Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan érvényesül a választójo...

Hogyan érvényesül a választójog egy 24h-es beosztási biztonsági őr esetében aki nem hagyhatja el a telephelyet?

Figyelt kérdés

Ha valaki biztonsági őrként melózik és ápr 8-án is szolgálatban lesz ráadásul 24h-s menetben, akkor hogy érvényesítheti választási jogát?

Ugyanis a telephelyet amit őriz nem hagyhatja el még 1 percre sem, a kapun se léphet ki, így hiába is jelentkezne át egy a céghez közeli szavazókörbe.

Hogy megy el szavazni?


Nagyon egyszerű gyakorlati kérdés. Munka van aznap szombat 22-től vas 22-ig. A telephelyről ki nem léphet.

Hogy megy el szavazni?


Mozgóurna max ágyhoz kötött betegnek igényelhető egy sereg orvosi igazolást követően.


2018. ápr. 3. 14:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Elég szomorú, de szerintem ha nem tud kivenni szabadságot vagy beszéli meg a főnökkel akkor sehogy. A mozgó urnánál oda van írva, hogy munkahelyi elfoglaltság miatt nem vehető igénybe. Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy ha több biztonsági őr is dolgozik ott akkor megbeszéli valakivel, hogy beáll helyette amíg elmegy szavazni.
2018. ápr. 3. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom a munkáltatónak biztosítani kell x időt rá, hogy elmehess szavazni, hiszen jogod van dönteni az országod sorsáról.


Kérdezd meg a főnöködtől, ő biztos jobban képben van :D Vagy kérj segítséget olyan helyen, ahol direkt ilyenekkel foglalkoznak és tudnak segíteni.

2018. ápr. 3. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"Én úgy tudom a munkáltatónak biztosítani kell x időt rá, hogy elmehess szavazni, hiszen jogod van dönteni az országod sorsáról. "


Így van. Mivel ennek megoldása a munkaadó kötelessége nem kell rajta gondolkodnod.

2018. ápr. 3. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

"a a munkaadó kötelessége nem kell rajta gondolkodnod."


Már min nem kell gondolkodnom? Azon hogy a főnök azt mondta nem, és ez a helyi viszonyokat ismerve lefordítva azt jelenti ha mégis el mersz menni ki vagy rúgva?

Csak hogy tiszta legyen én egy őr vagyok 12 egy tucat józsi holnapra 10en lesznek a helyemre ha elküldenek.

És ez nem túlzás.

Bármikor találnak embert a helyemre, én nem ugrálhatok.

2018. ápr. 3. 17:08
 5/14 anonim ***** válasza:
Pedig kötelessége megoldani, ha máshogy nem, úgy, hogy ő maga helyettesít aznap / arra az időre. Ez olyan, mintha valaki idézést kap pl. bíróságra, arra se mondhatja a munkáltató hogy nem enged el. A megyeszékhelyen működő járási hivatal munkaügyi osztályán tehetsz bejelentést, hogy a kedves főnök magasról tesz a törvényre, és ezért kezdjenek vele valamit.
2018. ápr. 4. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Kamu munkaügyes kérdező, aki sokat jár az oldalon, már ismeri. Don't feed the troll.
2018. ápr. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"A megyeszékhelyen működő járási hivatal munkaügyi osztályán tehetsz bejelentést, hogy a kedves főnök magasról tesz a törvényre, és ezért kezdjenek vele valamit."


És józan ésszel mi fog történni? Mert a dolog még nem történt meg, tehát azt nem mondhatom hogy nem engedett el, majd csak márc 9-én mondhatom.

Ha meg most egy hivatal felhívná a főnököm hogy nem akar elengedni vajon mit válaszolna?

Hogy nem, tényleg nem engedem el, vagy azt hogy éééééénn??? Hát miért ne engedném??? Én ilyet sose mondtam hogy nem engedem el.



Életszerűség.

Aztán miután lement a téma, és elmúlt ápr 8. engem szépen kirúgnának.

Nem ez lenne?

2018. ápr. 4. 17:43
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

1) A kérdéshez fűzött kiegészítésben szereplő átjelentkezéskor csak nagy véletlen esetén esne a szavazókör a munkahely közelébe.

Átjelentkezni nem másik szavazókörbe lehet, hanem másik településre. Ha a munkavégzés települése és a lakcím települése eltérő, akkor mód van átjelentkezni a munkavégzés szerinti településre. De, az átjelentkezés helyén nem lehet szavazókört megjelölni. Budapest kivételével, minden településen csak egyetlen szavazókör van kijelölve az átjelentkezettek számára; Budapesten több. Például, Debrecenben 137 szavazókör van, de a más településekről átjelentkezettek csak egyben, az 58-as szavazókörben szavazhatnak, a Fazekas Mihály Gimnáziumban.


2) Az helyesen szerepel válaszban, hogy mozgóurnát munkahelyre nem lehet kérni. A választási eljárásról szóló törvényben [2013. évi XXXVI. törvény 103. § (1)] fel van sorolva, hogy mikor kérhető mozgóurna. A munkahely nincs közte. Viszont, széles körben elterjedt, hogy lehet; a GYK-n is sok válaszoló állította határozottan, hogy erre van kitalálva, stb.


3) Az viszont már téves válasz, hogy a munkáltatónak biztosítania kell időt a szavazásra. A Munka Törvénykönyvében sem, és más jogszabályban sem szerepel.

Lehet úgy gondolni, hogy igen; lehet állítani is, hogy van ilyen jogszabályi kötelezettsége a munkáltatónak; lehet másra hárítani, hogy keresse meg a jogszabályhelyet (ami, a valóságban, nincs).

Persze, aki tud ilyet, bemutathatja. Nem tudja; illetve, csak kifogást mutathat be (most nem ér rá, őt nem érinti, miért ő keresné ki, stb.).

Jogászok sem tudnak ilyet; az alkotmányos jogból kiindulva, leírhatják álláspontjukat. Egy álláspont, még nem jogerős döntés. Azt bíróság hozhatja meg, ott, valaki védelmét elvállalva, kifejthetik álláspontjukat. Például, egy 2014-es álláspont ismertető: [link] 2014 óta e témában nincs jogszabályi változtatás.

Ha a jogalkotó akarta volna, hogy kötelezzék a munkáltatót arra, hogy elengedje szavazni a munkavállalót, akkor jogszabályba foglalta volna: előírva a kötelezettséget, szabályozta volna az erre az időre vonatkozó eljárást (pl. helyettesítés), az erre az időre vonatkozó bérezést, az erre az időre vonatkozó munkaügyi elszámolás rendjét, stb. Például, a Munka Törvénykönyvében.

Nem igen tévedés azt állítani, hogy annyi a sokféleség, hogy szinte lehetetlen ezt sikeresen szabályozni.


Miután erre vonatkozó előírás egyetlen jogszabályban sincs, per indítható. Kérdés, hogyan dönt a bíróság? És, szavazni már utólag nem lehet, hacsak nem lesz éppen ott, valamiért, megismételt szavazás.


Ha a munkavállalók egymást kisegítik ezügyben és a munkáltató ezt elfogadja, akkor megoldható. Ha valamelyik elem hiányzik, akkor marad a munka és elmarad a szavazás.


Sajnálom.

2018. ápr. 4. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

az idézett linken ez olvasható


Tehát, ha a munkavégzés, illetve az ehhez kapcsolódó utazás a szavazás teljes időtartamát lefedné, és a munkavállaló emiatt nem adhatná le voksát, a munkáltató álláspontunk szerint – kifejezett jogszabályi kötelezés nélkül is – köteles a munkavégzés alól mentesíteni a munkavállalót a szavazáshoz szükséges időre


Dr. Jónás Tünde


Tehát röviden akkor köteles (lenne) elengedni.

lenne...

2018. ápr. 5. 11:49
 10/14 anonim ***** válasza:

Igen, álláspont. Nem jogszabályi előírás, ami bárkire nézve kötelező érvényű lenne.

Álláspontjuk próbájára, például, vállahatnák valakinek a jogi képviseletét bírósági perben. Ilyen ajánlat nincs.

Álláspontjuk akkor nyerne érvényt, ha jogerős bírósági döntés erősítené meg. Addig csak álláspont, vélemény.

Erre hivatkozva nem tudsz semmit kezdeni. A munkáltatódnak más az álláspontja. Hogy dönthető el, hogy jogilag kinek az álláspontja helyes? Bírósági perben. Addig a munkáltató álláspontja érvényesül. Persze, lehet, hogy a bírósági ítélet is az ő álláspontját támasztaná alá.

2018. ápr. 7. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!