Jogilag ez mégis hogy történhet meg?
nagyon fel bosszantott méghozzá jogosan így próbálok tömör lenni és csak a lényeget írni.
Adott egy lakás,
Adott egy apa
és adott az apának 2 gyerek 2 külön nőtől ( első egy fiú nem volt házasság külön is váltak, második egy lány ő a második nőtől született ott sincs házasság )
mind 2 gyerek 4 év korkülönbséggel de már jó ideje nagykorú és a fiú gyermek nem tartja a kapcsolatot az apával , az apa időközben beteg lett és 7 év kemény szenvedés ápolás után pár hónapja meghalt DE előtte írt egy jogilag tökéletes végrendeletett!
A fiú gyermek felszívódott és soha 1x sem segített az ápolásba sőt nem is érdekelte mivan.
A végrendeletbe kerek perec benne van hogy az apa által birtokolt ingatlan ( panellakás) csak és kizárólag a lány örökli , a fiút kitagadja az örökségből.
Tehát jogilag megvan , akkor valaki mondja el mégis hogy a viharba jelenik meg ez a fiú gyermek hogy ő is igényt tartana a lakásra?
Kérem aki az egyenes ági dolgokkal jön az ne tegye, végrendelet van ... tehát ha ezt nem tartják tiszteletben akkor a végrendelet semmit sem ér, ki lett tagadva ( jogosan) mégis úgy néz ki hogy polgári peres útra lesz terelve.
Itt nem az érdekel hogy ki fog nyerni mert a végrendelet az hivatalos , videofelvételel , ebben nincs vita a lányt illeti.
Sokkal inkább az hogy ha ilyen van , miért lehet elhúzni ugyintézés idejét ennyire? mert sajnos ez nem kevés idő lesz mire jogilag is a lány részére itélik meg.
Hiába zárná ki a végrendelet az egyik törvényes örököst (mert az adott férfi összes gyereke törvény szerint örököse, akkor is, ha nem is találkoztak sosem), akkor neki ennek ellenére jár a köteles rész, ami a törvényes örökség értékének fele.
Magyarul, hiába van a végrendelet, teljesen kizárni nem lehet a másik gyereket sem.
Egyik gyerek sem lett kitagadva, mert az nem azonos azzal, hogy kohagyják a végrendeletböl, erre más eljárás kellett volna. Mellesleg a kitagadásra semmi oka sincs jogilag az apának, az nem ok, hogy nem segített az ápolásban!
Az az apa elöre tájékozódott volna, akkor nem végrendeletet ír, ami szerint csak az egyik gyereke örököl, hanem más formát választ, amivel biztosíthatja a kizárólagos tulajdonjogot az általa preferált gyerek számára.
Az örökösödés, és egyéb jogi helyzetek pontosan szabályozva vannak törvény szerint, és ha az örökhagyó nem ismeri ki magát, így téves, törvényellenes módon akar a vagyonáról intézkedni, akkor az nem a törvény hibája, hanem az örökhagyóé.
Polgári pert lehet indítani, de ennek csak annyi eredménye lesz, hogy a perköltségeket is el fogják veszteni, mert a másik gyerek is jogosult az örökség egy részére.
Jól írja az első.
Kitagadni csak nyomós okból lehet valakit . Az nem nyomós ok, hogy nem látogatta az apját. Így a kötelesrész marad a fiúnak is.
Értem, ezekszerint a végrendelet semmit sem ér,
Azaz van egy autóm , és ezt a fiamra szeretném hagyni , a lányomra pedig semmit tételezzük fel, akkor megírhatom de semmit sem ér mert mind 2 fél igényt tarthat rá és a "végrendelet pedig csak egy kifejezés" és díszből van.
"ma 16:44"
De Nyomós ok ha 7 év ápolás ( miközben biztos volt hogy meg fog halni csak az idő nem volt ) ebből nem vette ki a részét, sőt semmiből nem vette ki.
A brutális anyagiakból/ időből sem amit ebben az időben rá kell fordítani.
De pontosan :) Ez baromi nyomós ok
"Értem, ezekszerint a végrendelet semmit sem ér"
De, mert így a fiúgyermek egyhatod részt kap, a lány öthatodot szemben a fele-fele aránnyal.
"Ez baromi nyomós ok"
Jogilag nem. A jogszabály konkrétan leírja, hogy mik a kitagadás indokai.
Utána olvasgattam egy kicsit, hogy mi a jogos kitagadás egy végrendeletből. Ezeket találtam.
" A kitagadás ugyanis csak akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát pontosan tartalmazza, és azt egy esetleges perben tényszerűen bizonyítani is tudják. Például, ha az örökös az örökhagyó, illetve másik örökös életére tört, sérelmükre bűncselekményt követett el, vagy nem teljesítette törvényes tartási kötelezettségét. De kitagadási ok lehet az erkölcstelen életmód és a durva hálátlanság is, például, ha az örökös a beteg, rászoruló szüleivel egyáltalán nem tartja a kapcsolatot."
" A kitagadás ugyanis csak akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát pontosan tartalmazza, és azt egy esetleges perben tényszerűen bizonyítani is tudják. Például, ha az örökös az örökhagyó, illetve másik örökös életére tört, sérelmükre bűncselekményt követett el, vagy nem teljesítette törvényes tartási kötelezettségét. De kitagadási ok lehet az erkölcstelen életmód és a durva hálátlanság is, például, ha az örökös a beteg, rászoruló szüleivel egyáltalán nem tartja a kapcsolatot."
" A kizárás és a kitagadás intézményét tehát nem szabad összekeverni, hiszen következményeik különbözőek. Kitagadás érvényességéhez érdemes szakértő – közjegyző vagy öröklési jogban jártas ügyvéd – segítségét igénybe venni. "
Érvényes kitagadás esetén nem jár a köteles rész sem.
Bocsi a kitagadás duplán ment.
" Más a helyzet az öröklésből való kizárás esetén: végintézkedési szabadságunk részeként ugyanis bármelyik örökösünket kizárhatjuk az öröklésből. A törvényes öröklésből való kizárás azt jelenti, hogy örökösünk csak és kizárólag a törvény által meghatározott kötelesrészre tarthat igényt. Kötelesrésznek nevezzük azt a minimum részesedést, amely az örökhagyó leszármazójának, házastársának és szülőjének jár, ha törvényes örökösnek minősül (vagy végintézkedés hiányában az lenne). A kizárás megtörténhet kifejezetten vagy hallgatólagosan is, azaz a törvényes örökös helyett más személy örökössé nevezésével (mellőzés). Az örököst bármilyen okból ki lehet zárni, e döntést nem kell indokolni sem. Ám ez csak a kötelesrészt meghaladó törvényes öröklést érinti, hiszen a kötelesrész kizáráskor is megilleti az örököst.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!