Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kié a ház előtt álló gyümölcsf...

Kié a ház előtt álló gyümölcsfa termése?

Figyelt kérdés

2018. jún. 12. 11:19
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
97%

Mivel közterületen áll - bárki is ültette - azé a gyümölcs, aki akkor éppen eszik róla.

Mondjuk kosarakkal odaállítani valaki háza elé és szüretelni pofátlanság, de törvényesen még azt sem tilthatod meg.

Ne ültess gyümölcsfát közterületre és akkor nem lesznek ilyen gondjaid!

2018. jún. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim válasza:
86%
Engem gyerekként mindig elzavartak, ha dézsmáltam a cseresznyefákat, amik családi házak előtt álltak. Gyakorlatilag pedig közterület, de ha a tulaj permetezi, ápolja, magáénak érezheti.
2018. jún. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
14%

Azé aki leszedi.

Az utca közterület és ami rajta áll az is a "köz" tulajdona, akkor is ha az ott lakó ülteti, gondozza és az ott lakónak kötelessége pl. azt az utcarészt eltakarítani ha esik a hó vagy rendbe tenni ott az esőcsatornát.

Olyan fát kell az utcára ültetni, aminek nem bánod ha más is megeszi a gyümölcsét.

Ha valaki letöri az ágát vagy egyéb módon rongálja, esetleg felmászik rá, hogy az összes termést leszedje, azért persze jogod van szólni. De ha egy gyerek leszedi amit elér vagy odaállnak és megeszik a termést, az ellen nem szólhatsz.

Nekünk is van az utcán fánk, direkt olyan, amit nem bánunk ha a gyerekek rá járnak megenni a gyümölcsét, mert sok terem rajta és csak lepotyogna.

2018. jún. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 bfghj válasza:
22%
Az attol fugg, hogy szeretem e azt a gyumit. Pl ha sarga barack, akkor az enysm. Ha korte akkor aki akarja 😂
2018. jún. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"esetleg felmászik rá, hogy az összes termést leszedje, azért persze jogod van szólni."


Szólni szólhat, de nincs joga, -joga, eltűrni van.

Nálunk már nem is engednek gyümölcsfát ültetni, pont ezen viták miatt.


az #1 pont

"Mondjuk kosarakkal odaállítani valaki háza elé és szüretelni pofátlanság, de törvényesen még azt sem tilthatod meg."


ez pontosan így van jogilag, -nem tilthatod meg.

Az más kérdés, hogy megkérded az ott lakót, -leszedheted-e.

2018. jún. 12. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
46%

"Mivel közterületen áll"


Kerítésünktől kifele 1 m még papíron hozzánk tartozik, és csak a járdától kezdődik a közterület.

2018. jún. 12. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
48%

#6

Szerintem nincs olyan őrült, aki a házától 1 méteren belül ültet gyümölcsfát. Ugyanis a gyümölcsfák nőni és terebélyesedni szoktak és ezen a távolságon belül kárt tesznek a ház alapjában, falában és tetőszerkezetében.

2018. jún. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
51%

Hivatalosan ugyebár közterület.

Gyakorlatilag pedig lehetnek íratlan szabályok a környéken vagy az emberek fejében.

Mifelénk pl. mindenkinek van egy kupac fája közterületen.

Nyilván nem sértődhetek meg, ha valaki szed róla, de attól még én úgy tekintem, hogy azé, akié a mellette álló telek. Ez annyira erős bennem, hogy a szomszéd kinti meggyéről titokban akarok lopni pár szemet (már nem lakik ott senki, nem is jönnek sosem, szóval nekik nem kell). De most jövök rá, hogy ez nem is lopás. Szuper.


De határozottan NEM szedem le a másik szomszéd kinti mandulafájának a termését. Nem lenne szép. Akármit is mond a törvény.


A senkihez nem tartozó gyümölcsfák és szőlők termését viszont szabad prédának tekintem, törvénytől szintén függetlenül. Nem kell senkinek, nem magánterületen van, úgyhogy az enyém.

A magánterület használat nélkül már kényesebb, abba nem megyek bele.



Engem egyszer egyébként megszidtak azért, mert egy kinti almafa alól szedtem almát. Ott rothadozott egy mázsányi, nyilván nem kellett senkinek, a pár épebbet felszedtem. De jött az önjelölt tulaj, hogy az az övé. Igaz, az almafától vagy 12 méterre volt a telke, volt egy 2 sávos aszfaltos és egy földút, egy árok földfallal (hirtelen emelkedik a talaj) meg egyéb közte, nyilván nem ő vágja a füvet sem, az aszfaltútnál azt megoldják, hagyta rohadni is őket, de más fel ne szedjen már pár szemet, mert az valamiért az övé. Na ezzel nem értek egyet.

2018. jún. 12. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

#7: Van olyan őrült, aki 1 méteren belül fenyőfát ültet, de itt nem volt szó se a házról. A telekhatártól 1 méter. A ház lehet a telekhatáron belül 20 méterre is...


Kerítés mellett bőven láttam már gyümölcsfákat.

2018. jún. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
74%
Mondjuk az vicces, hogy a járdát le kell takarítania a háztulajnak a háza előtt, de a gyümölcsfa meg nem az övé? Ez is olyan, mint hogy ha elütsz egy szarvast, nem viheted el, mert az állam tulajdona, de az állam nem fogja megfizetni a kárt, amit a tulajdona tett az autódban.
2018. jún. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!