyakorlat-szerű lassú mozgással gyakorolnak. A shinaival (kendos bambuszkard) viszont biztonságosan lehet ''csapkodni'' (pont erre találták ki) így megtehetem, hogy teljes erőből viszem be a vágást mint ha kard lenne. Hát így gondoltam az éles versenyt (meg hát a karatéban is van light contact és full contact is, na vajon melyik az éles küzdelem?).

A tapasztalt meg nálam annyit tesz, hogy tudja melyik végénél fogja meg a kardot. Hiába durvábbak és hatékonyabbak a ju jitsu technikák, ha én kezdő vagyok és összekerülök egy tapasztalt (már jó pár éve nyomja, volt versenyeken stb.) judo-sal akkor nekem kampec. Ha én már jó pár éve edzek, és a technikák automatikussá váltak akkor tapasztaltnak mondhatom magam. Na de mit érhetek vele egy judo versenyen azokkal a technikákkal, ami hasonló a judohoz, csak a használatánál az ellenfél minnél gyorsabb kiiktatására (az utcán speciel megölésére) törekszem?

Na ezt ültettem át a kenjutsu-kendo tematikába, csak ott a kendóban már az alapállás is más mint a kenjutsuban, és a jutsuban a fentebb említett miatt nincs olyan heves contact mint a kendoban... Szóval kicsivel bonyolultabb a kérdés. De köszönöm a válaszodat és várom a továbbiakat

2011. ápr. 7. 17:57
 3/7 anonim ***** válasza:

Én is köszönöm a válaszod!

szóval jitsuzol?

én magam is gyakorlom harcművészetet, és bár az edzőtársaimat, akik többek között barátaim is, nem khmm.. nem ölöm meg edzésen, még ha egy toroktámadást gyakorlunk sem. így lehet, egy boxoló többet sparringol nálam, valamilyen szinten adott idő alatt nagyobb gyakorlatra tehet szert bizonyos dolgokban, de szerintem, ugyan úgy mint a jitsu esetében, a technikák komolysága és célja bőven behozza ezt a különbséget.

talán így lehet ez kenjutsunál is. én mindenképp a harcművészetre fogadnék.

2011. ápr. 7. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy te is így gondolod (az ölés meg csak érzékeltetés, de ha a jitsuval egy átlagembert beledöngölsz a betonba, az ott is marad) és én is a kenjutsusra szavaznék. Viszont én nem igazán értek hozzá ezért gondoltam hátha tudja egy kendós szakértő, mert ez kb. olyan mint ha egy tai chi mester (nem a nagypapáknak tanított, hanem az eredeti, amit harcra terveztek) kiállna egy sanda versenyen
2011. ápr. 7. 19:03
 5/7 anonim válasza:

A Kendo nem Kenjutsu... Ez olyan kb minthogy egy Kézilabdás milyen eséllyel indul egy Kosárlabdameccsen. Labda, labda akkor meg?

A kenjutsu és a Kendo nem ugyanaz, egy Kendo versenyre ha elmennék úgy kapnál ki, hogy csak néznél mint Panni a ladikban. Szerintem :) Én a legjobbakkal edzek együtt és nem hiszem, hogy csak úgy a semmiből jönnél és sikerülne. Előtte vegyél pár kendo leckét és uccu. Találkozunk a kövi versenyen :D

2011. nov. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Azért a kézi meg a kosárlabda kicsit más.

A Kendo a Kenjutsu-ból lett kifejlesztve, így a kenjutsuban maradtak meg az eredeti technikák. Gondolom akit arra készítenek föl, hogy mesterien öljön egy karddal, akkor egy verseny sem lehet neki nagy gond.


Amúgy vettem már kendo leckéket, de egyik harcművészetet sem űzöm a kettő közül (egyelőre) így kétlem, hogy ott lennék egy kendo versenyen kedves utolsó.

2011. nov. 21. 16:45
 7/7 anonim válasza:

Nem képzelhető el. Válogatott kendós voltam, nem a levegőbe beszélek, úgyhogy megpróbálom elmagyarázni. Nem akarok én is metaforákkal élni, de sajnos kénytelen vagyok: a különbség az, hogy valaki látott már az életében elefántot állatkertben vagy tényleg vadászott is rá. Attól még, hogy végre tudsz hajtani egy kenjutsu katát (márpedig a kenjutsu lényegileg csak katákból áll)nem leszel vívó. A vívást nem az dönti el, hogy milyen technikákat ismersz, vagy hogy milyen szépen tudod végrehajtani őket. Felállsz egy kenjutsu katát megcsinálni, nyugodt vagy, mert PONTOSAN tudod, hogy mi fog történni, milyen ritmusban, milyen távolságról,és hogy milyen technikát fogsz alkalmazni. Mitha elmennél egy elefántot megnézni az állatkertben, vastag rács mögül-nem számítasz semmi esetlegesre. A kendoban vívás közben változik a ritmus, amiben támad az ellenfél, sokszor fogalmad sincs arról, hogy mi lesz a következő vágása(vagy szúrás esetleg) mivel 4 támadási felületet is célba vehet akármilyen sorrendben, kettős és hármas kombinációkat és végrehajthat ötletszerűen,ja és variálja a távolságot. És a legfontosabb: a kata nem tanít meg rá, hogy hogyan ragadd magadhoz a kezdeményezést, vagy hogy hogyan hitesd el egy ellenféllel, hogy a kezdeményezés az övé,és így csald bele egy támadásba amire egy technikával reagálsz. A katában is van tanár és tanítvány szerep, vagyis aki veszít és aki nyer,csakhogy kendoban ezek a szerepek tizedmásodpercenként cserélődnek. Kenjutsuban nem feltétlen tanulják meg a SEME fogalmát- nyomásnak szokás fordítani, amit a két vívó fejt ki egymásra vívás közben. Ennek a "nyomásnak" számos eleme van, és jó esetben heves védekezésre is kényszerítheti az ellenfelet, amit aztán ki lehet használni. Szintén más kérdés, hogy a kendoban nem "elég" pusztán,hogy eltaláld a célt, a vágásnak összhangban kell lennie a lábmunkával, a kiáltással (kiai) amit kiadsz, és megfelelő (sokszor kenjutsutól eltérő) vágástechnikával kell végrehajtani a támadást,és a vágás után a bíróknak látniuk kell, hogy akár a következő támadásra is készen állsz (zanshin). Megértem, hogy nagyon büszke vagy azokra a technikákra amiket elsajátítottál, de ennek az ismerete egy valódi vívásban messze nem elég, mert a győzelem egy vívásban egy olyan komplex dolog, amit évtizedekig gyakorolnak, és sokszor nem arról szól,hogy ki milyen gyorsan vág, hanem hogy hogyan gondolkozik. Valljuk be, kata közben az ember nem nagyon szokott gondolkozni azon, mivel verje át a másikat, vagy hogy mit hitessen el vele vívás közben. Gondolj bele, felállsz egy vívó ellen versenyen, szépen előre eltervezed azt, hogy mit is akarsz csinálni, aztán az ellenfél teljesen máshogy reagál, méghozzá azért, mert megteheti. Kenjutsuban ez nem szokás.

Lehet, hogy a helyedben én sem hinném el, hogy pl. tizenöt év kenjutsuzás után az első kendo meccseden szanaszét fognak verni olyan emberek, akik mindössze 4-5 éve kendoznak, pedig így lesz. Valamiért a kendot is kitalálták, az ok pedig az volt, hogy kata önmagában nem készíthet vel a vívásra. Ha nem hiszel nekem gyere le edzésre és meglátod.

2011. nov. 25. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!