Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munkáltató együttműködési és...

Munkáltató együttműködési és tájékoztatási kötelezettségébe beletartozik hogy csúszó bérfizetés vagy kieső bér esetén részletes indoklást adjon?

Figyelt kérdés

Arra gondolok ha a bér nem jön meg időben 10-ig, vagy nem jön meg szerződéses összegben helyesen, vagy egyáltalán nem jön meg, akkor a munkáltatónak nem kell részletes írásos indoklást adni hogy mi az oka a nemfizetésnek a csúszásnak?


Mert az a gyakorlat alakult itt ki, hogy a fizetés jön amikor jön, senki se mond semmit nézzük a naptárat már 10 elmúlt, már 15 is elmúlt és majd jön a bér valamikor.

Ilyenkor nem kéne összehívni a kollektívát és részletesen beszámolni róla mi az oka a szerződéses bérfizetési határidő felrúgásának?

Még durvább amikor jön a bér de nem annyi amennyi kéne, és akkor indul a hajsza, szólunk 1x, 2x, 10x és nagy nehezen napokkal később a hiányzó összeg is megjön.



[link]


A munka törvénykönyve értelmében a jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése során kölcsönösen együtt kell működni [Mt. 6. § (2) bek.], mely kötelezettség azonban nemcsak a munkáltatót és munkavállalót, hanem az üzemi tanácsot és a szakszervezetet is terheli. Fontos körülmény, hogy az együttműködési normának akkor is eleget kell tenni, ha a másik fél nem annak megfelelő módon jár el.


Az együttműködési kötelezettség a gyakorlatban valamely tevőleges magatartásban nyilvánul meg, és egy olyan általános elvnek minősül, mely áthatja a munkajogi szabályok egészét és lehetővé teszi azt, hogy a másik fél a törvényből eredő jogaival megfelelő módon tudjon élni. Így alapul szolgál a tájékoztatási kötelezettség teljesítéséhez, vagy ahhoz a szabályhoz, amely alapján a jognyilatkozatokat és egyéb magatartásokat késedelem nélkül, szükség esetén az egyébként nem a kötelezett által viselendő költségek megelőlegezésével kell megtenni vagy tanúsítani [Mt. 25. § (8) bek.].


2018. aug. 6. 08:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem néztem meg a linket. De józan ész szerint nem köteles indokolni a munkáltató, viszont magát a tényt köteles bejelenteni. Tehát nem nektek kellene kérdezősködni, sürgetni, hanem neki kellene előzetesen tájékoztatni, hogy az adott hónapban a szerződés szerinti 10-e helyett 15-én tudnak fizetni, és/vagy a szerződésben megjelölt összeg helyett határidőre csak x összeget tudnak teljesíteni, a maradékot pedig ekkor és ekkor fizetik.

Szerintem írjatok közösen egy felszólító levelet, amit sokan aláírnak, hogy kéritek a munkáltatót, hogy a konkrétan megjelölt tájékoztatási kötelezettségének tegyen eleget.

Egyébként meg kereshetsz másik munkahelyet is nyugodtan, ahol rendesen fizetnek. És a felmondási idő kitöltése miatt sem kell aggódni, mert a határidőn túli bérfizetés és a szerződés szerintinél alacsonyabb összeg fizetése törvényes ok a rendkívüli felmondásra, tehát egyik napról a másikra is jogszerűen fel lehet mondani.

2018. aug. 8. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"mert a határidőn túli bérfizetés és a szerződés szerintinél alacsonyabb összeg fizetése törvényes ok a rendkívüli felmondásra,"


Nincs igazad.... jártam jogásznál. Csak kellő "súlyú" jogsértés esetén áll meg az azonnali és az hogy késve fizet az nem kellő súlyú.

Az hogy nem teljes összeget fizet az már neccesebb, de mivel olyan soha nincs hogy nem fizet egyáltalán, csak nem annyit így ez se kellő súlyú. Iylen 5-10-20.000 ft-ok úgy tűnik nem elegek.

Nme hiszed? Én se hittem, míg jogász szájából nem hallottam.

2018. aug. 8. 08:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Én így olvastam valahol, munkajogász írta.

Innentől kezdve az a kérdés, melyik jogász tudja jól.

Kérj egy állásfoglalást a munkaügyi bíróságtól, az a biztos.

Vagy keresgélj a neten munkajogászok oldalain, hogy mit mond a többség.

2018. aug. 8. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"Innentől kezdve az a kérdés, melyik jogász tudja jól."


Az a baj hogy egyik se tudja "jól" lévén ha én azonnalival felmondok azt a munkáltató vagy elfogadja vagy nem.

Ha elfogadja akkor téma zárva akkor mindegy hogy jogszerű volt vagy nem hiszen elfogadta, egyik fél se fog bíróságra menni.


De ha nem fogadja el, akkor bíróság, és akkor egyéni mérlegelés van. És az már ügyfüggő bírófüggő jogászfüggő.


Megtörtént eset: egy ember 6 hónapig melózott valahol, 6 hónapig minden egyes hónapban késve kapta a bérét.

Azonnalival felmondott, a munkáltató bíróságra vitte és kinek adtak igazat? A cégnek. Mert ugyan hiba volt nem fizetni határidőre (így a bíróság) de ez nem volt kellő súlyú az azonnalihoz (mondja a bíróság).

Na?

2018. aug. 9. 09:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!