Milyen tejsav keletkezik az izmokban edzes soran?
Az élet speciális szerveződött makromolekulák alkotta szubmikroszkópos szerkezet biokémiai folyamatai által determinált életjelenségek összessége.
Dr. Pethő Menyhért : A mezőgazdasági növények élettana
A sejtek energiatermelési folyamatai többfélék, különböző körülmények közt más-más úton termel energiát a sejt (amit ATP formájában raktároz). Ideális esetben (oxigén jelenlétében) alig termelődik tejsav, a köztes termékként megjelenő piroszőlősav (illetve ennek sója, a piruvát) acetil-koenzim-A-n keresztül vesz részt az ADP->ATP szintézisben.
Oxigén hiányában azonban a piroszőlősav tejsavvá alakul. Ehhez egy protont fel kell vennie, ezt a protont a NADH szállítja (Nikotinamid-Adenin-Dinukleotid), miközben NAD+ lesz belőle. Innen lesz a tejsavnak az extra hidrogénje. A tejsav aztán (extra protonjával együtt) kilép a sejtből, és a májban, illetve oxigéntartalékkal rendelkező izomban piroszőlősavvá alakul (vissza), mely piroszőlősav belépve a terminális oxidációba (mely nevében is benne van, oxigént igényel) acetil-koA-n keresztül hasznosul, jelentős ATP-többletet eredményezve. Ez az, amire a kérdésben úgy hivatkozol, hogy "amikor egy lassú izomrost felhasználja". Nem használja közvetlenül, hanem átalakítja egy köztes termékké, amit el tud oxidálni.
A tejsav-> piroszőlősav átalakuláskor adja le az extra protonját a tejsav, ennek a felvételét megint csak a NAD végzi, miközben NADH-vá alakul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!