Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Rendben van az, ha én saját...

Rendben van az, ha én saját költségemre lebetonozom, majd leaszfaltozom a házam elött a járdát?

Figyelt kérdés
2018. aug. 16. 09:30
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%

Olvasd el a HELYI önkormányzati rendeleteket (az építésit és a közterület-használatit). Ezekből ki kell derülnie, hogy mik az engedélyköteles munkálatok, és mik nem azok.

Nálunk pl. valami olyasmi volt az egyik bekezdésben, hogy közterületen szépítő, javító munkálatokat lehet végezni, csak be kell jelenteni előzetesen. Tehát nem engedélykérés, hanem bejelentés, nem ugyanaz a kettő.

2018. aug. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, akkor a házam előtti járda az közterület? Az már nem a ház (telek )része?
2018. aug. 16. 12:47
 13/24 anonim ***** válasza:
100%
Ezt neked kell tudod a telekkönyvi kivonat alapján, de általában az már közterület.
2018. aug. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
22%
Remélem, feljelentenek. :D
2018. aug. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%
Nos, mint az utolsó válaszból is láthatod, tele van az ország ócska, szakadt, sikertelen prolikkal, akik ebben élik ki magukat, mert másban nem tudják.
2018. aug. 16. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:
Viszont amikor ráesik a hó, akkor nekem kell eltakarítani?
2018. aug. 16. 17:32
 17/24 anonim ***** válasza:
33%

Igen.

Mert te laksz ott és te tudsz felelősen azonnal takarítani a házad előtt. De ez a közútra, vagyis ahol az autók mennek már nem vonatkozik, csak a gyalogosok számára kell biztosítanod, hogy baleset nélkül elmehessenek a házad előtt.

Ez nem másért van, csak a valódi és gyors megelőzésért. Az önkormányzatnak is vannak emberei akik takarítanak, havat laártolnak, meg vannak gépeik is, de ha mindenhol nekik kell eltakarítani a havat, akkor a tél végéig sem érnek oda minden ház elé. Akkor meg egy rakás elakadás, baleset, dugulás és hasonlók lennének.

Ezért kell a házad előtti szakaszon neked havat lapátolni és a vízelvezető árok tisztaságáról is gondoskodni, mert ez a te érdeked is más házak előtt, a rendszeres és gyors reakció egyszerre mindenhol. Gondold csak át milyen bosszantó neked is ha térdig hóban kell elmenned olyan házak előtt a járdásn, ahol tojtak a feladatukra vagy csak még nem volt rá idejük. Milyen lenne ha napokig ez lenne mindenhol mert nem ér oda az önkormányzat?

2018. aug. 16. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
Teljesen logikusan érveltél a hóeltakarítással kapcsolatban, és magam is ezen a véleményen vagyok. Csak a törvényt (rendeletet) nem értem, hogy ez akkor a járdafelület javítására miért nem vonatkozik?
2018. aug. 16. 18:03
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

Nézd meg azt a rendeletet, hogy mit tartalmaz pontosan, lehet, hogy van lehetőség a javításra is.


Egyébként meg TakácsZs érvelése tényleg jó lehetne, úgy értem, logikus lenne egy ilyen indok.

Viszont a saját tapasztalatom két elég nagy várossal is az, hogy az önkormányzat baromira nem foglalkozik a hóeltakarítással azokon a területeken, amelyeken az ő feladata lenne. 30.000+ lakosú városokról van szó, és mindkettőben éveken át éltem, és tapasztaltam, hogy még a központi részeken sem takarították a havat szinte soha. Gyönyörű ám, amikor a "kereskedők utcájának" is nevezett sétálóutcában és a főtéren térdig/bokáig ér a hó, attól függően, mennyire taposták már le az arra járók...

Közterületi járdákat, lépcsőket sem szokták takarítani.

Ráadásul az egyik évben még arra is volt példa a másik városban, hogy az önkormányzatnak volt pofája tél elején levelet küldeni a társasházaknak, amiben felhívták a figyelmet a ház körüli járdák hó- és síkosságmentesítésének a vonatkozó rendelet szerinti kötelezettségére. Amikor mi évek óta rendesen csináltuk - és duplán/triplán, ugyanis a mi területünkre az önkormányzati területről a járókelők által áthordott hó miatt többször kellett naponta takarítani. (Nagy forgalmú belvárosi rész.)

Az a baj, hogy amíg az önkormányzatoknak kevesebbe kerül az esetleges baleseti kártérítéseket kifizetni, mint a közmunkásokat vagy bármilyen takarítóbrigádot, addig nincs motivációjuk arra, hogy változtassanak a jelenlegi gyakorlatukon. A balesetet szenvedők jó része meg nem is csinál semmit, mert a többség nem is tudja, hogy kérhetne kártérítést, a kisebbség egy részének meg nincs kedve pereskedni. (Nekem is volt már balesetem, csak nem hó, hanem rossz járda miatt, és nem pereltem az önkorit, pedig lehetett volna.)


Visszatérve a félig offból: A rendeletek szerint a tulajdonos takarítási kötelezettsége kiterjed természetszerűleg a saját tulajdonában álló járdára, ill. ha nem saját tulajdona, akkor a közterület egy bizonyos szakaszára: konkrétan az ingatlan előtti járdaszakaszra az úttestig vagy füves területig, attól függ, mi határolja a járdát.

2018. aug. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 gumorka válasza:
100%
Én már csináltam autóbejárót a házunk elé, a gyalogutat meg kocka kővel végigraktam. Ugyanis az önkormányzat ott hagyta lerakva,így inkább megcsináltam, mint hogy valaki elvigye. Semmi nem történt. Szerintem saját önvédelemből is jó,ha van járda, mert ha valaki télen pl. elesik az útviszonyok miatt, az- az ott lakó felelőssége.
2018. aug. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!