Társasjátékok esetében a jogi ügyek hogy vannak?
Csak nagyon kezdő szinten érdekel a téma, nem vagyok szakértő. A legjobb tudásom szerint válaszolok, de ezt ne tekintsd szakértői jogi tanácsnak. Ezt találtam a témáról:
"A szerzői jog az említett
körbe tartozó alkotások kifejezési módját, a gondolat kifejtés belső és külső megnyilatkozását
védi (pontosabban ezekre nézve ad bizonyos kizárólagos jogokat). Ez a védelem azonban nem
terjed ki a benne foglalt tartalomra, cselekményre, alapelvre, gondolatra. A társasjátékok
játékszabálya maga a játék tartalma, menete, az eljárási algoritmus, amit ilyenként az Szjt. 1.
§ (6) bekezdése kifejezetten kizár a szerzői jogi védelemből: „Valamely ötlet, elv, elgondolás,
eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet nem lehet tárgya a szerzői jogi
védelemnek.”"
+
"1.5. A társasjáték egésze – a doboz, a tábla mezői, a kártyák, és a játékpénzek – grafikai
megjelenése olyan összbenyomást kelt, amely eléri az egyéni, eredeti jellegű grafikai szerzői
mű szintjét. A társasjátéknak ez a része tehát az Szjt. 1. § (2) bekezdés h) pontja alá tartozó
képzőművészeti alkotás, amely a szerzői jogi védelem tárgya."
Szóval azt hiszem a társasjáték egésze, a grafikák, a kiszerelés, a megfogalmazás módjai szerzői jog védelem alatt állnak, de a mechanizmusok, alapelvek azok nem. A szerzői jogi védelem automatikusan létrejön, tehát nem kell külön levédeni. Ez nem csak könyvekre igaz, hanem minden műre.
Az, hogy szerzői jog védelem alatt áll védi a művet attól is, hogy a külsőségek megváltoztatásával valaki ugyanazt eladja:
"Az átdolgozás joga
29. § A szerző kizárólagos joga, hogy a művét átdolgozza, illetve hogy erre másnak engedélyt adjon. Átdolgozás a mű fordítása, színpadi, zenei feldolgozása, filmre való átdolgozása, a filmalkotás átdolgozása és a mű minden más olyan megváltoztatása is, amelynek eredményeképpen az eredeti műből származó más mű jön létre."
Szerintem ez védi a játékot attól, hogy valaki pontosan ugyanazt eladja más design-nal, de ebben azért annyira nem vagyok biztos.
Nyilván védjegyet érdemes lehet külön levédetni, ha olyan.
De nem vagyok jogász. Még egyetemen tanultam erről, de az 90%-ban a szabadalmakra koncentrált, és csak érintette a szerzői jogot.
[link] , amely a következőket fejti ki:
„1.3. A társasjátékok szabályainak, menetének leírása elvileg, adott esetben, amint erre az SzJSzT-42/07/1. számú szakvéleménye is rámutat, önmagában lehet egyéni eredeti módon kifejtett irodalmi alkotás, vagyis szerzői mű. Az erre vonatkozó jogok azonban élesen elválnak az 1.2. pontban leírt tartalomra, játék-menetre vonatkozó jogosultságoktól: ugyanaz a tartalom, cselekmény, gondolat, akár játékszabály is másképpen, más által a szerzői jog szempontjából szabadon, engedély és díjfizetés nélkül leírható, felhasználható. Az egyéni-eredeti módon történt játékszabály leírás viszont csak a szerző engedélyével többszörözhető, adható ki, közvetíthető a nyilvánossághoz. ..")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!