Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Építhetek új kerítést?

Építhetek új kerítést?

Figyelt kérdés

A szomszédom épített egy kerítést 15-20 éve, de nem tartom megfelelőnek.Öreg, régi. Állatokat tart a kerítés túl oldalán, ezért jobban szeretnék, nem átlátszó kerítést. A kertem esztétikáján sokat emelne, ha a szomszédban nem tákolt ólak, hanem szép egybe kerítés lenne.

Feltételezem, hogy a telekhatárra az ő oldalára építette a kerítést. Én építhetek új jó minőségű, nem átlátszó kerítést az én oldalamra? Milyen távolságra az övétől?



2018. márc. 29. 20:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
A saját oldaladra szerintem persze,simán. Tőle kérdezted már, hogy nem bánná-e, ha a saját költségedre lecserélnéd a kerítést? Én biztos belemennék.
2018. márc. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Már jelezte, hogy szó se lehet róla. Tegyen 1 méterre.

Ezzel csak annyi gond van, hogy a két kerítés között lenne 1 méter senki földje, aminek problémás lenne a gondozása. Ráadásul a kerítés hossza miatt elveszíteném a kert 10% át.

Úgy tartanám életszerűnek, ha közvetlen az ő kerítése mellé építhetném: tehát a telekhatárra az én oldalamra.

2018. márc. 29. 21:18
 3/13 anonim ***** válasza:
te telked, ha neki nem tetszik szar lehet
2018. márc. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nincs egyméteres határ, az csak a házra vonatkozik, vagyis háznak kell a telekhatártól minimum egy méteres távolságra építeni, kerítést nem. Akár öt centire is építhetsz saját kerítést, de megteheted azt is, hgoy magas sövényt ültetsz, és akkor ugyanúgy nem látszik át semmi, de ki is néz valahogy.


Amúgy meg van valami szabály arra, hogy a telek melyik oldalára kinek kell a kerítést felállítani, ezt nem tudom pontosan, hogy van, de van ilyen. Ha mázlid van, akkor pont az a kerítés a te feladatod, így simán lebonthatod, és építhetsz újat. Persze mivel ő építette, mondhatja, hogy az az ő tulajdona, és te nem nyúlhattál volna hozzá. Ilyen esetben az a megoldás, hogy először közlöd vele, hogy bocsi, de ide neked kell kerítést építeni, neked pedig ez nem tetszik, és a jószomszédi viszony érdekében ha beleegyezik, akkor lebontod, és újat építesz, de ha nem, akkor a birtokvédelmi osztályhoz fordulsz, és az felszólítja őt a lebontásra, és ha nem teszi meg, akkor az ő költségére lebontatják, te meg vígan építesz olyat, amilyet szeretnél.

Hogy oda neked van jogod (kellene) kerítést építeni, annak esélye 50%


Én azonban először megpróbálnám szép szóval. Szeretném megérteni, hogy miért, mi a véleménye, miért ellenzi. Megmutatod, hogy milyen kerítést szeretnél, esetleg mutathatnál néhány fényképet, pár kerítéstípusról, amilyen számodra szóba jöhet, és felajánlhatnád, hogy válasszon közülük.

2018. márc. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Gondoltam sövényen, de elvetettem. Egyrészt lelehet permetezni gyomírtóval, másrészt 30-60 méteren igen drága, ha nagyot veszel, gondozást igényel. kb 5-6 Ft/ méter. Ennyiért már betonfalat is raknak vakolva. Gyors, biztos és hatékony megoldást akarok.
2018. márc. 29. 23:08
 6/13 A kérdező kommentje:

Beszélgetni nem akarok vele, mert sajnos nincs kivel. Idős és nem teljesen tiszta. Nem szeretnék már energiát ölni abba, hogy Ő feldolozza a helyzet.

Tisztán egyértelműen szeretném látni a helyzetet jogi oldalát. Élni szeretnék a saját lehetőségeimmel és a birtokom előnyeivel. Zárt, tiszta igényes udvar.

2018. márc. 29. 23:12
 7/13 anonim ***** válasza:
Akkor menj el az önkormányzat birtokvédelmi osztályára, és kérj állásfoglalást.
2018. márc. 30. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%

"Én építhetek új jó minőségű, nem átlátszó kerítést az én oldalamra?"


NEM!

Tömör keritést te aligha építhetsz, mivel az a szomszédos telek benapozottságát korlátozza. Gondolom kitaláltad, hogy ugyanez a helyzet a szomszéd kerítése melletti kerítés építése esetén is. Persze ha szeretnéd, hogy megküldjenek némi bírsággal és határozatban kötelezzenek a kerítés elbontására saját költségen, akkor csináld.


Az egyébként már az általad megejtett néhány mondatból is tisztán kiviláglik, hogy ebben a történetben nem a szomszéd bácsi a köcsög, hanem valaki más.

2018. márc. 31. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Előző: nem tudom, ezt honnan vetted.

Telken belül nem szabad tömör kerítést építeni, de telekhatáron minden további nélkül.

KIVÉTEL: ha az önkormányzat helyi rendeletben (pl. HÉSZ) megtiltja. Ez üdülőtelepeken meg hasonló helyeken szokás, de alapból a legtöbb helyen nincs tiltva.


Kerítést már nem kötelező építeni vagy 30 éve, KIVÉVE ha a HÉSZ vagy más helyi szabály előírja.

HA előírja a létesítést, és nem szab meg más módot, akkor az utcáról nézve a jobb oldali kerítést, valamint a hátsó kerítésnek a jobb oldali felét kell neked építeni.

De ettől függetlenül, a bal oldalra is csinálhatsz kerítést, csak nem kötelezhetnek rá.

A kerítésnek minden esetben a saját telken kell állni. Tehát a kerítésnek semmilyen része nem lóghat át a szomszéd telekre. De nyugodtan teheted közvetlenül a telekhatárra, senki nem szólhat bele.

2018. márc. 31. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Kikerestem a konkrét jogszabályt, az OTÉK 44. § 6. bekezdés:

"(6) A telek határvonalain létesíthető kerítés kialakítását - a helyi sajátosságokra is figyelemmel - a helyi építési szabályzat meghatározhatja. Ennek hiányában tömör kerítés csak legfeljebb 2,50 m magassággal létesíthető."

2018. márc. 31. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!