Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megoldható jogilag, hogy a...

Megoldható jogilag, hogy a feleségemmel egymás kizárólagos örökösei legyünk és a gyerekek csak mindkettőnk halála után jussanak bármilyen örökséghez?

Figyelt kérdés
Azt szeretném, hogy az egész életünk alatt összegyűjtött vagyon ( nem túl sok ) a túlélő házastárs öregkorának anyagi biztosítéka legyen és senki ne korlátozhassa őt annak felhasználásába.
2018. febr. 1. 23:22
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
14%
Jogos a kérdező igénye, eléggé furcsa, hogy mikor egy házaspár egyik tagja meghal fel kell oszlatni az egész vagyont egy örökösödés miatt. Akár az egész életen át lakott kis helyéről is kikurgatják, hogy a felét odaadhassák az örökösöknek. Ilyenkor az ingatlan vagyonokat, autókat legalább függőbe kellene hagyni haszonélvezet nélkül is valahogy.
2018. febr. 2. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
96%
A gyerekektől aztán nem elvárni majd, hogy a túlélőházaspárt ápolja, látogassa, tartsa el, ha semmit nem vagytok hajlandóak adni neki.
2018. febr. 2. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
14%

Helló, bunyevácok! 10-es, 12-es!!


1. Az a vagyon, amit a szülők összeszedtek, megtakarítottak, az övék és nem a gyermekeiké. Azt tesznek vele, amit akarnak, akár ö-ig fel is élhetik, mert a sajátjuk. Örökséget hátrahagyni ugyani nem kötelező.


2. A szülőtartást a jog azon az alapon írja elő, hogy a szülő korábban eltartotta, általában 2 évtizeden át a gyermekét, nevelte, gondoskodott róla, nem ritkán komoly lemondással, áldozathozatallal.


3. Az már módfelett gusztustalan, ahogy gondolkoztok. Még élő rokonotok, szüleitek vagyonát sajátotokként kezelnétek, rendelkeznétek afelett, amihez semmi közötök.

2018. febr. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
0%
Megint hozod a formádat 35%-os. :D Látszik, hogy nem érted a lényeget. :D Itt az egész arról szól, hogy a kérdező azt akarja a saját gyerekei ne is nagyon kapjanak semmit. Most még csak trükközés, hogy az egyik fél halála után ne kapjanak semmit, de látod utána már megbeszélték, hogy az a fél egyből adja el a lakást/házat, stb, hogy ne legyen semmi örökség, csak majd a sok tartozás. Sajnos láttam már ilyet nem egyet. De persze utána elvárják, hogy a gyerekek ápolják, el is tartsák, kiszolgálják, a gyerekek mindent feláldoznak emiatt aztán örülnek, hogyha ők nem mennek csődbe. Itt nem arról szól, hogy ahogy szoksádohzo híven megint terelni, csúsztatni akarsz, hogy a gyerekek egyből lecsapnának a vagyonra, utcára raknák az özvegy szülőt, stb, mert csúnya, gonoszak és csak a pénzre hajtanak. Igaz, te az esetek többségében csak csúsztatni tudsz, így ezen már megse kell lepődnünk.
2018. febr. 2. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:

Nem "kurgatják ki" a túlélő házastársat a közösen lakott ingatlanból, miután az EGÉSZRE haszonélvezeti jogot kap, berendezéssel együtt. És mint írtam, a haszonélvezet erősebb, mint a tulajdonjog, úgyhogy amíg a túlélő szülő él, addig cseszhetik az örökösök a tulajdonrészüket, a lábukat se tehetik be oda az özvegy engedélye nélkül. Ezenfelül a többi hagyatékból örököl az özvegy egy gyermekrészt, ami 2014 előtt nem így volt, csak a gyerekek örököltek (ha voltak.)

Egyébként a vagyonkát valóban a szülők rakták össze, de hogy ennyire fosson valaki attól, hogy ha bekrepál, akkor nehogy egy szög is jusson nekik, vagy egy csücsök a házból, amíg a házastárs él, az elég röhejes. A törvény messzemenőkig védi az özvegy jogait, egy normálisan működő családban teljesen fölösleges az effajta mesterkedés.

2018. febr. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
18%

14:

A lényeget te nem érted, de honnan is értenéd? Nem tanultál jogot, azt hiszed, a többi hétköznapi mókushoz hasonlóan, hogy az a jog amit te jogosnak érzel, vélszu, gondolsz.


A csúsztatás szintén a te eszközöd, vakegér, mivel a kérdezőben fel sem merült, hogy el kivánná tartani magát a gyermekeivel, akikkel ki tudja milyen a viszonya?

Éppen ellenkezőleg, maga kiván gondoskodni magáról, vagy a házastársáról, abból a vagyonból, ami az övé.

Lehet, hogy éppen azért nem kivánja rájuk hagyatékozni a vagyonkáját, mert felé sem néznek és tudja jól, hogy adott esetben nem is számíthatna rájuk.


Az mindenesetre tény, hogy az örökhagyás nem kötelező. A szülő vagyona a szülőé, azt tesz vele amit akar.

Ezt próbáld meg felfogni, megemészteni, bármilyen nehéz is az számodra.

2018. febr. 2. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:

" Az a vagyon, amit a szülők összeszedtek, megtakarítottak, az övék és nem a gyermekeiké"


Azért én nem lennék meglepve,ha szocpol is lenne a dologban:)

2018. febr. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
0%

Gondolom olyanról véletlen sem hallottatok,hogy meghalt a szülő,a másik meg leitta magát a sárga földig,így az egész házat elitta,nem csak a felét.


Nagyon jó törvény ez,hogy ha meghal az egyik fél,akkor a gyerekek megöröklik a másik felét.


Aki ilyen pénzéhes,pénzleső az meg ne vállaljon gyereket!Jobban jár ő is meg a meg nem születő gyerekek is!

2018. febr. 2. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:

Látom ezt a kérdést 20 év múlva,amikor már raknák ki a gyereket a házból,de bezzeg a CSOK-ra felvették utánuk a 10 millát...


Lehet az ilyen szülők közül tényleg az jár jobban,amelyik hamarabb patkol el,mert a megmaradtat tuti le sem fogják tojni a gyerekeik,jogosan,az önző,egoista világnézetük miatt.


Ilyen ridegséggel beszélni a saját gyerekeikről,szégyen.

Más azt nézi mit adhatna a gyereknek,ti meg attól rettegtek,hogy majd ugyan a gyerek is ott lakhat a szülői házban,amikor az özvegynek haszonélvezeti joga van.


Szörnyű..

2018. febr. 2. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
5%

15: Ezt írod:


"És mint írtam, a haszonélvezet erősebb, mint a tulajdonjog, úgyhogy amíg a túlélő szülő él, addig cseszhetik az örökösök a tulajdonrészüket, a lábukat se tehetik be oda az özvegy engedélye nélkül."


Hát, ez egyszerűen nem igaz. Nem tudom, miért kell éppen itt, a jogi threadekben osztanod a hülyeséget?


A haszonélvezeti jog NEM ERŐSEBB a tulajdonjognál. A kettőnek semmi köze egymáshoz és nem is lehet priorizálni a kettőt.


A haszonélvezeti jog egy halálig fennálló jog, amely bár vagyoni értékű jog, nem örökíthető. Az a jogosult halálával megszűnik.

A tulajdonjog örökíthető, és szabadon értékesíthető bármikor, a haszonélvezeti jogtól függetlenül.

A tulajdonos, ha a tulajdonán haszonélvezeti jog áll fenn, bármikor kívül belül ellenőrizheti a tulajdonában álló ingatlant, vagy ingóságot, annak állagromlása esetén pedig a haszonélvezőtől követelheti a helyreállítás költségeit, adott esetben a bíróságon kérheti a haszonélvezeti jog megszüntetését is.


A tulajdonos emellett, mentesül a dolog fenntartásával járó költségek megfizetésétől (közös költség hányad, adó, stb.) a haszonélvezeti jog fennállásának ideje alatt.


A kérdező részéről sincs semmiféle "trükközés". A sajátjával rendelkezik, még életében, amihez minden joga megvan. Ha az örökösöknek nem jut csak 20 forint, vagy még annyi sem, akkor nem jut. Ezt kell tudomásul venniük. Mehetnek panaszra, ahova akarnak.


A törvény sem védi az özvegy jogait messzemenőkig. Egy-egy haláleset kapcsán sajnos a többségnek a veszteség okozta traumán kívül az élete is gyökeresen felfordul, a jogalkotó ezt a körülményt vette figyelembe, amikor a túlélő házastársat beemelte a törvényes örökösök sorába.

Sajnos ezzel sem szüntette meg a problémát, de legalább enyhítette azt.


A probléma ott van, hogy az örökhagyó végakaratába erőszakkal beleugat a törvényhozás. Ennek eredményeképpen sok esetben az a dolog kimenete, hogy a mellőzött, silány körülmények között nevelt gyermek kap valami kárpótlást örökség címén, sok esetben meg az, hogy az arra érdemtelen gyermek habzsi-dőzsizik abból a vagyonból, amit az elhunyt inkább annak a szerettének szánna, aki jóban-rosszban együtt volt vele, nem ritkán egy életen át, s aki azért a vagyonért, vagyonkáért vele közösen szenvedett meg.

2018. febr. 2. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!