Ha fotóztam valakit, köteles feltüntetni a nevem a képnél?
Ha szívességből tetted akkor nem kell. Lehetne, de nem kell. Ha szerződés készült volna vagy munkaként vállalod, esetleg te magad készíted a fotót és neki ajándékozod akkor más a helyzet.
De miért nem kérdezed meg őt magát, hogy nem írná-e oda a nevedet a képekhez, mert neked fontos lenne? Lehet hogy eszébe sem jutott.
Bennem is az merül fel, hogyha szeretnéd, hogy a képnél legyen a neved, akkor először meg kéne kérned, és ha megy, akkor minden okés.
Másodszor van szerzői jog, és van szokásjog. A kettő nagyon eltér egymástól, és helyzetfüggő.
igen, köteles kiírni a neved, mert a szerzőjogi törvény előírja, hogy ez megillet téged (és minden más alkotót is). de sokan még akkor sem tartják be, ha szerződésben külön kötelezettséget vállalnak ennek megtételére (pl. egy csomó újságban olvashatsz csak annyit, hogy Fotó MTI, miközben az MTI szerződésében külön kiemelik, hogy kötelező a fotós nevét is kiírni).
mindenképp érdemes az ilyen igényeket és kötelességeket előre tisztázni, hogy ne legyen félreértés. különösen akkor, ha szívességből fotózol és kvázi csak annyit kapnál érte "cserébe" - persze ez is rossz gondolkodás, mert a neved feltüntetése még egy rakás pénz mellett is megilletne.
a köteles viszont egy elég erős kifejezés és a kötelességek pont annyit érnek, amennyire be tudják és akarják is tartatni őket. pl. kötelesek az autósok betartani a sebességkorlátozást és azt is, hogy nem telefonálni vezetés közben - mégsem tartják be...
itt elég sokat olvashatsz erről a témáról:
Honnan veszitek ezt a baromságot, hogy KÖTELEZŐ feltünetni a szerzőt? Jogszabályi hivatkozás? Hm?
Segítek: nincs ilyen előírás. A szerzői jogi törvény sem említ ilyet, sem Magyarországon, sem máshol.
A helyzet az, hogy a fotós és a modell között létre kellett, hogy jöjjön egy megállapodás - még a fotózás előtt - arra vonatkozólag, hogy melyik fél hogyan használhatja az elkészült képeket.
Ha ebben az áll, hogy fel kell tüntetni a fotós nevét, akkor fel kell. Ha az áll, hogy nem kell, akkor nem kell.
Ha nem készült ilyen írott megállapodás (magyarul szerződés), akkor szóban azért csak megbeszéltétek. Tessék aszerint eljárni. Ha elég hülyék vagytok hozzá, hogy még szóban sem tisztáztátok előre, akkor még mindig fenn áll a lehetősége annak, hogy utólag tisztázzátok, kit milyen jogok illetnek meg.
A szerzői jog azt jelenti, hogy a kép szerzője szabja meg, ki, mikor és hogyan használhatja a képet. Jelen esetben a kérdezőnek joga van megszabni, hogy a modell hogyan használja a képeket. A modellnek nem az a kötelessége, hogy feltüntesse a szerző nevét (milyen hülyén nézne ki bizonyos helyeken), hanem hogy megegyezzen a szerzővel, hogy hogyan használhatja a képeket.
Mellesleg a szerzőnek is érdeke egy ilyen megállapodás, hiszen ennek hiányában ő is megütheti a bokáját, ha pl. a weboldalán publikálja a modell arcképét annak beleegyezése nélkül.
1999. évi LXXVI tv., vagyis a Szerzői jogi törvény:
"12. § (1) A szerzőt megilleti a jog, hogy művén és a művére vonatkozó közleményen - a közlemény terjedelmétől és jellegétől függően - szerzőként feltüntessék. A szerzőt a mű részletének átvétele, idézése vagy ismertetése esetén is meg kell jelölni. A szerző a neve feltüntetéséhez való jogot a felhasználás jellegétől függően, ahhoz igazodó módon gyakorolhatja."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!