Elviheti-e a főbérlő azokat a berendezéseket az albérletből, amivel kivettem a lakást?
Az hogy mit gondolsz a megoldásról és mibe egyezik bele a tulajdonos, az két külön dolog.
Ahogyan arra is gondolj mielőtt vásárolsz, hogy ha kiköltözöl majd egyszer onnan akkor nem fogja tőled megvenni csak mert neked az új lakásodba már nem kell vagy nem jó a mérete. Vagyis ha most veszel bármit, akkor annak tulajdoni viszonyait írásban fektessétek le rögtön, hogy ne legyen vita később. Hogy ne mondhassa a tulaj, hogy azok a lakás részét képezik, te nem viheted el - vagy éppen ha megegyeztek, hogy megveszi majd akkor tőled pl. évente csökkenő értéken, akkor tényleg vegye is meg.
ELŐSZÖR bezélj az új tulajjal, egyezzetek meg abban, hogy mi legyen:
1. vagy kevesebbet fizetsz neki ezentúl és te veszed meg a szekrényt, tűzhelyet stb. de azok utána a tieid is maradnak.
2. megveszed te a szükséges dolgokat, de havonta kevesebbet fizetsz amíg az árukat le nem vonták a bérleti díjadból. Pl. költesz 200 ezret, akkor ha havonta 10 ezerrel kevesebbet fizetsz, akkor 20 hónapig tart míg visszajön az ára. A 21. hónapban már megint 10 ezerrel többet fizetsz majd - annyit, mint most. Így ő is jól jár mert lesz ott bútor ami nélkül máskor sem fogja tudni kiadni a lakást.
3. ugyanannyit fizetsz, mint most, de ő vagy megveszi a régieket az előző tulajtól és ott maradnak vagy vesz újakat.
A kaució nem erre szolgál. Az a te károkozásodat kell fedezze vagy ha nem fizeted a bért és lelépsz. Ha minden rendben van és ilyen nem történik, akkor a kauciót vissza kell kapnod amikor kiköltözöl. Ha most belemész abba, hogy ebből a pénzből legyen letudva a vásárlás, akkor tulajdonképpen nekiadod a pénzedet olyasmiért amit neki kellene biztosítania és nem is viheted utána magaddal. Ezt semmiképpen ne erőltesd mert csak veszíthetsz vele!
Én simán felmondanám az új tulajdonosként a szerződést, az első adandó alkalommal és újat kötnék. Más által kötött, szokásjogokkal terhelt, letisztázatlan körülmények (kié az ereszték, milyen bútorok tartozék az árban, a régi tulaj ezt vagy azt mondta...) későbbiekben csak gondot okoznak. Bár a törvény kötelezővé teszi a bérlet folytatólagosságát, de érdemes minden vevőnek ragaszkodni ahhoz, hogy a régi mondja fel, és majd ő élve a jogaival köt szerződést. Így nincs vita a későbbiekben.
A kérdezőnek is érdemes lenne új szerződést kötni, letisztázni a körülményeket, azaz beszélni az új tulajjal, mert előfordulhat, hogy az új tulajdonos, ha folyamatosan gond van a bérlővel (kevesebbet fizetek, mert nincs bútor, az eresztéket az enyém...), a moratórium lejárta után él a felmondási jogával.
Amúgy meg (ha a szerződésben ott van) a bútort a bérbeadó nem viheti el, amíg a szerződésed fenn áll. Azaz nem kell engedni, hogy a bérbeadód elvigye és így kényszerhelyzetbe kerülj. Arra azért figyelj, hogy ha a bútor marad és te ki akarod cserélni újra, akkor ahhoz meg a bérbeadó engedélye kell, hiszen az ő tulajdona és neki kötelessége azt biztosítani neked. Azaz ha szerződés szerint átvetted, amíg más nem kerül bele, addig jó gazda módjára vigyáznod kell rá, ha más teszel be helyette neked kell gondoskodnod róla, hogy tárold. Egyik új bérlőm járt úgy, hogy kiperelték belőle a régi bútor árát, mert bár ócska volt és kicserélte, az újat otthagyta, de nem azt, amit átvett. A tulajnak nem kötelessége mást elfogadni a sajátja helyett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!