Ha termőföldem művelési ágát szeretném megváltoztatni, azt hivatalosan megtehetem? Hogyan? Ha igen, pénzbe kerül ez? Mennyibe?
Pl. lehet-e a szőlőföldem gyümölcsös? Nincs szükségem szőlőre és borra, de kéne cseresznye...
Vagy a szántómon termeszthetek zöldségféléket, esetleg ott is gyümölcsöket?
Tehát a művelési ág átminősítés hogyan történik?
namostan a következő van:
művág változást a 400 m2-nél nagyobb területre kell cska kérned. Magyarán ha 350 m2-t teleraksz gyümölcsfával, akkor nem.
Gyümölcsö telepítéshez önkormányzat engedélye kell.
Ha meg beerdősíted arra jár támogatás, de ha nem kérsz, vagy magától beerdősül, akkor ha eléri az 5000 m2-t erdőnyilvántartásba veszik (és bejelented a fődhivatalnak), ha nem éri el, akkor béjelented hogy befásult és fásított területté kéretik nyilvánítani. És 30 napon belül tedd mert pízéhesek a hatóságok mostanában, aztán jól megbüntetnek.
Tehát összesen 6000 forint? Itt is ilyesmit írnak:
De számomra ez nem világos. Lehet hogy az átminősítés illetéke 6000 forint, de én a teljes költségre lennék kíváncsi. Van itt egy ilyen leírás ami nagyon megijesztett:
Ezek szerint ha valaki gyümölcsöst akar telepíteni, akkor egyből háromféle engedélyt kell beszereznie. Ezek között van "talajvédelmi terv". Namost a következő kérdésekre várnám a választ:
* Oké hogy az illeték 6000 ft de előtte ezt a tervet valakivel meg kell csináltatni. Összességében mennyibe kerülhet ez az egész?
* Miért kötelező a talajvédelmi terv? A leírás szerint a terv célja hogy "a szakértő megállapítja a területnek a gyümölcstelepítésre való talajtani alkalmasságát". Csakhogy ez egy magántulajdon területén értelmetlennek tűnik. Ha valaki kertész vagy agronómus, és van egy darab földje akkor talajvédelmi terv készítése nélkül is meg tudja állapítani hogy mire alkalmas az a föld és mire nem. Ha meg valaki hobbiból akar gyümölcsfákat ültetni, akkor megkérdezi az ismerősét. De lehet az is hogy valaki kísérletezni akar valami újfajta fa telepítésével A SAJÁT FÖLDJÉN. Hogyan lehetne ezt megtiltani?
* Kinek mi köze van hozzá hogy milyen fát ültetek a földemre? Az a része világos hogy vadkendert nem ültethetek, de azt felháborítónak tartom hogy "csak a Nemzeti Fajtajegyzékben vagy Szállítói Fajtajegyzékben szereplő fajtákkal" végezhető el a telepítés. Végülis kinek ártok én azzal, hogy teszem azt egy olyan fajta szilvát telepítek aminek nincs fajta engedélye, de nekem jobban tetszik az íze.
* Mi jöhet ezután? A fácskák alatt növő gyom is fajtaengedélyes lesz vagy mi?
A művelési ág változás ingatlan-nyilvántartási eljárás. Annak a díja 6600 forint. A hatóság helyszíni szemle keretében megvizsgálja a terület művelési ágát, lefényképezi, jegyzőkönyvet vesz fel és a helyszíni állapot alapján határozatot hoz. Ha nem homogén a művelési ág, akkor a 400 négyzetméternél kisebb művelési ágat figyelmen kívül hagyja. Ha több művelési ág van a területen, változási vázrajzot kell készíteni (ca. 50000 HUF).
27. §73 (1) Az ingatlan adatainak, valamint az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogosult nevének (cégnevének) és lakcímének (székhelyének vagy telephelyének) a megváltozását az ingatlanügyi hatóság az érdekelt bejelentése vagy megkeresés alapján vezeti át az ingatlan-nyilvántartásban.
(2) Hivatalból vezeti át - a (6) bekezdésben és a 28. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - az ingatlanügyi hatóság
a) az ingatlan határvonalában, területében, a földrészlet művelési ágában - ide nem értve a művelés alól kivett területet - és a föld minőségében bekövetkezett, helyszíni ellenőrzés alapján megállapított,
b) a hatósági nyilvántartásból, különösen a személyiadat- és lakcímnyilvántartásból vagy a cégnyilvántartásból történő adatátvétellel a jogosult adatában bekövetkezett azon változásokat, amelyeket eljárása során észlel.
28. §75 (1)76 Az ingatlan adataiban bekövetkezett változás átvezetéséhez a külön jogszabályban meghatározott jogerős hatósági engedély, jóváhagyás igazolás, illetve megkeresés, az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázis tartalmát érintő változás átvezetéséhez pedig jogszabályban meghatározott, ingatlanügyi hatóság által érvényes záradékkal ellátott változási vázrajz is szükséges. Az Fttv. 23. § (1) bekezdésének a) és h) pontja, valamint a 14. § (8) bekezdése alapján készített vázrajzot mindazoknak alá kell írniuk, akik a változás alapjául szolgáló okiratot aláírják.
(2) Művelési ág változása esetén nem kell változási vázrajzot benyújtani az ingatlanügyi hatósághoz, ha77
a) a változás egy földrészleten belül nem éri el a 400 m2-t,
b) egy földrészlet egész területe más művelési ágra változik,
c) egy vagy több alrészlet területe teljes egészében azonos művelési ágra változik és így a földrészlet egy művelési ágba kerül,
d) ha egy alrészlet egész területe más művelési ágra változik.
(3)78 A 27. § (2) bekezdésében meghatározott változásokat az ingatlanügyi hatóság bejelentés és a bejelentés során csatolt, az ingatlanügyi hatóság által hatályos záradékkal ellátott változási vázrajz alapján vezeti át. A nyilvántartott adatoknak a tényleges állapottal való egyezőségét az ingatlanügyi hatóság ellenőrizheti.
Köszönöm, ez nagyon hasznos volt. Bárcsak mindenki így segítene!
Ami a fajtaengedélyezést illeti, találtam újabb jogi leírást itt:
Eszerint a fajtajegyzékbe vétel a "génerózió mérséklése érdekében" történik. Úgy láttam hogy vannak önkormányzatok akik korlátozzák a telepíthető fajtákat a nemzeti fajtajegyzékben szereplő típusokra. Talán lehetséges, hogy erre nincs törvény, de van önkormányzati szintű rendelkezés.
Azt hiszem hogy erről bővebb felvilágosítást a saját önkormányzatomnál kell kérni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!