Van-e joga így otthon, egyedül élni egy lebénult, mozgáskorlátozott embernek? (többi lent)
Mondjuk, hogy van egy négyvégtag-bénult, ép elméjű, cselekvőképes személy, akinek elméletileg napi 24 órás felügyeletre lenne szüksége. És ő azt mondja, hogy neki "elég" az a minimális szakmai ápolás, amelyet szociális gondozó, vagy magánápoló biztosít neki, minden nap, rendszeresen, de nem akarja, hogy egész nap ott felügyeljék őt, és nem akar beköltözni sem szociális otthonba. Szeretne a saját otthonában maradni.
(A mai technológiával már könnyen megoldható, hogy valamilyen computer-en keresztül segítséget hívjon, ha baj van, szóval nem lehetetlen az elképzelés. Plusz léteznek speciális segélyhívó eszközök, sőt, gyorshívó gomb a mentőért.
A kérdés, hogy akadályozza-e az ő döntését bármilyen törvény? Ha jól tudom, az egyetlen ide kapcsolódó törvény, hogy életfenntartó kezelést nem utasíthat vissza. De gondolom ez nem terjed ki arra, hogy napi 24 órás felügyeletet sem utasíthat vissza, mert az úgy "praktikus". Illetve remélem. Tehát remélem, hogy ilyen esetben nem jönnek ki hivatalból a piros ruhás mentősök, és nem kapják fel a beteget, és viszik az elfekvőbe, mert neki kötelező a felügyelet!
Én azt értem, hogy tudja ő is, mármint az ápoló, hogy kell, csak azt nem tudom, hogy milyen mennyiségű "kezelésre és felügyeletre" kötelezett a beteg törvényileg. Az a beteg, akinek életfenntartó kezelést, gondozást, ápolást adnak, mert azt viszont törvényileg kötelesek megadni neki, és az érintett pedig köteles elfogadni/tűrni.
A kérdés, hogy ez azt is jelentheti, hogy köteles eltűrni a napi 20-on valahány órás felügyeletet, vagy dönthet úgy, hogy az étkezés, tisztítás, és egyéb rutin gondozás után hazaküldi a szociális gondozót, és egyedül marad otthon?
#10es
A vaksag más mint pl szellemi fogyatékossággal élők. Ők közjegyző es 2 tanú által hitelesíthetik az aláírásukat. Nézz utána 1 kicsit
"A vaksag más mint pl szellemi fogyatékossággal élők."
Hol írtam, hogy ugyanolyan? Sehol.
Egy cseppet elkanyarodtunk. De egyébként a gondnokság alá helyezésről csak annyit, hogy ha egy mentálisan ép embert gondnokság alá helyeznek, akkor valahol az eljárásban visszaélés történt. (Vagy a pszichiáter vagy a bíró visszaélt a hatalmával, akár önös érdekből.) Eljárás indulhat ellenük, és a munkájukat elveszthetik.
Jó kis téma, nem bánom, hogy ezt is megbeszéltük, de én tényleg nem erre akartam választ kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!