A törvényeknek mi a célja tulajdonképpen?
Azért mert elvileg egy pragmatikus alapokbon álló együttéléshez szükséges társadalmi konszenzus leírva. Tehát, ami a társadalom nagy egészére nézve szuboptimális vagy egyenesen káros, ártalmas, az tiltva van, és így garantálja a hatékony működést. Hogy konkrétan mi a törvényes és mi nem, azt elméletben az adott kulturális és geográfiai környezetre jellemző társadalmi konszenzus határozza meg, és ha a közmegítélés vagy valamiféle komolyabb átalakulás felvet bizonyos olyan káros jelenségeket, amik veszélyt jelenthetnek a stabilitásra és a hatékony működésre, akkor azok ellen is törvény hoz, illetve vice versa, az értelmetlen, idejétmúlt törvényeket pedig eltörli.
Hogy a konkrét példádra válaszoljak, a lopás során az áldozatot anyagi kár éri, ami ha mindenki lopna akkor az ún. közlegelők tragédiájához vezetne, nem lenne értékes a magántulajdon, vagy legalábbis különböző fenntartási problémákba ütközne, és konkrét önvédelmi értékeket nem birtokló, de értékteremtő elemek veszítenék el a motivációjukat és ez egy társadalmat is érintő visszaeséshez vezetne. Hogy még egyszerűbben megfogalmazzam, ha Pisti és Laci barátok, de Pisti négyszer olyan erős, viszont Laci négyszer olyan okos, akkor Laci hiába dolgozik kutatóként és hiába talál fel új technológiákat, ha Pisti megveri és elveszi a pénzt, amit a munkájáért kap. Laci nem tudja megvédeni magát, mert hiába okos, nem erős, ezért csak Pistinek lesz motivációja hatékonyabban dolgozni, Lacinak nem.
A hűtlenség pedig azért nem törvényellenes, mert senkinek nem lehet megmondani, hogy kivel köteles élni, kapcsolatban lenni, mivel a felnőtteknek rendelkezési joguk van a saját életük felett, azzal lépnek kapcsolatban, akivel csak akarnak. Persze itt lehet a házassági szerződés megszegésével érvelni, és annak a gyakorlati károkozásával, viszont mivel ez szerződésszegés, éppen ezért különböző magánindítványok útján lehet is miatta jogorvoslattal élni.
Kérdező!
Minden törvény úgy kezdődik, hogy le van benne írva a létrehozatalának a célja.
Az adott törvény címe és neve után rögtön ez következik.
A jog nem az az elsődleges feladata, hogy erkölcstelenséget szankcionálja.
A büntetőjognak különösen nem.
A büntetőjog a társadalomra veszélyes cselekményeket bünteti, ha megfelelnek egyéb kritériumoknak is (bűnösség, büntetni rendeltség, alaki - anyagi jogellenesség)
Ugyanakkor a hűtlenség sem marad minden jogkövetkezmény nélkül.
A családjogunk pl. a házasság felbontása esetén valamelyik fél hűtlensége alap lehet a bontásra, ha egyébként a többi feltétel (életközösség teljes és helyrehozhatatlan megromlása) megvalósul.
A bírói gyakorlat szerint pl. a hűtlen fél a saját hűtlenségére is hivatkozhat a bontásnál.
egy ügyvéd
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!