A férj halála után ki örököl? Az első házasságból született kiskorú gyermek, vagy az aktuális feleség?
Attól függ, mi a vagyon. Pl. az ingatlant, (ha a férj ingatlana volt) amiben a férj és a feleség laktak együtt, azt megörökli a gyerek (ha kiskorú, akkor is), viszont az özvegy egész életére szóló haszonélvezeti jogot kap rá. (Tehát ott őt senki nem bolygathatja, lakhat ott tovább nyugodtan, és onnan azt vág ki, akit akar).
Ha van több ingatlan is, és ingóság (autó, bankbetét), akkor a nem lakott ingatlanból, valamint az ingóságokból egy gyereknyi részt örököl az özvegy (de arra értelemszerűen nem kap haszonélvezeti jogot). (Többit a gyerek örökli).
Amennyiben nincs végrendelet, akkor a vér szerinti gyerek örököl. A feleség holtig tartó haszonélvezetre jogosult az ingatlanra.
Nincs senki kisemmizve. A feleség addig lakik a házban, amíg csak akar, de nem adhatja el. Állapotát köteles megóvni (tehát nem teheti meg azt, hogy nem fűti és hagyja tönkremenni, nem fizeti ki a közüzemi számlákat).
Albérletbe viszont kiadhatja.
A házhoz tartozó ingóságokat szintén használhatja (pl bútorok)
Ha a férj nevén volt autó, akkor azt a gyerek örökli. Ha többen vannak, akkor egyenlő arányban.
A feleség csak abban az esetben örököl tulajdont, ha a férjnek se gyere, se élő szülője nincs.
A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére úgynevezett házastársi vagyonközösség keletkezik.
Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek (vagyontárgyak, vagyoni értékek, használati jogok, követelések stb.), továbbá a különvagyonnak együttélés alatti – a vagyonkezelés és fenntartás költségeinek a levonása után megmaradó – haszna. Negatív elhatárolás szerint házastársi közös vagyon mindaz, ami nem tartozik valamelyik fél különvagyonába
Közös vagyon:
A felek közös szerzése egyenlő arányú osztatlan közös tulajdont eredményez. Mindig vélelmezni kell, hogy a vagyonközösség alatt szerzett egy bizonyos vagyontárgy (vagyoni érték), a házastársak egyenlő arányú tulajdona. (Természetesen bizonyítani lehet, hogy a szerzésben különvagyon is közrehatott.)
Néhány példa a közös vagyonra:
A házastárs foglalkozásából, tevékenységéből eredő jövedelme attól függetlenül közös vagyon, hogy a foglalkozás, tevékenység milyen jogviszonyon alapul és mi a kifizetés jogcíme. Így például közös vagyon nemcsak a munkabér, hanem a vállalkozói, a megbízási díj, a társadalombiztosítási jogviszonyból eredő juttatásként kapott táppénz, nyugdíj, segély stb. A borravaló, hálapénz, sőt a hálapénz helyett adott ajándéktárgy is a közös vagyont gyarapítja.
Ezt a feleségnek bizonyítani kell.
A házastárs különvagyonához tartozik:
a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,
a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,
a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy,
a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.
Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.
Néhány példa a különvagyonra:
A házastársaknak a házasságkötésre tekintettel vagy később, az életközösség fennállása alatt, kedvezőbb életkörülményeik biztosítása érdekében adott ajándék – beleértve az un. menyasszonytáncpénzt is – általában a házastársi közös vagyonba tartozik. (A szülő vagy más rokon által adott jelentősebb értékű ajándékot viszont rendszerint az ő gyermeke vagy rokona részére szóló juttatásnak kell tekinteni.)
4-es, itt egyedül te írtál orbitális hülyeséget, te nagyon idióta.
Az előtted lévő három teljesen jól kifejtette.
Amúgy a LÉNYEG (benne vagyok, mert özvegy férfihoz mentem, nemrég beszéltem ügyvéddel, mert szeretem a tisztázott helyzeteket). Tehát: A KETTŐJÜK ÁLTAL LAKOTT ingatlanból NEM egy gyereknyi részt kap az özvegy, hiába szajkózza itt a többség. Amit ők ketten laktak, annak a haszonélvezeti jogát kapja élethosszig az özvegy. És ott (bármennyire nem tetszik ez itt sokaknak, de a tények makacs dolgok), SENKI nem piszkálhatja, ha akarja, a zárat is lecserélheti. Azt költöztet oda magához, akit akar, bérbe is adhatja. És azt vághat ki onnan, akit akar. Igen, valóban vannak kötelezettségei is, számlák fizetése, állagmegóvás (de pl. felújításra nem kötelezhető).
Az összes többi vagyon (nyaraló, másik lakás amit nem lakott ő a férjével, bankbetét, autó, stb, ezekből pedig "egy gyereknyit" örököl. Tehát ha van két gyerek, akkor harmadát örökli minden egyes további lakásnak, nyaralónak, autónak, bankbetétnek. Viszont ezek felett már nincs haszonélvezeti joga.
Tudom, mert végigveséztük egy ügyvéddel (engem az érdekelt elsősorban, hogy amiben most ketten lakunk, családi ház, abban b...ogathatnak-e a gyerekei majd, de nem.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!