Haszonélvező- Tulajdonos. Ki felel a javítási költségekért?
Van egy ház a nevemen, amiben a haszonélvező lakik.
A haszonélvező felújításokba kezdett bele: szobák festése, ház vakolása, festése kívülről. (Előtte se volt rossz, csak neki nem tetszett úgy)
Ezekbe fizettem.
Ablakcsere is volt, abba is álltam a felét, illetve a munkadíjat..
Most a tetőt akarja megcsináltatni, mert egy helyen állítólag elrohadt egy tetőléc. Nem tudom, hogy csak ott akarja-e, vagy az egész tetőt csináltatni, mert azt is mondta hogy a cserepek is rosszak szerinte...
Ki köteles a tetőcserét fizetni?
Ha én, valamilyen módon mentesülhetek alóla? Nekem nincs pénzem más házát újítgatni...Már elegem van.
Most vettem házat magamnak, azt szeretném csinálni, nem az ő segge alá építkezni.
A törvény egyértelműen fogalmaz, a haszonélvező viseli a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével a dologgal kapcsolatos terheket, a tetőcsere rendkívüli helyreállításnak minősül.
Tehát a tetőcserét a haszonélvező nem köteles kifizetni, igaz, a tulajdonos sem, hisz utóbbi szabadon dönt arról, hogy a tulajdona milyen legyen, szép, felújított vagy ellenkezőleg, romos.
A haszonélvező minden előre tervezhető költséget visel az ingatlannal kapcsolatban: közüzemi számlák költségein túlmenően, a karbantartási feladatokat is (festés, mázolás) saját költségére kell ellátni. Az ingatlanban keletkezett károkat (tűz-, víz-, üvegkárt is abban az esetben, ha a kár a haszonélvező hibájából keletkezett!) is köteles megtéríteni. Ugyanakkor a haszonélvezőnek a normál használat során keletkezett értékcsökkenést (avulást) nem kell megfizetnie a tulajdonos részére.
A tulajdonosnak saját költségen kell helyreállítania mindazokat a rongálódásokat, amik nem a haszonélvezőnek felróható okok miatt keletkeznek (viharkár, földrengés, betörés stb.). Szintén a tulajdonosnak kell állnia a kötelező hatósági ellenőrzések költségeit: ilyen például a kéményseprés, a gáz hatósági felülvizsgálatának költségei.
Számlákkal nem tud igazolni semmit, mert mindent ismerősökkel csináltatott feketén.
Én írattam vele egy papírt, hogy azt tudjam igazolni, hogy én mibe mennyit álltam, mert mindig letagadja, hogy bármibe is fizettem volna.
Neki erről nincs másolata, illetve sok jelentősége nincs...csak ha áskálódik ismerősöknél, legalább tudom magam igazolni, hogy hazudik.
Akkor innentől kezdve hagyom, nem fizetek semmit.
Folyamatosan azzal fenyeget, hogy feljelent, megy a bíróságra, fizetnem kell mindenért.
Tudom, hogy forgalomképes, de senki se fogja megvenni úgy hogy nem lakhat benne. Próbáltam már hirdetni.
Haszonélvezet nélkül érne olyan 8-10m-t. A környéken nádtetős/omladozó parasztházak vannak 5-6 millióért.
Felraktam már 1 millióért is, hogy megszabaduljak tőle, és semmi közöm ne legyen ehhez az illetőhöz...
de senkinek se kell.
Köszönöm a válaszokat!
A haszonélvező tulajdonképpen bármire mondhatja, hogy szerinte kell rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálat, felszólíthat hogy ezt végezd el. A tulajdonost viszont semmi sem kötelezi arra, hogy bármit is megcsináljon. Akkor sem, ha tucatnyi ügyvédi felszólító levelet kap szakértői véleményekkel megspékelve, hogy a rendkívüli javítás helyreállás hiányában az épület a haszonélvezőre dölhet, aki ebbe belehalhat. Viszont a haszonélvező bármit az ingatlanon kedve szerint felújíttathat saját pénzéből. A tulajdonosnak akkor kell megfizetnie az értéknövekedést (ami jellemzően jóval kevesebb, mint amennyibe a felújítások kerülnek, vagy akár 0 is lehet, hogy ha ott egy üres telek drágább, mint egy öreg de felújított házas) a haszonélvezőnek, ha megszűnik a haszonélvezet. Ha a haszonélvező a haszonélvezet megszűnése előtt meghal, akkor örökösei nem kérhetik tulajdonostól az értéknövekedés megfizetését.
Ptk.
5:150. § [A költségek viselése]
(1) A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.
(2) A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.
5:153. § [A haszonélvezet tárgyának elpusztulása]
(1) Ha a dolog vagy annak jelentős része elpusztul, a tulajdonos nem köteles azt helyreállítani.
(2) Ha a tulajdonos a dolgot helyreállítja, a haszonélvezeti jog feléled, de a tulajdonos kérheti annak a helyreállításra fordított összeggel arányos korlátozását.
(3) Ha a tulajdonos a dolgot nem állítja helyre, a haszonélvezet megszűnik. Ha a haszonélvezet tárgya helyébe más dolog vagy követelés lép, a haszonélvezet erre terjed ki. Ha a dolog helyébe pénzösszeg vagy követelés lépett, a tulajdonos és a haszonélvező is követelheti ennek az összegnek a dolog helyreállítására vagy pótlására fordítását, ha ez a rendes gazdálkodás követelményeinek megfelel.
(4) A tulajdonos a helyreállítást vagy a pótlást maga elvégezheti vagy a megtérítési összeget erre a célra a haszonélvezőnek átengedheti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!