Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan tudom bizonyítani azt,...

Hogyan tudom bizonyítani azt, hogy a munkatársam (sokkal) magasabb béren van, mint én?

Figyelt kérdés

Az egyenlő bánásmód miatt (amit a MT is kimond) ugyan olyan pozícióban, ugyan olyan tudással és ugyan olyan tapasztalattal mindenkinek egyforma munkabért kell biztosítani, akik ugyan olyan munkakörben dolgoznak.

Nos most van konkrétan az én esetem:


CNC gépkezelőként dolgozom egy munkahelyen már 1,5 éve. Ez alatt a 1,5 év alatt bármit meg tudok csinálni a gépen. Tudok szerszámot kiválasztanai, összeállítani, bemérni, programot írni, és ezt rendszeresen csinálnom is kell a munkahelyemen, 1 éve gond és hiba nélkül.

A munkatársam is pontosan dettó ugyan ezt csinálja. Múltkor pont megláttam a munkabérjegyzékét (sajnos lefotózni nem volt időm) de láttam, hogy c.a 350 forinttal magasabb az órabére, mint nekem. Voltam már fent ez ügyben a munkáltatómnál, azt mondta, hogy nekem nem fogja ezt megadni. Mert a munkatársam 10 éve csinálja ugyan ezt és mindig azzal jön, hogy neki több tapasztalata van, ezért ad neki többet.

De szerény véleményem szerint nem a tapasztalat mennyisége, hanem minősége számít. Lehet, hogy csak 1,5 éve vagyok a cégnél, de ettől függetlenül pontosan ugyan úgy értek a dologhoz, mint a másik, ráadásul ugyan azt is csinálom. Sőt, meglehet, hogy én még jobban is tudom a mesterséget, mert nekem magasabb ezirányú műszaki végzettségem van, mint neki.

(Annyit érdemes tudni a cégről, hogy csak 1 db CNC gép van, ami 2 műszakban megy, és váltjuk egymást. Egyik héten délelőtt megyek, másik héten délután.)


Fordulnék a munkaügyi bírósághoz, ám azt is tudom, hogy nekem kell azt (is) bizonyítani, hogy a munkatársam milyen béren dolgozik. A munkáltató egyértelműen nem ad ki tájékoztatást más bérét illetőrn, és a munkatársam se hajlandó elárulni, nem hogy még belegyezzen, hogy a munkaügyi bírósághoz elvigyem a bérjegyzékét.

Mit lehet ilyenkor tenni? Lehet előzőleg a munkaügyi bíróságtól felhatalmazást kérni, hogy a munkáltatóm adja ki nekem tájékoztatásban a munkatársam bérét?

Mert simán elmehetnék a munkaügyi bíróságra ezzel, de nekem kell bizonyítani, hogy a másik magasabb béren dolgozik.

De hogyan?



2018. okt. 24. 15:02
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

#2-ben te idézted:

(3) ... tapasztalatot...

Mi a kérdés?

2018. okt. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Van olyan kollégám,akinek nettó 110.000 kevesebb a keresete mint nekem,miközben 7 évvel több a szakmában eltöltött ideje.

És???

Ki mennyit pofázik ki magának felvételkor....

2018. okt. 24. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

A munkabér, a törvényben meghatározott minimumok felett, szabad megállapodás tárgya.


Te akkor lehetrnél joggal felháborodva, ha egy szalag mellett dolgoznál és onnan pakolnád rekeszekbe mondjuk a poharas tejfölt nap mint nap és a melletted dolgozó, aki pontosan ugyanezt végzi, többet keresne nálad.


Honnan tudod, hogy a másik CNC-s nem kap-e komolyabb, összetettebb melót, mint te?


Nem kizárt, hogy igazad van, de ezt bizonyítanod is kell.

Alapvetően, munkaügyi bíróságra mehetsz, mert a bíróság kötelezi majd a munkáltatót a bérjegyzék kiadására és a 350 HUF/h az bizony elég nagy különbség, kvázi ugyanazért a munkáért.

Neked kell tudnod, hogy mennyire vagy nélkülözhető a munkahelyeden.

2018. okt. 24. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:

A probléma ott kezdődik, hogy ez nem pusztán cnc gépkezelés hanem gyártási/termelési és kivitelezési tapasztalat. Az a dolgozó a 10 év alatt lehetséges, hogy több fajta:

-alapanyaggal

-megmunkálással

-technológiával

-készülékkel

-felfogási tervvel

-szerszámmal és még sorolhatnám mikkel találkozott, mint te azalatt a másfél év alatt.


3 cégnél dolgoztam eddig marósként és elmondanám, hogy mindegyiknél különböző gépen és vezérlésen kellett a munkát elvégezni. Mindegyiknél másfajta márkájú szerszámok voltak,más befogók és kivitelezés. Arról meg ne is beszéljünk, hogy az sem mindegy miket gyártasz milyen anyagból és milyen tűrésekkel ellátva.


Másik probléma pedig a te irigységed és bunkóságod, hogy nézegeted másnak a bérpapírját miközben semmi jogod hozzá. Ha meg ilyen-olyan módon megtudod, hogy valakinek magasabb az óra bére majd elkezded a segged verni a földhöz, akkor ne csodálkozz hogy hamar megütheted a bokád. Biztosan jól csinálod amit csinálsz, de ha úgy érzed ennél többet érsz akkor kérj emelést vagy menj dolgozni másik céghez és ott megmutathatod.


Csak gondolj bele, elmész egy céghez dolgozni ezek után és valaki leskelődik a bérpapírod felé majd elkezd hepciáskodni, hogy márpedig semmivel nem ér többet a te munkád az övénél és ugyanannyit követel, mint te. Miközben nem ilyen egyszerű az egész, Te hogyan éreznéd magad? Kicsit nézz tükörbe és nőj fel. :)


CNC Marós

2018. okt. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Én kiállnék a másik mellett és mondanám, hogy kapjon ő is annyit, mint amennyit én!
2018. okt. 26. 19:05
 16/16 anonim válasza:

Két variáció van. Vagy van bértábla, vagy egyedi szerződés van. Ha van bértábla, akkor jogos a felháborodás, ha egyénileg állapodtál meg, akkor vess magadra.

A tapasztalat nagyon sokat számít, munkaköröket dönt el. Voltam én adminisztrátor operátor bérérét. Szóltam a főnöknek, hogy nem lesz jó. Vártam egy X időt és be is adtam a felmondást, mert nem történt semmi. Ennyi. Az egyenlő bánásmód inkább a bértáblásokra vonatkozik, vagy a teljesen azonos kvalitású emberekre.

Ha nem akarsz felmondani, akkor illedelmesen beszélgess el a főnököddel, hogy most már azért másfél éve együtt toljátok a talicskát és ha meg van veled elégedve, akkor kicsit kompenzáljon.

Ennyi. Nem kell a kollégád fizetését emlegetni és méltatlankodni.

2018. nov. 9. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!