Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A karateba tartozik a tékandó...

A karateba tartozik a tékandó a kunkfu és a jiujicu vagy az egy külön műfaj?

Figyelt kérdés

Az érdekel, hogy tulajdonképpen mi a karate ? Egy olyan műfaj amibe sokminden bele tartozik, pl tékandó, kunfu, jujujicu stb vagy ezek külön dolgok.


Mindenki azt mondja hogy karate oktatás, de a Brucee Lee az is karatézott? Az is a karate ágban tartzuik ? Vagy ezek külön ágak, de akkor miért elterjedt a karate.


2011. febr. 27. 00:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nagyon remélem, hogy nem komoly a kérdés.

Ha mégis, akkor megpróbálok higgadtan válaszolni. Na szóval, amit felsoroltál, az mind egy egy harcművészet, mint a karate.

a tékandó=taekwondo

jujujicu=ju jitsu

kunfu=kungfu

Bruce Lee kungfuzott (aztán később alakított egy új harcművészeti ágat).

A karate pedig egyáltalán nem népszerűbb, mint a többi. Csak a filmek hatása, hogy ennyire a köztudatban van, de szerintem sokkal hatékonyabb módszerek is léteznek-persze nem a harcművészeten, hanem a harcoson múlik minden.

2011. febr. 27. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

öhh, úgy látszik tényleg eléggé nem vagy otthon ezekben.


A karate az egy japán harcművészet, azon belül aztán van többfajta stílus (pl Kyokushin karate, Goyu-ryo karate, shotokan karate) amik valamelyest különböznek egymástól, de mind ugyanonnan származnak, csak idővel aztán egyes mesterek picit másképp láttak dolgokat, és így másképp tanították, különböző iskolákat hozva létre.



A taekwondo (ejtsd: tékvándó) egy koreai harcművészet, amire nagyon jellemző, hogy főleg rugdosnak, ha youtube-ra beírod, hogy taekwondo, akkor az ottani videókon látni fogod.


A kungfu (vagy kung fu, de van, hogy gong fu) az összes kínai harcművészetek gyűjtőneve. Itt több száz teljesen különböző stílus van, köztük pl. a leghíresebbek a shaolin kungfu-k, amik a Shaolin buddhista kolostorból erednek, a tai chi, aminek egy változatát szokták csinálni az öreg kínai bácsik a parkokban minden Kínával foglalkozó filmben, a wing tsun, ami itthon is nagyon népszerű, és mindenhol tele van ragasztva az oszlopok wing tsun edzés reklámokkal. Van még csomó, mint mondtam, ezeket is érdemes megnézni youtube-on, hogy lehessen látni a különbséget az egyes kungfu stílusok között meg akár mondjuk a karate között (pl. xing yi, baguazhan)


a ju jitsu vagy jiu jitsu megint egy japán harcművészet, ami a fogásokra, dobásokra, feszítésekre, ilyesmikre specializálódott.


Bruce Lee kínai volt, és ő kungfu-zott, több stílust is tanult, bár később tanulmányozott nem kínai harcművészeteket is, köztük karatét is. Ő volt az, aki megtörte azt a hagyományt, hogy a kínaiak nem tanítanak kungfut nem kínainak, és edzőtermet nyitott Amerikában, ahol mindenkit tanított, aki bement hozzá. Addig a nyugatiak számára nem is nagyon volt ismert a kungfu, ő tette ismerté.

A japánok viszont már korábban is tanítottak nem japánokat is karatéra, így az már korábban is széles körben elterjedt.

2011. febr. 27. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
lol:DDDD tékandó meg kunfu.
2011. febr. 27. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ha arra gondolsz, hogy az általad felsoroltak a karate alfajai/alágazatai, akkor nem, mint már előttem is tökéletesen leírták.

De ez a kérdés egy vicc amúgy. :D

2011. febr. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
fake kérdés. Ennyire hülye nem lehet valaki... vagy csak túl optimista vagyok?
2011. febr. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszi:) Én Wado-Ryuztam gyermekkoromban ami karate, az keményebb mint a shotokan ? Mindenki azt mondja, hogy Bruce Lee karatézott, akkor mégsem ? Eddig úgy tudtam, hogy a karate az egy gyűjtőneve ezeknek a kisebb műfajoknak amiket felsoroltam.


Miért van az, hogy ha megnézek egy karate edzést, akkor ugyanazokat csinálnak mint Bruce Lee, tulajdonképpen ugyaz mind, nemde ? Ütnek és rúgnak és repülnek. De tulajdonképpen mi különbözteti meg az egyiket a másoktól, mert nekem nagyon úgy tűnik hogy semmi, csak valaki azt mondja Ő tékandózik mert jobban tetszenek neki a kóreaiak vagy valami.

2011. febr. 27. 20:19
 7/12 anonim ***** válasza:

Máshol alakult ki, más alapította, stb. A mozgások meg csak egy részben hasonlóak, rengeteg eltérés van. Arra leegyszerűsíteni, hogy rúgnak, meg ütnek....

A wing-tsun eleve máshogy üt, mint a karate. (hozzáteszem, egyik sem túl eredményes) A taekwondo rúgásait egyikhez sem lehet hasonlítani. Gyakorlatilag egy az egyben ugyanolyan mozgást szinte nem is találnál bennük. A hasonlóságok meg abból adódnak, hogy alapvetően az ember anatómiáját használják ki.

2011. febr. 27. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

én nem tudom, hogy ki az a mindenki, aki olyan balgasággal jön, hogy Bruce Lee karatézott, de érdekes egy társaság lehet.


Egészen más alapokon vannak ezek a harcművészetek, más mentalitással, más taktikai felfogással - pl a teakwondo, amelyik lényegében csak rugdos, igyekszik távol maradni, folyamatos mozgás, egészen más lábmunka, mint pl. egy kungfu, vagy egy karate. A karatéban végig a keménység dominál, minden technikánál az átütőerőre mennek, akár támadás, akár védekezés, így például sokkal jobban szeretik a blokkolást védekezésnél (hogy egyszerűen izomból félreütöm az ellenfél támadását), mint az elvezetést, ami meg a kungfuban hangsúlyosabb (hogy nem töröm meg a mozdulatát élesen, hanem elvezetem másfele). Vagy sokkal jobban szeretnek egyben nagyot ütni, mint apró de nagyon gyorsan egymás után jövő ütéseket csinálni. A wing tsun kungfu meg pont az utóbbit szereti. A kungfura gyakran jellemző a lágy és a kemény részek váltakozása, ez az egyik alapelv, ami a végig kemény karatéra nem olyan jellemző.

Rengeteg különbség van, amiket így elsorolni nem lehet.


Tényleg nézegess videókat. Üsd be a youtube-ra, hogy teakwondo, hogy tai chi, wing tsun, bagua (vagy baguazhan), xing yi (vagy xing yi quan), drunken fist, praying mantis (ezek kungfuk), jiu jitsu, karate.

Nézegesd őket, és ha van egy minimális szemed, akkor látni fogod a különbségeket.


Másik egyszerű és azonnali összevetés: biztos láttál már van Damme meg Jet li bunyós filmeket. Az előbbi karatézik, az utóbbi kungfuzik.

2011. febr. 28. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Azt nem értem, hogy Bruce Lee ugyanúgy ütött, rúgott, mint Van Dame és a karatésok, akkor az miért nem karate.
2011. márc. 1. 00:38
 10/12 anonim ***** válasza:

A vízilabdások meg ugyanúgy úsznak, mint az úszók. Akkor a két sport ugyanaz?

Azért mert hasonló dolgokat csinált, még nem ugyanaz a harcművészet! Ne légy hülye!

2011. márc. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!