Rám iratott házon nekem kell minden felújítási költséget teljes egészében állnom életem végéig, amit az ott lakó Anyám és az élettársa csak kitalálnak?
KEress fel egy ügyvédet, ott kapsz egész pontos felvilágosítást.
Amit nem írtál, hoyg anyádnak van-e haszonélvezeti joga a házon vagy sem. Ha van, akkor tényleg ö dönti el, ki lakhat ott és ki nem, egyéb esetben te, mint tulajdonos - tehát ez lényeges.
A másik, hogy neked még haszonélvezet esetén is csak a fontos állagmegóvást kell fizetni, az egyéb költségek az ott lakóra tartoznak. Tehát, ha szétment a vízvezeték, azt te neked kell fizetni, ha a fürdöszobát átcsempézik, azt neki.
De a pontos helyzet ismerete nélkül csak talalgatni lehet, ezért is írtam az ügyvédet.
Ez semmiképp sem jogszerű állapot. Jól be lettél palizva.
Ha terheletlen tulajdonos vagy, akár ki is rakhatod őket!
Ha haszonélvezeti joggal vagy terhelve akkor szinte semmi jogod az ingatlanhoz amíg a haszonélvező él, de KÖTELESSÉGED SINCS!
Ha anyádnak van haszonélvezeti joga az ingatlanon, akkor a felújítást, állagmegóvást neki kell végeztetnie, saját költségén.
Ha nincs haszonélvező, akor neked kell ezt megtenned.
Azt érdemes tudnod, hogy az ingatlant bármikor eladhatod, haszonélvezeti joggal terhelten is.
Az első válaszadó hülyeséget ír. A haszonélvezőt terheli MINDEN felmerülő költség, ide értve az állagmegóvás költségeit is és a felújítás költségeit is. Nem beszélve a közös költség hányad fizetéséről.
Ha csempét akar cseréltetni, vagy átalakítást eszközölni az ingatlanon, ahhoz a tulajdonos beleegyezése, hozzájárulása is kell.
Ptk:
"5:149. §
(3) A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek."
Rendkívüli javítások, amiket a tulajdonosnak kell végezni: az olyan nagy problémák, amik az ingatlan épségét, használhatóságát veszélyeztetik, és nem a haszonélvező okozta őket.
Tehát pl. a szarufákat megette a szú, és a tető az összeomlás határán van, akkor a tulajdonosnak kell tetőcserét végeztetnie. Ha a belvíz miatt felázott egy vályogház fala, és gyanús, hogy összeomlik, az is a tulajdonos dolga.
De alap felújítások, hogy pl. csúnya a szoba festése, meg lepergett a csempe a fürdőszobában, az a haszonélvező kompetenciája.
Tehát itt kb. fennáll a xar meg a palánk esete.
Köszönöm az eddigi segítségeket válaszokat.
Az Anyám a haszonélvező.
De ha nincs pénzem hogy arra a házra költsek,akkor nincs.
A fizetésemből vonják le a költségeket és nem tudok ellene mit tenni.
Csak van valami kiskapu,kibúvó ami engem véd?
Hogy lehet életben ilyen törvény?
Az Anyám él ott az élettársával.És mindkettőjüknek van nyugdíja.
Arra hogy el adhatom a házat,nem tudom tényleg van e jogom?Amíg ők ott laknak élnek.
Ügyvédnél már voltam és csak a pénzt szedte be.Rossz válaszokat adott.És utólag még be is vallotta.
"De ha nincs pénzem hogy arra a házra költsek,akkor nincs."
Ez nem lehet kifogás. Aki tulajdonol, az köteles a tulajdonával kapcsolatban felmerülő költségek viselésére.
"Csak van valami kiskapu,kibúvó ami engem véd?"
Nem kell kiskapu. Már le lett írva, a költségek viselése anyád gondja, nem a tiéd.
"Arra hogy el adhatom a házat,nem tudom tényleg van e jogom?"
Hogy ne lenne? A tulajdonos te vagy. Attól, hogy eladod, a tulajdonos személye változik, de anyád haszonélvezeti joga megmarad. A haszonélvezőnek pedig kuss ahhoz, hogy a tulajdonos hogyan rendelkezik a tulajdonával.
De ismétlem, a ház állagának megóvása, a napi kiadások anyádat, a haszonélvezőt terhelik, nem téged. Egészen addig, amíg a haszonélvezeti jog fennáll.
A haszonélvező kötelezettségei
A haszonélvező a jogaival a rendes gazdálkodás szabályai szerint élhet. A rendes gazdálkodás tartalmára nincs általános érvényű meghatározás, mivel nagyban függ például a haszonélvezet tárgyát képező dolog jellegétől, rendeltetésétől.
A haszonélvezőt terhelik a dologgal kapcsolatos terhek és a dolog használatával járó kötelezettségek, így például a haszonélvező viseli az ingatlan berendezési és felszerelési tárgyai javításának, cseréjének költségeit, lakásfestés költségét, az ingatlannal kapcsolatos közterheket, stb. Kivételt képeznek a rendkívüli javítások és helyreállítások, amelyek nem terhelik a haszonélvezőt. Rendkívül helyreállításról például akkor beszélhetünk, ha az ingatlant olyan károsodás érte, amelynek helyreállítási költsége az ingatlanból származó jövedelemmel vagy más előnnyel nem áll arányban.
A haszonélvező a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról köteles értesíteni a tulajdonost, és köteles tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárításához vagy a kár megszüntetéséhez a szükséges intézkedéseket megtegye.
A haszonélvező köteles tűrni azt, hogy a tulajdonos a dolog használatát ellenőrizze. Ha pedig a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, vagy ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását más módon veszélyezteti, akkor a tulajdonos felszólítására köteles biztosítékot adni. Ha ennek nem tesz eleget, akkor a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.
Dr. Szabó Gergely
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!