Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Társasjátékok esetében a jogi...

Társasjátékok esetében a jogi ügyek hogy vannak?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy a társasjátéknak van egy mechanikája, ami egy ötletre épül, aminek van egy szerzője általában, de van általában grafikája is, és aztán fizikailag is kiadják. Ezek közül valamit le szoktak védetni, lehet-e, vagy nincs is értelme, vagy automatikusan védve van? Könyvek esetében például a szerzőnek szerzői joga van minden bejelentéstől függetleneül, nem kell levédetni a könyvet. Társasjáték szerzőjének érdmes vagy lehet levédetni valamit? Mi van akkor amikor egy társasjáték egy másik meglévő ötletére épít például? Vagy lemásolják egy az egyben esetleg más design-al, vagy anélkül?

2019. jan. 2. 23:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Csak nagyon kezdő szinten érdekel a téma, nem vagyok szakértő. A legjobb tudásom szerint válaszolok, de ezt ne tekintsd szakértői jogi tanácsnak. Ezt találtam a témáról:

[link]

"A szerzői jog az említett

körbe tartozó alkotások kifejezési módját, a gondolat kifejtés belső és külső megnyilatkozását

védi (pontosabban ezekre nézve ad bizonyos kizárólagos jogokat). Ez a védelem azonban nem

terjed ki a benne foglalt tartalomra, cselekményre, alapelvre, gondolatra. A társasjátékok

játékszabálya maga a játék tartalma, menete, az eljárási algoritmus, amit ilyenként az Szjt. 1.

§ (6) bekezdése kifejezetten kizár a szerzői jogi védelemből: „Valamely ötlet, elv, elgondolás,

eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet nem lehet tárgya a szerzői jogi

védelemnek.”"

+

"1.5. A társasjáték egésze – a doboz, a tábla mezői, a kártyák, és a játékpénzek – grafikai

megjelenése olyan összbenyomást kelt, amely eléri az egyéni, eredeti jellegű grafikai szerzői

mű szintjét. A társasjátéknak ez a része tehát az Szjt. 1. § (2) bekezdés h) pontja alá tartozó

képzőművészeti alkotás, amely a szerzői jogi védelem tárgya."


Szóval azt hiszem a társasjáték egésze, a grafikák, a kiszerelés, a megfogalmazás módjai szerzői jog védelem alatt állnak, de a mechanizmusok, alapelvek azok nem. A szerzői jogi védelem automatikusan létrejön, tehát nem kell külön levédeni. Ez nem csak könyvekre igaz, hanem minden műre.

Az, hogy szerzői jog védelem alatt áll védi a művet attól is, hogy a külsőségek megváltoztatásával valaki ugyanazt eladja:

"Az átdolgozás joga

29. § A szerző kizárólagos joga, hogy a művét átdolgozza, illetve hogy erre másnak engedélyt adjon. Átdolgozás a mű fordítása, színpadi, zenei feldolgozása, filmre való átdolgozása, a filmalkotás átdolgozása és a mű minden más olyan megváltoztatása is, amelynek eredményeképpen az eredeti műből származó más mű jön létre."

Szerintem ez védi a játékot attól, hogy valaki pontosan ugyanazt eladja más design-nal, de ebben azért annyira nem vagyok biztos.

Nyilván védjegyet érdemes lehet külön levédetni, ha olyan.


De nem vagyok jogász. Még egyetemen tanultam erről, de az 90%-ban a szabadalmakra koncentrált, és csak érintette a szerzői jogot.

2019. jan. 3. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Értem, én is sejtettem, hogy kábé ez van, de az etikai érzékem ezt nem tartja kielégítőnek. Ha mondjuk van egy játék, és valaki csinál egy nagyon hasonlót, vagy akár nagyon méást, de olyant, ami a másikra épít, azaz az előző nélkül nem jöhetett volna létre, akkor ha nem is kell ezért jogdíjat fizetni, szerintem az lenne az etikus, ha legalább engedélyt kérne az illető, nem? Ez kábé olyan mint a bűvészek esete, hogy nagyon nehéz levédetni trükköket vagy előadásokat, és ezzel nem foglalkoznak legtöbbször, de azért a szakmán belül sem etikus ellopni más műsorát, vagy annak részeit.
2019. jan. 3. 23:59
 3/3 1001kismalac válasza:

[link] , amely a következőket fejti ki:

„1.3. A társasjátékok szabályainak, menetének leírása elvileg, adott esetben, amint erre az SzJSzT-42/07/1. számú szakvéleménye is rámutat, önmagában lehet egyéni eredeti módon kifejtett irodalmi alkotás, vagyis szerzői mű. Az erre vonatkozó jogok azonban élesen elválnak az 1.2. pontban leírt tartalomra, játék-menetre vonatkozó jogosultságoktól: ugyanaz a tartalom, cselekmény, gondolat, akár játékszabály is másképpen, más által a szerzői jog szempontjából szabadon, engedély és díjfizetés nélkül leírható, felhasználható. Az egyéni-eredeti módon történt játékszabály leírás viszont csak a szerző engedélyével többszörözhető, adható ki, közvetíthető a nyilvánossághoz. ..")

2021. okt. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!