Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kell-e fizetni adót ha eladásr...

Kell-e fizetni adót ha eladásra kerül egy 5 évvel ezelött örökölt ingatlan, ami közjegyzöi hiba miatt csak most kerül tulajdonjogi bejegyzésre?

Figyelt kérdés
Az örökös távollétében lett megörököltetve és a mi részünket visszautasítottuk,tehát nem is érdekelt,mikor megkaptuk 2014-ben a papírokat,hogy mi lett örököltetve. De még az eljárás alatt figyelmeztettük is a közjegyzöt,hogy van egy ingatlanrész,amit ne felejtsen ki. Most 5 év után eladásra kerül az ingatlan és most derült ki,hogy még az örökhagyó nevén van a tulajdoni lapon. Bementünk a közjegyzőhőz,akik megvizsgálták az alapokiratot,amiben szerepel az ingatlanrész,csak ők elfelejtették átadni. Megígérték,hogy ők elrendeznek mindent,de ugye a bejegyzés a földhívatalnál így 2019-es lesz és már a vevő is megvan a házra. A kérdésem. Hogy a közjegyző tudja-e a NAV felé jelezni,hogy szerzés éve az már 5 éve volt,és így mentesülne az eladás utáni adófizetés alól,vagy bebukta az öröklő és perelnie kell-e majd a közjegyzőt a többszázezres befizetendő adó miatt?

2019. máj. 9. 17:00
 1/9 anonim válasza:

Öröklés esetén az ingatlant felértékelik. Például 10 millió forintra. Ha egyenes ágú az öröklés akkor nincs örökösdési adó, nem kell semmit fizetni az a tiétek. Ha van örökösödési adó, akkor pl.: a10 millióra kell fizetni vagy amennyire fel van értékelve nálatok.


Minden esetben felértékelik az ingatlant, a jegyző így írja meg a papirokat. Tehát, ha egyenes ágon örököltök akkor nem kell adózni az öröklésben, csak akkor, ha a 10 millióra felértékelt ingatlant eladjátok 11 millóért. De akkor is csak az 1 millióért kell adózni, ami már szja lesz.


Ha mondjuk nem vagytok egyenes ágúak, akkor például 10 millióra értékelik fel, akkor ennek egy része az adó, viszont lehet, hogy az ingatlan csak 5 milliót ér a piacon, és túl felértékelték, mint kellett volna, tehát sokkal több örökösödési adót kell fizetnetek, mint valójában érne. Ilyenkor fellehet lebbezni, hogy csökkentés a felértékelést és akkor lecsökkentik 5 millióra. Viszont, ha véletlenül többért adod el például 6 millió akkor ugyanugy az 5 millióért nem kell szja, viszont 1 millióra kell.

2019. máj. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Feltehetően speciális eset, ezért rögtön a NAV-nál érdeklődnék. A szerzés (hagyatéki végzés) rendelkezik dátummal. A törvény arról is rendelkezik, kinek kell eljárnia. Ha a hatóság nem járt el, az egy másik hatóság (NAV) fogja elbírálni. Hogy hogyan, tőlük érdemes megkérdezni.
2019. máj. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:

Amúgy nem is igazán értem a kérdést, most hogy mégegyszer végigolvastam:


"Az örökös távollétében lett megörököltetve és a mi részünket visszautasítottuk"


Tehát lemondtatok az örökségről. Mit akartok 5 év után? Az örökös aki örökölt visszajött és most elakarja adni? Hát szíve joga. Lehet eddig nem foglalkozott vele, vagy a közjegyző nem találta. Ilyenkor nem születik végzés az örökségről, hiszen be kell hívnia az örököst. A dátum akkori lesz amikor az végzést meghozzák, tehát 2019. Ezzel nincsen semmi gond.


"eladás utáni adófizetés alól"


Ahogy már leírtam. Nincs eladás utána adófizetés, ha a felértékelt áron belül adod el. Ha többért adod el akkor kell adót fizetni, de akkor is csak a felértékelt összeg feletti összegért.


Nem értem konkrétan mi a gondod most?

2019. máj. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szerintem, ugorj neki mégegyszer! Zavaros, nem értelmezhető.

Olyanokat írsz, hogy az "örökös távollétében" , meg hogy ti visszautasítottátok.... Ti voltatok távol, vagy mit utasítottarok vissza? Vagy egyáltalán, mi van?????

2019. máj. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Próbálok pontosítani,csak nem akarok túl sok konkrétumot írni. Tehát volt egy apa,aki örökölt az apjától egy ingatlanrészt. Ő elhunyt,ezért továbböröklődött felénk és egy másik testvér felé. Ő egyéb okok miatt nem tudott részt venni a hagyatékin,az édesanyja képviselte. Sokkal több örökség volt,és a leltár ezt az ingatlant nem is tartalmazta akkor,csak mi szóltunk a közjegyzőnek,hogy ezt is vegye be a leltárba.Eltelt 5 év, a tesó hazajött távollétéből, és az ingatlan tulajdonosa aki nekünk nagyszülő,az elszeretné adni a házat és akik a tulajdoni lapon vannak,részarányosan kifizetné. De ugye, egy elhunyt is van a tulajdoni lapon,mert a közjegyző elfelejtette átadni az örökösnek,akit ugye az anyja képviselt.Meghatalmazással ő írta alá ezeket a papírokat. Mi ezt jeleztük a közjegyző felé,aki mondta,hogy mivel az alapokiraton szerepel,ez az ő hibájuk és rendez mindent. Mi nem kapunk semmit,de a földhívatalnál az ingatlan tulajdoni bejegyzése 2019-es lesz az örökös részére,amit ugye 2019-ben el is lesz adva,a része ki lesz fizetve. Kell a 15% adót ilyenkor befizetni,hogy ebben az évben eladja (ugye mert 5 év után nem kell),vagy a hagyatéki alapokíratot is elfogadja a nav,hogy már több mint 5 éve a tulajdona,csak nem lett bejegyezve.
2019. máj. 9. 17:43
 6/9 A kérdező kommentje:
Mondjuk azt nem értem,hogy azon mit nem lehet azon érteni,hogy távollétében? Katona volt és nem tudott hazajönni egy évig, idegenlégiós volt, börtönben volt. Válasz egy szimpatikus választ
2019. máj. 9. 17:45
 7/9 anonim ***** válasza:

6.

Én azt nem értettem, hogy az örökös távollétében ti utasítottatok vissza bármit... Vagyis, ti, milyen jogcímen? De a pótlással már kicsit érthetőbb. Ha jól értelmezem az utólagos magyarázatod, akkor ti, az eredeti örökös, későbbi örökösének leszármazottai vagytok. És nem visszautasítottátok az örökséget, hanem lemondtstok róla?

2019. máj. 9. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem. Van egy házaspár. A papa elhunyt. 3 Gyereke örököl,mamáé az özvegyi haszonélvezet. Az egyik gyermekük elhunyt,aki a házastársam apukája és van mégegy fia. A Fiú és a házastársam örököltek,de a hagyaték átadásába már a mama házából,az a rész amit az apjuk örökölt,már nem került bele,holott mi szóltunk,hogy tegye bele.Az alapokiratba bele is került. Mi visszautasítottuk,így az egészet a házastársam fiútestvére kapta meg. Ezzel nem is foglalkozott senki addíg,amíg a mama most eladja a házat és kifizet mindenkit. Na most ugye a közjegyző hanyagságából a jogos örökös csak most fog rákerülni a tulajdoni lapra. De ugye egyből el is lesz adva a ház. És ezt nem tudjuk,hogy nem-e kell neki adózni,hogy 2019-ben a nevére került a ház,amit most el is adnak? Vagy ilyenkor nem a tulajdoni lapon szereplő dátumok a mérvadóak,hanem lehet hívatkozni a NAV-nál arra,hogy ezt ő már régen megörökölte,csak a közjegyzői hiba miatt nem került a földhívatalnál bejegyzésre. Basszus ennél részletesebben már csak személyi adatokkal együtt tudnám leírni.
2019. máj. 9. 18:52
 9/9 anonim ***** válasza:

Az a szívás, hogy a földhivatalhoz történő benyújtás napja a szerzés időpontja, és a teljes jövedelem adózik.

Ha 19-ben benyújtásra kerül, csak 60%.

Jó hír, az adókülönbözetet a közjegyzőn be lehet vasalni, mert mulasztott. Illetve ő állja a mulasztási bírságot, mert az is lesz, ha nem adta be időben.

2022. okt. 23. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!