Mi a különbség az önkormányzati rendelet és határozat között (és melyik a "magasabb rendű jogszabály)?
Továbbá érdeklődnék, hogy Magyarország alaptörvényében miért nincs a határozat a jogszabálytípusok körében felsorolva, és hogy mikortól nem használják már ezt a jogszabálytípust Magyarországon.
Előre is köszi!
► Nem rangsorolhatók, mert mások az érintettek.
• A határozatok a határozatot kibocsátó önkormányzati szerv működési rendjét, a kibocsátó szerv által irányított szervek feladatait, a feladatkörükbe tartozó terveket állapítják meg.
Az állampolgárok jogait és kötelességeit nem érinthetik.
• Önkormányzati rendelet az önkormányzat közigazgatási területén a természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre vonatkozik.
► Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.)
32. cikk
(1) A helyi önkormányzat a helyi közügyek intézése körében törvény keretei között
a) rendeletet alkot;
• b) határozatot hoz; •
c) önállóan igazgat;
…
Köszi!
De akkor innen (T cikk) miért hiányzik a határozat felsorolása (Magyarország alaptörvénye), ha pl. az önkormányzat mégis hozhat határozatot?:
T) cikk
(1) Általánosan kötelező magatartási szabályt az Alaptörvény és az Alaptörvényben megjelölt, jogalkotó hatáskörrel rendelkező szerv által megalkotott, a hivatalos lapban kihirdetett jogszabály állapíthat meg. Sarkalatos törvény eltérően is megállapíthatja az önkormányzati rendelet és a különleges jogrendben alkotott jogszabályok kihirdetésének szabályait.
(2) Jogszabály a törvény, a kormányrendelet, a miniszterelnöki rendelet, a miniszteri rendelet, a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete, az önálló szabályozó szerv vezetőjének rendelete és az önkormányzati rendelet. Jogszabály továbbá a Honvédelmi Tanács rendkívüli állapot idején és a köztársasági elnök szükségállapot idején kiadott rendelete.
Köszi!
Kérdező!
A határozat NEM JOGSZABÁLY!!!!
A (normatív) határozat un. közjogi szervezetszabályozó eszköz.
Csak meghatározott szervek hozhatnak ilyet, amiben szabályozzák a saját szervezetüket, működésüket, cselekvési programjukat.
Valamint létezik az, amikor a hatóság saját hatáskörében eljárva érdemi döntést hoz.
Ezt az eljáró szerv határozati formában teszi.
A másik a végzés, ami lehet szintén érdemi vagy nem érdemi kérdésekről rendelkező végzés.
Ez a határozat sem jogszabály.
(bár a határozati formában történő döntést az adott szerv eljárására vonatkozó jogszabály - eljárási törvény - tartalmazza.
Így azt is (eljárási) jogszabály tartalmazza, hogy mik a határozat részei, miket kell beleírni, milyen jogorvoslati lehetőségek vannak ellene.)
Köszönöm. Mivel nem értek a témához, azért kérdeztem, remélem, ez nem jelent problémát, tudomásom szerint ez a honlap erre való. Gondolom, senki sem ért minden témához, így Ön sem, tisztelt Válaszoló.
"A (normatív) határozat un. közjogi szervezetszabályozó eszköz.
Csak meghatározott szervek hozhatnak ilyet, amiben szabályozzák a saját szervezetüket, működésüket, cselekvési programjukat.":
Szóval, akkor ez az országgyűlési vagy pl. kormányzathatározatokra is vonatkozik? Tehát az országgyűlési vagy kormányhatározatok végrehajtásáért pl. csak a kormány a felelős?
Ezt amiatt kérdezem, mert vannak olyan, fenti típusú határozatok (pl. [link] amelyek szerintem az ország egészét érintik, és nagyon sok szereplőre vonatkoznak (a megvalósítást tekintve). De akkor pl. a hivatkozott határozat is csak az Országgyűlést kötelezi, más szereplőt nem?
Köszönöm.
"Szóval, akkor ez az országgyűlési vagy pl. kormányzathatározatokra is vonatkozik? Tehát az országgyűlési vagy kormányhatározatok végrehajtásáért pl. csak a kormány a felelős?"
Igen és nem.
Az országgyűlés (Kormány) felelős a saját határozatában foglaltak végrehajtásáért, de nemcsak az országgyűlés (Kormány) kötelessége ez egyedül, hanem a neki alárendelt szerveknek ( minisztériumok, egyéb hivatalok) ugyanúgy kötelessége tejesíttetni, ill. teljesíteni a határozatban foglaltakat.
vagyis pl. egy állami hivatal is felelős pl. egy kormányhatározat végrehajtásáért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!