Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kinek van igaza az örökségnél...

Kinek van igaza az örökségnél nálunk? Több lenn

Figyelt kérdés

Tehát papám nemrég halt meg, de a fiai (apám, testvére) már el akarják osztani az örökséget, főleg anyám hajkurássza apámat, hogy ne hogy kiforgassanak belőle, mert apám csendes fajta, nem áll bele a veszekedésekbe, anyám ért ahhoz.

Tehát elmondom hogy akarják elosztani az örökséget: anyám azt akarja hogy a ház (ebben lakunk a kezdetektől) háromnegyedét kapja apum, és a földek felét, indok az, hogy ő lakott apjáékkal, segített neki mikor lova volt, a kertben, a pincében stb, míg a testvére csak látogatóba szokott jönni. Apum testvére meg ugy akarja, hogy minden fele-fele alapon legyen, mert úgy igazságos. Viszont még ezekhez hozzájön, hogy nagymamám, aki ugye velünk lakik már sok pénzzel támogatta apum testvérét, bankkönyve is náluk van, és a földek után járó pénzt is mindig nekik adta, otthon már semmi rezsiköltséget, házadót nem fizet, mert apum fizeti.

Kinek van igaza? Engem már tönkretesz a sok veszekedés, mert mindenki a saját igazát hajkurássza...



2019. júl. 1. 15:08
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Nagypapa után házból gyermekrész nem jár nagymamának, viszont haszonélvezet igen, azaz a házat élete végéig ő birtokolja, az lakhat ott akinek ő megengedi. Ha apád testvére tulajdonrészét értékesíteni akarja, arra apádnak elővásárlási joga van. Haszonélvezettel terhelt tulajdonrész jellemzően a piaci ár felét éri csak. Ha más venné, akkor sem lenne semmilyen joga a ház birtoklására, amíg nagymama él.


Persze még az is kérdés, hogy magymamáé-é a ház felének a tulajdonjoga vagy sem. Ha a ház nagypapának is szülői örökség volt, akkor fordulhat csak inkább elő, hogy nagymamának nincsen benne tulajdonjoga. 1920-as években született nagyszüleim városban vásárolt háza is már közös.


Ptk.

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]

(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és

b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.

(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

2019. júl. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Tehát mindenki azt írta, hogy törvény szerint fele-fele, de szív szerint annyi, mint amennyit anyumék mondtak?
2019. júl. 1. 18:08
 13/14 anonim ***** válasza:
44%
6-os hozzászólásomban kifejtettem, hogy nem csak törvényes, hanem méltányos és igazságos is, hogy nagypapa után fele-fele arányban örökölje a házat/(vagy ház felét, ha a másik fele nagymamáé) mindkét testvér!
2019. júl. 1. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Kenjétek meg aki felméri a házat, hogy becsülje alul, ha csináltatok bármi felújítást a házon, vettetek esetleg rá hitelt fel, stb... minden ilyen számlát vonassatok le a ház értékéből (ez utóbbi egyébként törvényes).

Mivel mamátok még él, ezért a fél lesz csak szétosztva, próbáljátok mamátokat rábeszélni, hogy másik felét írassa rátok.

Egyébként elég cudar helyzet, sok családot tönkretesz az ilyesmi.


Jah és nem ők osszák el az örökséget maguk közt, hanem az állam teszi, lesz hagyatéki tárgyalás, stb... Lehet érdemes keresni egy ügyvédet, de sokat ő sem tud tenni.

2019. júl. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!