Ezeket biztos, hogy mind muszáj kitakarni?
Az RTL híradót nézve felmerült bennem 1-2 kérdés, hogy vajon a következő dolgokat biztosan nem lehet-e mutatni:
1. Jártak az egyik Auchanban forgatni. Itt a fél kép kivolt takarva az Auchan felirat miatt. Ezt miért nem szabad mutatni? Milyen törvénybe ütköző akadálya van, tekintve hogy így is rájövünk?
2. Járművek rendszáma: Baleseteknél a karambolozott autóknál ki szokták kockázni, de csak az érintett járműveken, az ott álló tűzoltó/mentő/rendőr autókon, sőt, ha pl. közlekedési dugót mutatnak, ott is látszanak a rendszámok. Ennek így mi értelme? (ja és ide nem ilyet várok h személyiségi jogok mert egy autónak nincsenek szem.jogai, másrészt egy egyszerű ember semmit nem tud meg róla...)
3. Tegnap volt az a fogamzásgátló miatt meghalt lány, itt érthető h nem mutatják az arcát, csak épp az tűnik logikátlannak h kihomályosítva mutatják az összes profilképét. Ennek így mi értelme?
4. Múltkor szintén volt az a fiú akinek megállt a szíve a focipályán. Az arcát nem mutatták de a nevét bemondták. Ez így szintén értelmetlen, sőt ugyanitt mutatták a komplett focicsapatát, ahol az ő arca ki volt takarva, de a másik 10 társáé nem. Most akkor a többieket mutathatták, csak őt nem?!
5. Miniszterelnökünk valamelyik nap járt egy óvodában. Az ovis gyerekeket nem mutatták - voltak vagy 20-an a képen. Tudtommal tömegfelvétel esetén nem kell kitakargatni. Itt is az egész kép ki volt satírozva.
Hasonló eset amikor rendőröket kockáznak ki, de a tűzoltókat nem (talán most is láttam ilyen felvételt.) Ezzel mi a helyzet? Egyáltalán az olyat van értelme mutatni ahol a kép 2/3-át kikockázzák amúgy is?
A kérdés nem provokáció, értelmes válaszokat várok.
A legtöbb esetben semmilyen törvényi előírás nincs, hogy ezeknek az embereknek nem szabad az arcát mutatni vagy a rendszámot ki kell takarni. A tévék ezt csak és kizárólag a polgári perek elkerülésére teszik, hogy ha esetleg valaki dehonesztálónak, szenzációhajhásznak vagy sértőnek érezne egy képsort, amin szerepel (ami lássuk be, a mai bulvárhíradókban egyáltalán nem lehetetlen), akkor ne tudja beperelni a csatornát kártérítésért, mert esetleg rosszindulatú volt vele szemben egy riport. Nem ismerem külön-külön az eseteket, de a véleményem:
1. Ha túllőnek a hír bemutatásával vagy olyat állítanak az áruházról, ami később hamisnak bizonyul, akkor később jogosan perelheti be őket az Auchan hitelrontásért.
2. Nyilván csak az érintett jármű tulaja tudja perelni a csatornát - például ha az a hír, hogy kereszteződésben nem állt meg a pirosnál, az azt a benyomást kelti, hogy a sofőr felelőtlen volt. Ellenben ha a nyomozás azt igazolja, hogy műszaki hiba miatt nem működtek a fékek, akkor nagyon könnyű visszamenőleg igazolni, hogy a felvételeken rosszindulatúan ábrázolják a balesetet, mintha a sofőr saját hibájából nem állt volna meg (ugye ezért kell bemondani azt is, hogy ismeretlen okból történt baleset meg ismeretlen tettes ellen nyomoz a rendőrség).
3. Passzolom.
4. Itt a család perelhetné be a híradót, ha valótlant állít vagy kegyeletet sért. A csapattársainak nincsen semmi köze a hírhez, hiszen nem róluk szól.
5. Szerintem ez hülyeség volt, ez már tényleg túlzott óvatosságnak hangzik a híradósok részéről, de feltételezem a felvételeken szereplő szülők haragjától féltek, hogy népszerűtlen politikussal egy képen mutatják a gyereküket vagy nem tudom...
Szóval ez inkább szól arról, hogy nagyon jó kis jogállamban élünk, ahol bárki érvényesítheti a jogait, ha csúnyát mondanak róla a tévében (javaslom tegyen is mindenki így, ha úgy érzi szükséges), mintsem arról, hogy Magyarországon bármiféle zsarnoki médiatörvények korlátoznák a szólásszabadságot.
'Szóval ez inkább szól arról, hogy nagyon jó kis jogállamban élünk, ahol bárki érvényesítheti a jogait, ha csúnyát mondanak róla a tévében'
Csakhogy az utóbbi időben ezzel szintén átesnek a ló túlsó oldalára, ahol lassan minden apró szarságért képesek pereskedni.
1 nem fizetett az auchan a reklámért
2,5 személyiségi jogok
3,4 kegyeletből
"Köszönöm a részletes választ, ment a zöld gomb."
Nagy hiba volt! :)
Auchan - reklám.
"Tudtommal tömegfelvétel esetén nem kell kitakargatni."
Csak hát, ez nem "tömegfelvétel" volt. Amire te gondolsz, az az, hogy valaki fotzóz egy épületet, városrészt és az ott spontán megforduló járókelőktől nem kell hozzájárulás.
Itt a mini mikulás fényképeszkedett egy beállított képen, visszaélve a gyerekek képmáshoz fűződő jogaival.
Megjegyzem, már a felvétel készítése is két jogszabályt sértett, a közlése meg pláne!!
#4 "nem fizetett az auchan a reklámért"
#6 "Auchan - reklám."
Oké, csak ez meg affelől érdekes, hogy az autómárkákat meg általában még mondani is szokták, pl. múltkor csak 3x mondták el egymás után, hogy egy BMW volt amelyik felfordult az autópályán...
Vagy az már nem minősül reklámnak? (Más kérdés hogy ugye itt is rájönnénk amúgy is h milyen autó volt...) Mellesleg mivel balesetekről van szó, még ugye rossz színben is tűnik fel...
(Nem kötekedés, csak érdekel hogy hogyan is van ez szabályozva.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!