Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan tudom bizonyítani azt,...

Hogyan tudom bizonyítani azt, hogy a munkatársam (sokkal) magasabb béren van, mint én?

Figyelt kérdés

Az egyenlő bánásmód miatt (amit a MT is kimond) ugyan olyan pozícióban, ugyan olyan tudással és ugyan olyan tapasztalattal mindenkinek egyforma munkabért kell biztosítani, akik ugyan olyan munkakörben dolgoznak.

Nos most van konkrétan az én esetem:


CNC gépkezelőként dolgozom egy munkahelyen már 1,5 éve. Ez alatt a 1,5 év alatt bármit meg tudok csinálni a gépen. Tudok szerszámot kiválasztanai, összeállítani, bemérni, programot írni, és ezt rendszeresen csinálnom is kell a munkahelyemen, 1 éve gond és hiba nélkül.

A munkatársam is pontosan dettó ugyan ezt csinálja. Múltkor pont megláttam a munkabérjegyzékét (sajnos lefotózni nem volt időm) de láttam, hogy c.a 350 forinttal magasabb az órabére, mint nekem. Voltam már fent ez ügyben a munkáltatómnál, azt mondta, hogy nekem nem fogja ezt megadni. Mert a munkatársam 10 éve csinálja ugyan ezt és mindig azzal jön, hogy neki több tapasztalata van, ezért ad neki többet.

De szerény véleményem szerint nem a tapasztalat mennyisége, hanem minősége számít. Lehet, hogy csak 1,5 éve vagyok a cégnél, de ettől függetlenül pontosan ugyan úgy értek a dologhoz, mint a másik, ráadásul ugyan azt is csinálom. Sőt, meglehet, hogy én még jobban is tudom a mesterséget, mert nekem magasabb ezirányú műszaki végzettségem van, mint neki.

(Annyit érdemes tudni a cégről, hogy csak 1 db CNC gép van, ami 2 műszakban megy, és váltjuk egymást. Egyik héten délelőtt megyek, másik héten délután.)


Fordulnék a munkaügyi bírósághoz, ám azt is tudom, hogy nekem kell azt (is) bizonyítani, hogy a munkatársam milyen béren dolgozik. A munkáltató egyértelműen nem ad ki tájékoztatást más bérét illetőrn, és a munkatársam se hajlandó elárulni, nem hogy még belegyezzen, hogy a munkaügyi bírósághoz elvigyem a bérjegyzékét.

Mit lehet ilyenkor tenni? Lehet előzőleg a munkaügyi bíróságtól felhatalmazást kérni, hogy a munkáltatóm adja ki nekem tájékoztatásban a munkatársam bérét?

Mert simán elmehetnék a munkaügyi bíróságra ezzel, de nekem kell bizonyítani, hogy a másik magasabb béren dolgozik.

De hogyan?



2018. okt. 24. 15:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
89%
Nem mondja ki azt az MT, hogy neked pont annyi fizetést kell kapnod, mint a kollégádnak, mindeki annyi fizetést kap, amenyit kialkudott magának az állásinterjún. Simán kaphat más magasabb bért akár több tapasztalatra hivatkozva, de ezer más okból is. Igazából semmi közöd más munkabéréhez, ha nem vagy elégedett a tieddel, menj oda, ahol többet adnak.
2018. okt. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

#1

Akkor ez mi?



MT


"6. Az egyenlő bánásmód követelménye


12. § (1) A munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. E követelmény megsértésének orvoslása nem járhat más munkavállaló jogának megsértésével vagy csorbításával.


(2) Munkabérnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatás.


(3) A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget, a munkaerő-piaci viszonyokat kell figyelembe venni."

2018. okt. 24. 15:43
 3/16 anonim ***** válasza:
85%

Semmi közöd hozzá, hogy más mennyit keres.

De a munkáltató simán tudja bizonyítani , hogy milyen feladatokat végez el a kolléga a többlet fizuért (amihez neked szintén semmi közöd).

A munkáltató helyében én már hivatalosan adtam volna a kezedbe a rendes felmondásodat.

2018. okt. 24. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
89%
Bebaszna ha 10éve tolnám a szekeret Te felugrasz tavajelőtt és ugyanannyit akarnál kapni. Te leszel a legjobban felháborodva ha 10 év múlva egy kezdő megkapná azt a pénzt amit te akkor fogsz keresni. 8év TAPASZTALAT hátrányban vagy és tudjuk hogy NEM AZ ISKOLA hanem a MUNKA adja a tapasztalatot. Mindenképp rossz irány ez az "oda szarok ahonnan enni kapok" bíróságosdi. Szerintem.
2018. okt. 24. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
94%

egyrészt, ne fényképezd a másik bérpapírját, mert törvényt sértesz és minimum hátsón rúgnak.


másrészt ha a munkáltatóval szemben felmerül, hogy diszkriminál, akkor neki kell bizonyítania, hogy nem is.


harmadrészt, 10 éves tapasztalattal sokkal nehezebb CNC kezelőt/beállítót szerezni, mint 1,5 éves tapasztalattal, úgyhogy a "munkaerő-piaci viszonyok" indokolják a bérkülönbséget még akkor is, ha ugyanazt a tevékenységet végzitek.


egyébként meg, kockázat nélkül nincs nyerés, úgyhogy ne várt, hogy majd valaki kikaparja neked a gesztenyét, írd meg szépen a felmondó papírod, vidd be a főnöködnek és mond meg neki, hogy nyitott vagy az új munkabér javaslataira.


persze előbb azért legyél biztos benne, hogy

vagy van másik hely, ahol legalább ennyit kereshetsz vagy nincs senki helyetted, aki ennyi pénzért megcsinálja a munkád, különben ráfaraghatsz az ugrálásra.

2018. okt. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
78%
Hát pont te másoltad be azt, ami cáfol téged, kérdező. Ha ezt nem ismermed fel, nem csoda, hogy neked fizetik a kevesebb bért.
2018. okt. 24. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
88%
Már nincs szocializmus. Nőlj fel! Ha kevés a béred szólj a főnöknek, vagy menj át jobb helyre!
2018. okt. 24. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Inkább a kérdésre válaszoljatok.


És csak azért, mert panaszkodom, esetleg munkaügyi bírósággal fenyegetőzöm NEM rúghatnak ki.

2018. okt. 24. 17:47
 9/16 anonim ***** válasza:
79%

"És csak azért, mert panaszkodom, esetleg munkaügyi bírósággal fenyegetőzöm NEM rúghatnak ki."


Nem is rúgnálak ki!

Kapnál egy munkaszerződés változást aztán vagy aláírod (és később sírva mondasz fel) vagy nem.

Mindkét esetben könnyes búcsút vennénk egymástól előbb-utóbb.


Mondjuk, ha mindenhez ilyen a hozzáállásod, mint ehhez a témához akkor ne csodálkozz, ha a kolléga többet keres nálad.


Ja és ezt vedd figyelembe, hogy nem kötelező alkalmaznia téged!

2018. okt. 24. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Hogy pozitív válasz is legyen.

Ahelyett hogy ilyeneken gondolkozol: kezdd el böngészni az álláshirdetéseket. Úgy tudom hogy a CNC-sek keresettek és nem csak Magyarorzágon. Külföldön még jóval többet is fizetnek egy jó CNC-snek. Vagy mindenképpen helyben akarsz maradni? Ez ilyen megszoksz vagy megszöksz helyzet.

2018. okt. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!