Közgyűlési határozat megtámadása a bíróságon pénzbe kerül a lakó részéről?
#3
Illetve a felperes(eket) ki lehet vonni a lakók számából és csak a maradékra leosztani a vesztes per költségét.
Azt nem, legalábbis hivatalosan.
A bíróság meghozza a végzést, miszerint a Társasház fizessen meg x Ft perköltséget, és azt a ház számlájáról a közös képviselő utalja a bírósági számlára, ill. szintén a közös számláról megy az előleg összege a felpereseknek, az a legtisztább. Utóbbit elvileg lehetne készpénzben is, házi pénztárból, de az is közös, a közös költség befizetésekből szoktak tartani benne minimális kp-t szükség esetére. De "kalapozni" nem fog a kkv., az biztos.
"Az alperes pedig maga a társasházközösség."
És ha a szabálytalanség a szavazatszámlálók hibája? Vagy a hitelesítőknek nincs ebben kiemelt szerepe és felelőssége? Vagy a levezető elnöknek? Főleg ha méár a közgyűlésen szóvá teszik a szabálytalanságot, de azt figyelmen kívül hagyták?
Mindenképp a társasházközösség az alperes.
Egyéni felelősség elméletben létezik, mivel a közös képviselő felel többek között azért is, hogy a közgyűlés szabályosan hozza meg a határozatokat, ill. hogy maguk a határozatok is megfeleljenek a törvényi előírásoknak. Bármilyen szabálytalanság esetén neki kell(ene) figyelmeztetnie a tulajdonosokat. De ha a tulajdonosok a figyelmeztetés ellenére is ragaszkodnak pl. egy szabálytalan határozathoz (értsd: a többség megszavazza), akkor a kkv. sem tud mit csinálni. Ezért van a bíróság előtti megtámadás lehetősége.
Ha a kkv. nem figyelmeztet, vagy ő maga javasol szabálytalan határozatot vagy eljárást, és a tulajdonosok többsége "egyetért", akkor megszületik egy olyan határozat, amelyet csak a bíróság semmisíthet meg. Ennek hiányában a határozatot végre fogják hajtani.
Ha a közös képviselő tök, akkor max. le lehet mondatni, és újat választani helyette.
Nincs külön olyan, hogy "szavazatszámláló", a szavazatokat az elnök számolja össze. (Legalábbis pár évvel ezelőtt még így volt; lehet, hogy azóta változott a Társasházi törvény, nézz utána, minden benne van.)
A hitelesítőknek pedig pontosan az lenne a feladatuk és felelősségük, hogy a jegyzőkönyv tartalma megfeleljen a valóságnak. Ha bármiben is eltér, akkor a hitelesítő megtagadhatja az aláírást. (Ha csak az egyik hitelesítő vétózik, akkor azt is lehet, hogy ráírja a jegyzőkönyvre a véleményeltérést.)
De itt megintcsak az van, hogy végső soron ez is a tulajdonosi közösség sara, hiszen ők választották a közgyűlés elején a levezető elnököt és a hitelesítőket is. Tehát pert indítani nem lehet a megválasztott tisztségviselők ellen, max. legközelebb nem őket fogják megválasztani (egy vesztett per után valószínűleg tényleg nem...)
Mivel a közgyűlésen résztvevők többsége szavazza meg levezető elnököt illetve a hitelesítőket, nem lehet perelni emiatt.
Egyébként ha a lakók többsége nem elégedett a közös képviselővel vagy a számvizsgálókkal akkor bármikor le tudnak váltani bárkit...
annak hogy ki választ meg valakit, annak semmi köze ahhoz, hogy az illetőnek milyen felelőssége van
azért mert a kormányt mi választjuk, attól még a kormánynak felelőssége van
konkrétan a hitelesítő a jegyzőkönyvet hitelesíti, azaz elismeri, hogy úgy történt, ahogy leírásra került, ha nem akkor az az ő felelőssége szerintem, méármint nem az, hogy hogy történt, ahnem az hogy hitelesnek lett elismerve, ez ugyanis írtó nagy galibát tud okozni, hiszen a hitelesítéssel van egy érvényes közgyűlési határozat, amiben lehet hazugság is, valótlan, vagy lehet szabálytalan, stb. de erre a bíróságon 60 nap van felülvizsgálatra + a bírósági döntés, tehát ha hanyagságból valaki hitelesíti, mikor tudja hogy nem úgy történt, az nagyon sok kárt tud okozni, több hónapnyi jogi eljárást + pl. a fentiek értelmében a perköltséget stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!