Ha valaki huszonegy-két évesen kezd el sakkozni, meddig juthat el?
Hát igen, a sakk rendkívül költséges sport.
Ez a része valóban kimaradt.
Sokat kell játszani (versenyeken, nem online!) és sokat kell edzeni (edzővel).
Egy kezdő edző órabére is van legalább 3-4 ezer ft. Nyilván kezdő edző elég is egy darabig. Ilyen 1800-2000 körül már minimum egy erős IM vagy gyenge GM edző kell, akinek van is tapasztalata. Nos, hát az nem olcsó, ilyen 10-15 ezer ft/órától indul! Határ természetesen a csillagos ég. 2200-2300-as szinten már erős GM edző kell, ahol 25-30 ezerről indulnak az órák.
Akárhogy is, akármilyen szinten vagy: játszani kell.
Egy átlag 7 fordulós, 4 napos magyarországi verseny költségei:
Szállás: ha találsz olcsót és hónapokkal előre lefoglalod, 8-10 ezer/ éjszaka, ha a verseny első napja előtti napon elmész, akkor plusz egy éjszaka. (Erre gyakran van szükség, mert egy nap 2 forduló van - kivéve az utolsó napot, akkor egy; ritkán van ez pont fordítva: az első nap 1 és utolsó napon kettő; és első nap az első forduló jellemzően reggel 9 és 11 között kezdődik, így ha kicsit is messzebb laksz, akkor előző nap el kell menni)
Akkor a szállás: 50 ezer 5 éjszaka. Utazás egyénileg, kaja egyénileg. Nevezési díj általában: 8-12 ezer forint. Ritkán több, ritkán kevesebb.
Összesítve egy versenyen 80-90 alatt nehezen úszod meg.
Van magyarországon egy ismert sakkverseny szervező, a Jeszenszky József ő egy évben 12X szervez versenyt az országban mindenhol és kizárólag csak wellness hotelekben, hát ott gyakran még 1,5-2X drágább a szállás. (Plusz szervez még versenyeket, csak azoknak más a neve, például Budapesten szokta az ún. "prémium" versenyeket szervezni)
A szálláson természetesen sokat lehet spórolni, mondhatni az egyenletből ki lehet iktatni, ha pont abban a városban van a verseny, ahol laksz vagy nagyon közel és napi szinten be tudsz járni. Vagy tudsz ingyen szállást, mert mondjuk van ismerősöd ott, ahol éppen verseny lenne. Budapestiek előnyben, mert ott gyakran van verseny.
Továbbá magyarország összes versenye:
Szóval egy szó mint száz: egy sakkverseny nagyon drága és legalább!! 2 havonta egyszer menni kell, máskülönben nem tanulsz és nem fejlődsz semmit.
Én ezt az átlagot próbálom tartani, de előtérbe helyezem azokat a versenyeket, ahol ingyen szállás van, mert például szerencsére pont Budapesten lakik ismerősöm, meg még pár helyen az országban. Ezen okból kifolyólag előfordul, hogy 3-4 hónapig nem megyek, aztán egy hónapban 2-3X is. Sőt, évente legalább egyszer szoktam menni külföldre is - jellemzően Pozsonyba, ott tudok olyan szállást, ami még olcsóbb mint itthon, feltéve ha fél évvel előre lefoglalom. Ott van egy jó kis 5 napos verseny, 9 fordulóval.
Szóval utószó: igen, rohadt drága sport a sakk - ha komolyan gondolod.
Pontosítás: magyarországi verseny, ami 7 forduló és előző nap elmész, akkor csak 4 éjszaka. Na nem mintha sokat számítana.
Vannak magyarországon is 9 fordulós versenyek, de nagyon ritka! Például: Keszthely open, Zalakaros és Balatonlelle. Kapaszkodj meg: drágább, mint egy pozsonyi verseny. Van még a Püspökladány open az is 9 forduló amúgy az "nagyon" olcsó, viszont csak 60 perc gondolkodási időd van.
Igen, amúgy ezek klasszikus versenyek ami azt jelenti, hogy rendszerint 90 perced van a játszmára (az ellenfélnek is) és lépésenként kapsz 30 másodperc bónuszidőt. Ritkán kevesebb, például Ladányban csak 60 perc.
Előfordul amikor a 40. lépés után kapsz még +30 percet!
Na ilyenkor egy sakkverseny még drágább! Mert akkor gyakran csak napi egy forduló van mert nem fér bele egy nap kettő. A +30 perccel és a lépésenkénti +30 másodpercekkel egy sakkparti simán eltarthat 6-7 óráig is. Szünetet is kell tartani 2 forduló között, egyszerűen nem fér bele napi kettő. Előfordul amikor megoldják, például 8:30-ra teszik a délelőtti fordulót, de akkor nem minden nap van 2 forduló.
De ez ritka, általában napi egy.
Ebben az esetben egy 9 fordulós verseny költsége:
10 éjszaka, ha előtte való nap elmész és a legolcsóbb szállás is 15 ezer/éj, például a balatoni versenyenként, akkor:
Szállás: 150 ezer
Nevezés is drágább ilyenkor, mondjuk 15 ezer
Enned kell, napi étkezés 6 ezer
Utazás oda-vissza mondjuk 20 ezer. Ott vagy, hogy: 245 ezer forintba belekerülhet egy hosszabb magyarországi!!! verseny.
Ígérem most már utoljára szólok a témához, de eszembe jutott még egy fontos dolog :D
Minél magasabb szinten vagy, annál drágább a sakk! Ez azért van, mert minél magasabb szinten vagy, annál nehezebb még magasabb szintre jutni. Nem feltétlen tudásilag, hanem élő pont alapján. Mondjuk egy felnőtt sakkozónak 20-as szorzója van (ifi-knek, gyerekeknek több) és így 1800-as értékszámmal megversz egy 2000-est, akkor kapsz: 15 élő pontot a győzelemért. Viszont ha 2000 értékszámmal versz meg egy 2200-ast, akkor már csak 11 élőt kapsz, mert 2000 felett (ha jól tudom de ebben biztos nem vagyok) már csak 15-ös a szorzód, IM-GM szinten már csak 10 a szorzód!
Miközben egy ifinek 40-es, mondjuk vagy már 2500-on és kikapsz egy 2300-as ifitől, akkor 30!! pontot buksz. Tehát bukni könnyebb, mint nyerni.
Itt jön a következő bökkenő: minél magasabb szinten vagy, annál többször fogsz gyengébb játékost kapni és annál többször lesz olyan, ha nyersz kevés élőt kapsz, már a döntetlennel bukod az élődet! Ha kikapsz, akkor meg sokat levon.
Például egy Jeszenszky féle versenyt megnyer 7 fordulóból 5.5 ponttal egy erős FM vagy gyenge IM, akkor az egész verseny alatt összekapar kb 3-5 élőt! Mert 1: kicsi a szorzód
2: több gyengét kapsz mint amennyi erőset melynek következménye, hogy a remivel is bukod az élőd nyerni meg nem nyerhetsz mindig. (Ez a baja Magnus Carlsennek egyébként, vezeti a a világranglistát 2800+ fene tudja mennyivel - miközben nem is ő a világbajnok - elindul egy szuper GM körversenyen ahol csak bukja az élőt mert nyerni nem tud mindig, nála erősebb sakkozó meg nincs a világon)
Ezt a problémát meg tudod kerülni úgy, ha olyan versenyen indulsz ahol több az erősebb mint a gyengébb. Akkor sem leszel olyan "jó" helyzetben mint 2000 alatt hiszen 15-10 a szorzód, de legalább több az erősebb így még nyered az élőt a remivel.
Na, ha vagy már 2000-2200-as szinten ilyen nagyon nagyon kevés van. Az egész világban!!
Szinte kizárólag csak a Reykjavik open és a Bangalore open versenyek az egyedüliek a világon, ahol nagyon sok GM-IM jön (100-200 is!)
Itt jön képbe a költség: Reykjavik még nem olyan drága mert Európában van, de a szállás így is sok. (Fun fact: nem olyan "sok", megnéztem a bookingon, 9-10 éjszaka 150-200 ezer). De Indiába, Bangalore-ba elmenni költségesebb mert a repülőjegyet is meg kell venni, plusz egyéb akadályozások is vannak, például egészében véve az, hogy rohadt messze van.
Vannak még versenyek ahol viszonylag "sok" GM-IM van, például a Zürichben a "Zürcher Weinachtsopen" (nem meglepő módon karácsony és újév között van) és Teplicében (egy városka a cseh-német határhoz közel csehországban) a "Teplice open" versenyeken. Előbbi nagyon drága, nevezési díj is forintosítva 70-80 ezer, szállásról ne is beszéljünk mert Zürich a világ egyik legdrágább városa. Utóbbi viszonylag olcsó.
De mindkettő versenyen is "csak" 20-30-40 IM-GM szokott indulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!