A fiam albérletbe költözött a lakcímét megváltoztatni viszont nem akarja sokszori kérésemre sem. Tehetek hivatalosan valami lépést?
Véglegesen elköltözött? Mert ha nem, akkor az albérlet csak a tartózkodási helye (régi, de ma is használt elnevezéssel: ideiglenes lakcíme); a lakcíme (régi, de ma is használt elnevezéssel: állandó lakcíme) maradt az, ahonnan ki szeretnéd jelentetni.
A tulajdonos a tulajdonába bejelentett lakcímet érvényteleníttetheti, az eljárás, hivatalos elnevezéssel: a lakcím fiktiválása.
A lakcím fiktiválását az ingatlan tulajdonosa a lakcím szerint illetékes okmányirodában, vagy kormányablakban kérelmezheti, az eljárás illetékmentes.
Igazolni kell, hogy a tulajdonába bejelentett személy ténylegesen nem lakik ott és a lakást véglegesen, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el.
Mellékelni kell az ingatlan tulajdonjogát igazoló 90 napnál nem régebbi tulajdoni lapot. (Ennek beszerzésével meg lehet bízni az okmányirodát, kormányablakot is, de az illetéket ekkor is a kérelmezőnek kell megfizetnie.)
Mellékelni kell két tanú egybehangzó nyilatkozatát arról, hogy az ingatlanba bejelentkezett személy ténylegesen nem lakik ott, és a lakást véglegesen, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el (pl. minden személyes tárgyát elvitte onnan stb.). Egyik tanú sem lehet a kérelmező hozzátartozója.
A tényállás tisztázása során megkísérlik megtalálni az érintett személyt és tőle is tájékoztatást kérnek arról, hogy valóban nem akar-e visszatérni az adott címre.
Az eljárás ügyintézési határideje 30 nap.
Miért akarod hogy ne legyen oda bejelentve a gyereked?
Az albérletébe bejelentkezhet egyáltalán?
ha kijelented és az albérletbe pedig nem engedi a tulaj, hogy bejelentkezzen, akkor hivatalosan hajléktalanná válik.
Az állandó lakcímre azért van szükség, mert így tud pl. a választásokon részt venni. Téged miben korlátoz ha marad ott az állandó lakcíme?
#5 Én sem értem, miért zavarja a kérdezőt, de biztosan meg van rá az oka.
Egyébként ilyen NEM létezik, hogy valaki nem jelentkezhet be a HIVATALOSAN bérelt lakásába, mert a bérbeadónak ezt kötelessége megengedni, a bérlőnek pedig kötelessége bejelenteni.
Persze, ha valaki feketén adná ki a lakását, akkor nyilván akadályozhatja a lakcím bejelentést,de mint tudjuk, az meg alapból törvénytelen.
#6
Ebben ugyan igazad van, de ettől még sokan ezt csinálják. Tavaly egy közeli idős rokonom balesetet szenvedett és a kórházban hajléktalanként kezelték, mert nem volt bejelentett lakcíme. Holott rendesen fizetett albérletben lakott ugyanott már több éve. Akkor tudtam meg, hogy a tulaj azért kért csak annyit az albérletért tőle, amit ki is tudott fizetni egymaga egy több szobás lakásért, mert nem legálisan adta ki. Így viszont nem is engedte oda még ideiglenes címre sem bejelentkezni.
Az eljárás nem lakcím fiktiválás, hanem kényszer-kijelentés.
Nem kell hozzá az a sok hülyeség, amit a korábbi válaszadó írt. Ha te vagy a tulajdonos, ahogy bejelentetted oda, úgy ki is jelentheted. Az eljárás pénzbe kerül, de úgy kb. 3000 Ft, ha az utóbbi időben nem emelkedett.
Tisztelt 9-es válasz*¹ írója!
De bizony, a jogi eljárás lakcím fikitiválás, csak a köznyelvben nevezik kényszer-kijelentésnek. És, egyáltalán nem hülyeség, nem egyszerű, és nem gyors.
Erről elolvashatod egy cikkíró pályázat dolgozatát: [link]
Még szómagyarázat is van benne, mit jelent az, hogy fiktív. És bizony, jogszabály*² szerint, ha a kérelmező szempontjából sikeres az eljárás, akkor ezt a szót kell bejegyezni a lakcímnyilvántartásba.
*¹ 2018-11-14 11:00
*² 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtásáról 34. § (3)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!