Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nagybátyám meghalt és a...

Nagybátyám meghalt és a netbankolásához szükséges dolgok (laptop, mobiltelefon, bankkártya) mind a barátnőjénél maradtak. Így a barátnő akár az összes pénzt letudta szedni a bakszámláról?

Figyelt kérdés
Baarátnője nem volt az élettársa hivatalosan, nem is éltek együtt.

2018. szept. 28. 04:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
96%
Ha nagybátyád nem mentette el adatait, jelszavait a gépen, akkor erre képtelen lesz. A bankkártyát pedig lehet zárolni -- úgy tudom, csak vigyetek be egy halottas bizonyítványt.
2018. szept. 28. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
92%

Utolsó: A netbankot hiába zárolnák most, ha már elment a számláról a pénz.



Kérdezö: Ha a barátnö a halál bejelentése után vette le a pénzt, akkor a bírósághoz kell fordulni, mert ez jogilag lopás, kivéve, ha hivatalosan volt hozzáférhetése (közös/társszámla) ehhez.

2018. szept. 28. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
Mér tudná?
2018. szept. 28. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Konkrétan leszedni csak akkor, ha a jelszavát is ismeri. Viszont netes vásárláshoz elég azokat az adatokat megadni, amik a bankkártyán rajta vannak, még PIN kód sem kell. Paypassos vásárláshoz 5000 Ft alatt szintén nem kell PIN.
2018. szept. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Ha megszerezte a netbankos felahsználónevet és jelszót, azzal belépve akár átutalhatta a pénzt egy másik bankszámlára? Mert ahhoz bankkártya sem kell. De ezt utólag is kilehet deríteni akkor is, ha az elhunyt bankszámlája azóta már megszünt?
2018. szept. 28. 08:34
 6/20 anonim ***** válasza:
96%

Nem kell megijedni. A hagyatéki tárgyalásnál a közjegyző utána alapból utána néz, illetve azt nézi, hogy az elhunyt személynek a halála napján mennyi volt a vagyona, és arról hoz határozatot Amennyiben van végrendelet aszerint, ha nincs, akkor ahogy a törvény előírja.

Tehát - hacsak végrendeletben úgy nem rendelkezik, akkor ő arról a számláról nem kap semmit hacsak nem közös számla volt.


Elvileg, ha tudja a pin-kódot, vagy ilyesmi, akkor le tudja szedni az összes pénzt, de könnyen bizonyítható, hogy a nagybátyád halála után lett levéve pénz, és a levett pénz hogy is volt (automatikus utalás pl. közművek felé, vagy "leemelés".

Felül kell vizsgálni hogy mennyi a jogos elvonás, és mennyi a jogtalan, és szükség esetén fel lehet szólítani először szóban, hogy adja vissza a konkrét összeget, vagy rendőrségi feljelentést tesztek lopásért, ill. per. ha a szép szó nem segít még érdemes ügyvédhez is fordulni felszólítólevél írása miatt.


A lakásban lévő ingóságok és készpénz, egyéb értéktárgyak miatt jobban aggódnék, azt nehéz bizonyítani.


A közjegyző hagyatéki leltárt kér majd, hogy milyen ingóságai, ingatlanjai és számlaszámai, stb. vannak. Ha nem tudjátok a pontos számlaszámot, az se gond, elég, ha bemondjátok, hogy szerintetek ezeknél a bankoknál lehet, és szépen ki tudja kérni, hogy van-e azoknál a bankoknál számlája, vagy nincs.

Ha viszont kimarad egy bank, és a számlaszámról senki nem tud semmit, akkor az a pénz a banknál ragad, hacsak nem jön egyszer véletlenül a címre egy papíralapú egyenlegértesítő, vagy hasonló. Ilyenkor lehet kérni póthagyatékit.

A közjegyzői díjat egyébként részben a hagyatéki vagyon alapján határozzák meg.

2018. szept. 28. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

A netbank belépéshez 3 adat kell

1. felhasználónév

2. jelszó

3. sms kód


KSH, CIB, MKB ezeknél biztos mert mindnél vagyok.

Tehát a hozzárendelt telefonszámra küldenek sms-t, az-az kell egy telefon (SIM kártya) is.

2018. szept. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Ha leemelte a pénzt akkor bíróság.
2018. szept. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

1. Ha nem vagy törvényes, vagy végrendeleti örökös, akkor sok közöd nincs nagybátyád hagyatékához. Legalábbis, a barátnőnek biztosan több köze van hozzá, mint neked.

2. Ha a barátnő történetesen végrendeleti örökös, ráadásul ha egyedüli is, ami nem kizárt, akkor teljesen jogosan fér hozzá a hagyaték részét képező pénzhez, még a hagyatékátadó végzés kibocsátása előtt, ugyanis az örökhagyó örökösei válnak az örökség tulajdonosaivá az elhunyt halálának pillanatától. Ettől kezdve viselik a terheit és élvezik annak hasznát.

Az sem mellékes, hogy az örökhagyót a vele együtt élő kötelessége eltemetni, legalábbis alapban ő az elsődleges kötelezett.


Az élettársi státuszhoz nem kell semmiféle hivatalosság. Az az együttélés tényével automatikusan beáll.

Az élettársi viszony bíróság előtti elismertetéséhez általában kell az érzelmi és a vagyoni közösség megléte, de az együtt élésé (fizikailag) már nem.

Lehet egy pár úgy is élettárs, hogy mindketten fizetik a külön kis albérleti szobájukat.


Végrendeleti örökösnek meg lehet nevezni bárkit, nem kell, hogy élettárs legyen az illető.

2018. szept. 29. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

" a netbankolásához szükséges dolgok (laptop, mobiltelefon, bankkártya) mind a barátnőjénél maradtak."


Ez azt hiszem elég ékes bizonyítéka a meghitt, bizalmi, akár élettársi viszonynak.

2018. szept. 29. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!