Önvédelmi,színvonalas,rövid időtartamú - max.5-7 nap - sport-tanfolyamot ajánlanának 5 fiú unokám (15-22 évesek)részére Budapesten? pl.TAICHi vagy AIKIDO? Fő szempont a védekezés! Saját tapasztalattal rendelkezők ajánlását/véleményét szeretném kérni!
Gondolom, ajándék lenne karácsonyra...
Amit tudnod kell, hogy ennyi idő alatt az önvédelem fizikai részét nem lehet megtanulni. Fizikai rész alatt a "verekedést" értem. Ehhez pedig évek rendszeres edzésére van szükség, amikor az alapoktól kezdve felépítik az adott rendszer szerinti mozgásokat, azokat az ember begyakorolja, számtalan edzésen gyakorolja elkülönítve az egyes mozdulatokat, majd gyakorló küzdelmekben próbálja ki, aztán meg versenyeken... És akkor az még mindg "csak" versenysport, amitől egy valós önvédelmi helyzet ezer ponton eltér.
Kezdve ott, hogy nincsenek szabályok, egész odáig, hogy minden "ér", de nincs fény, nincs 1-1 ellen, tömeg van, akadályok vannak körülötted, a másik részeg, drogos, kése van, harap... Persze a sokéves küzdősportos múlt - főleg, ha elő is jön az emberből - segíthet, egy birkózó, judós nem fog megszeppenni, ha megfogják a csuklóját, vagy a ruhájánál fogva kezdi valaki idegből rángatni, hisz egy tizenéves gyerek heti 5 edzéssel számolva havonta kb. 10-20 órát tölt csak azzal, hogy a ruhájánál fogva rángatják olyanok, akiknek az a sportjuk, hogy a ruhájuknál fogva rángassanak embereket (és ez csak az edzések küzdelmi része volt).
Amit ennyi idő alatt meg lehet tanulni, kicsit be lehet gyakorolni, az az önvédelemnek az a szintje, amiről mindenki hajlamos elfelejtkezni - a "nem áldozattá válás" tudománya. Hogy megtervezem, hogy mikor merre megyek. Elkerülöm a zűrös részeket. Nem viselkedek kihívóan (ruhával, műszaki cikkekkel, pénzzel). Éber vagyok, de nem úgy, hogy 100 méterről ellenszélben is érződjön rajtam a para. Úgy általában - nem látszom áldozatnak.
Aztán jön a potenciálisan veszélyes helyzetek kezelése szóval, testbeszéddel - a deeszkalálás. A segítségkérés, a figyelemfelhívás. A menekülés. Az értékek átadása, mert nincs az az ájfón, ami megér 10 centi vasat a bordák közé...
Ezeket egy tanfolyamon át lehet adni, amit kiegészíthet némi eséstanítás (minden verekedés a földön köt ki, nem mindegy, hogyan kerülsz oda), egy-két erőteljes rúgás (taposva, sarokkal), a fej védelme parasztlengők ellen... És ennyi, ennek is csak az az értelme, hogy aki ettől kedvet kap, az elkezdjen valami küzdősportot.
Ott gyakori motiváció az önvédelem igénye, aztán a legtöbb küzdősportoló leéli úgy az életét, hogy soha nem lesz szüksége arra, hogy a ringben, szőnyegen, tatamin szerzett tudását a club padlóján, vagy a buszpályaudvar betonján kelljen előrántania. (Amiben persze lehet, hogy benne van az is, hogy egy sportoló, főleg küzdősportoló ember nyugalomban, állásban, járásban is úgy néz ki, hogy általában nem őt fogja bárki is áldozatnak választani, hanem valami kevésbé fit, kevésbé magabiztos prédát keres - tehát a küzdősport múlt már akkor elhárítja a támadást, amikor még el sem kezdődött.)
Mindenesetre mind a taichi, mind az aikido elég "áttételesen" alkalmas önvédelemre, ezek nagyon szellemi irányzatok. Önvédelemre sokkal könnyebben átkonvertálható tudást ad a box, a birkózás, a judo, a brazil jiu jitsu, a sambo, a semi és full contact karate iskolák, valamint kifejezetten önvédelmi rendszer a krav maga. Talán ez utóbbi adja a legtöbbet abból az elméleti, taktikai háttérből, amiről a válasz elején írtam.
Onvedelmet tanulni ertelmetlen rendszeres kocogas nelkul. Ha nincs allokepesseg,semmit se er.
A mozdulatokat evek alatt irjak az osztoneibe. Tiz evig kell jarni minimum,h reflexbol usson/haritson. Ez a tapasztalatom. N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!