Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy van praktikusan, amikor...

Hogy van praktikusan, amikor 60 napon belül fellebbezni akarsz a bíróságon egy közgyűlési jegyzőköny vagy határoztat miatt? Mit kell tenni?

Figyelt kérdés
Egyrészt mi kell hozzá? Be kell adni a jegyzőkönyv másolatát, amit el kell kérni? És ha nem adják? És melyik bíróságra vagy intézménybe kell ezt beadni, milyen iratokra lesz szükségem és milyen adatokra? Elektronikusan ezt nem lehet intézni Ügyfélkapun keresztül?

2018. máj. 10. 11:00
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

"Csak a törvényben felsorolt indokok lehetnek, pl. ha sérti a határozat a Társasházi törvény valamely előírását, ez akár a szavazati arányok be nem tartása is lehet."


A helyzet az, hogy a törvény nem írja elő, hogyan kell egy szavazást lebonyolítani, hiszen ez annyira természetes, de nálunk legalább 5 módon sértették meg a normálisan elvárt szavazást.

2018. máj. 14. 21:07
 12/13 anonim ***** válasza:
Ez így kevés a perhez. Ha nem jól számoltak (jelenléti ívvel igazolható), vagy más alaki hibát vétettek akkor megállhat, de egyébként nem.
2018. máj. 14. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

<"Csak a törvényben felsorolt indokok lehetnek, pl. ha sérti a határozat a Társasházi törvény valamely előírását, ez akár a szavazati arányok be nem tartása is lehet."


A helyzet az, hogy a törvény nem írja elő, hogyan kell egy szavazást lebonyolítani, hiszen ez annyira természetes, de nálunk legalább 5 módon sértették meg a normálisan elvárt szavazást.>


A "szavazati arányok be nem tartásán" azt értettem, hogy pl. meghoznak egy határozatot egyszerű többséggel (x > 50%), holott a törvény 4/5-ös többséget ír elő. Tehát nincs meg a megfelelő többség, mégis azt írják a jegyzőkönyvbe, hogy a közösség elfogadta a javaslatot.


Vagy eleve ott kezdődik, hogy a közgyűlés csak akkor hozhat érvényes határozatot, ha az összes tulajdoni hányad legalább felével rendelkező tulajdonosok jelen vannak a közgyűlésen. Tehát nem a "darabszám" számít, hanem a négyzetméter. Pl. ha az össz négyzetméter 2000, és 30 lakás van a házban (eltérő nagyságúak), akkor nem azt kell nézni, hogy a gyűlésen legalább 16 tulajdonos legyen ott, hanem hogy a jelenlévőknek összesen legalább 1001/2000 legyen a tulajdoni hányaduk. Ha ez nincs meg, akkor a közgyűlés határozatképtelen, azaz nem hozhat érvényes határozatokat.

Viszont az ismételt közgyűlésnél már nincs ilyen megkötés, az a jelenlévők tulajdoni hányadára való tekintet nélkül határozatképes. De akkor is a jelenlévők számítanak 100%-nak, és az egyes szavazásoknál így kell kiszámolni az arányokat. (Pl. jelen van 520/2000, egy egyszerű többséget igénylő határozatra igennel szavazott 220/2000, a többi nemmel, vagy tartózkodott, akkor a határozatot a közgyűlés elutasította. De ha az igennel szavazók tulajdoni hányada meghaladja a 260/2000-et, akkor a határozatot a közgyűlés elfogadta, így az végrehajtandó lesz.)


A törvény valóban nem írja le szájbarágósan, hogyan kell lebonyolítani a szavazást, viszont azért vannak utalások, ill. ki lehet következtetni. Pl. mivel rögzíteni kell igen/nem/tartózkodott bontásban az arányokat, evidensen nem lehet kihagyni a "tartózkodás?" kérdést sem. Ha kihagyták, és csak úgy beírták, hogy 0, az gáz. (Persze ha megvan az igenek és a nemek száma is, akkor már tényleg ki lehet számolni, hogy van-e tartózkodás, és ha igen, akkor mennyi. De egyszerűbb kérdezni...)


Vagy tipikus hiba még, hogy szabályos meghatalmazás nélkül vesz részt és szavaz valaki. A törvény nem részletezi, hogy milyen a szabályos meghatalmazás, de lehet mintákat találni társasházas oldalakon (amiket társasházi jogászok készítenek). A meghatalmazásokat a közgyűlés elején kell átadni az elnöknek, és a meghatalmazással résztvevők arányát is rögzíteni kell a jegyzőkönyvben.


Ha van hangfelvétel, akkor egyértelműen bizonyíthatók a szabálytalanságok, ill. az is, hogy a jegyzőkönyvet meghamisították.

2018. máj. 14. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!