Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért ajnározzák néhányan a...

Miért ajnározzák néhányan a fejlett, vagy feltörekvő Távol-keleti országokat?

Figyelt kérdés

Igaz, hogy viszonylag rövid idő alatt fejlődtek sokat, és Kína, Japán a vezető gazdasági nagyhatalmak közé tartoznak, és Japánban, Dél-Koreában ma is alig van munkanélküli, és fejlett országnak számítanak.


Arról viszont megfeledkeznek, hogy Kínában ma is az emberek többsége szegény, és gyakorlatilag semmilyen szociális juttatás nincs, és az átlagembernek még az élete is értéktelen. Japánra, Dél-Koreára is ez volt jellemző pár évtizede (olvastam olyat, hogy Japánban sokkal kisebb volt a munkások fizetése a 60-as-70-es évekig, mint a Nyugat-európai országokban, pedig az egy főre jutó nemzeti jövedelem nem maradt le sokkal), Dél-Koreában talán csak a 80-as-90-es években javult a helyzet; a nyugdíjat tudtommal csak a 2000-es években vezették be Dél-Koreában.


Az ottani országokban teljesen természetesnek tartják, hogy a munkája mellett alig marad kikapcsolódásra ideje az embereknek, és a kínai kultúrkörben az a felfogás, hogy a fiatal az idősnek, a beosztott a feljebbvalónak, az alsóbb osztálybeli az előkelőbbnek feltétel nélküli engedelmességgel tartozik, és tilos megkérdőjeleznie a szavát. Ezen kívül a sorsba való belenyugvást hirdeti, és azt, hogy az egyén érdekei másodlagosak, a közösség érdekei a legfontosabbak. Vagyis ott természetesnek számít, hogy a kisembereknek nincsenek jogai, a hatalmon levők azt csinálnak velük, amit akarnak (sokkal "birkábbak", mint pl. a magyarok; amilyen dolgokat pl. Kínában megtehetnek az emberekkel, azért lehet, hogy nálunk már forradalom tört volna ki). Lehet, hogy erősek gazdaságilag, és biztos munkahelyek vannak ezekben az országokban, de nem éppen irigylésre méltó, hogy milyen áron; nem értem, miért dicsőítik őket sokan.



2017. júl. 30. 10:04
 1/7 anonim ***** válasza:
61%

Igen, a Japán úgy működik, mint egy hangyaboly.

Abból az országból mindent kihoztak, amit lehetett.


Autóiparban ,világelsők, a műszakai cikkeik szintén a világ élvonalába tartoznak.


Továbbá, Japán megőrizte rendesen az etnikai összetételét, nem züllött el ezen a téren,mint a nyugat-európai országok, ahol némelyik városban több idegent látsz, mint európait.

2017. júl. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
85%

A feltörekvő országokban azért magas a növekedés mert -értelemszerűen- fejletlenek, így van mit fejleszteni. Ha van egy fejletlen mezőgazdasági vidék amit hirtelen felfejlesztenek persze hogy magasabb növekedést hoz mintha pl egy amúgy is fejlett mezőgazdasági területen próbálnak fejlesztgeti. A fejletlen területen a fejlesztések hatására sokszorosára megnő a termés, az amúgy is fejlett területen viszont nem sok változást hoz ha pl a 2016-os évjáratú traktort lecserélik egy 2017-es évjáratúra. Na és ebbe nem szoktak belegondolni az emberek. Kína nem a rendszernek köszönhetően növekszik ennyire, hanem a rendszer ellenére. Kína növekedési üteme viszont egyre lassul, mivel egyre kevesebb a fent említett "fejletlen terület".


Hogy a kérdésedre is válaszoljak: azért mert edgy-k/különlegesek akarnak lenni, az ő fejükben az van, hogy ők így nem tartoznak a "birkákhoz".

2017. júl. 30. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
28%

Nálad mi számít "ajnározásnak"? Ha valaki megállapít egy fejlődési trendet? Amit te teszel az a következő. Megpróbálod egy teljesen más mentalitású világ szabályait magadra (a saját mentalitásodra) alkalmazni, és döbbenten állsz, hogy milyen rossz ott. Nos, nekik nem annyira. De sokuk ugyanígy vannak az itteni helyzettel.


Ilyen típusú összehasonlítás értelmetlen, másfelől egy tény leírása nem "ajnározás", legfeljebb a te véleményedtől eltérő.

2017. júl. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
19%

Amit te itt leirtál az simán egy bulvár sajtóból össze szedett hülyeség. Minden sorodat meglehetne cáfolni de felesleges. Még itt lenne forradalom ? Pont a magyar a leg birkák mindenkinél, itt nincs semmi féle össze fogás.

Ne hidd el ezeket. Nyugdij ??? lassan 70 évesen se lehet elmenni nálunk.

2017. júl. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Az ajnározást úgy értem, hogy követendő példának tekintik az ottani értékrendet a "hanyatló nyugattal" szemben. Azt én is elismerem, hogy valóban nagyot fejlődtek, és stabil gazdaságú országok, ahol alig van munkanélküli. Az ottaniak összetartása szerintem is becsülendő.


Viszont Kínában tudtommal szinte SEMMILYEN szociális segély, nyugdíj, államilag támogatott képzés, stb. nincs. Tényleg elvárják náluk, hogy a munkájának éljen az ember; tudtommal ezeknek az országoknak a lakói átlagosan a legtöbb időt a munkahelyükön töltő népek közé tartoznak; ez főleg akkor érvényes, ha Japánt és Dél-Koreát a többi fejlett országgal összehasonlítjuk.


Igaz, hogy a többséget nem zavarja az erősen teljesítményorientált berendezkedés, az egyén háttérbe szorítása, és az, hogy erősen szabályozva van az életük (a társadalmi elvárásoknak megfelelés mellett alig kap szerepet az egyéni boldogság), és az erősen hierarchikus, viszonylag merev társadalom, mert ők ebben szocializálódtak, ezért nekik ez a természetes. Arról viszont nem szabad elfeledkezni, hogy a depressziós emberek arányában és az öngyilkosságok számában az elsők között vannak, valószínűleg éppen az ottani viszonyok miatt, mert igen nagy nyomás nehezedik az emberekre, amiben sokan összeroppannak.


Nem én találtam ki, hanem tényleg sokkal diktatórikusabb ország Kína, mint Magyarország, és sokkal durvább dolgok megtörténnek (pl. gyerekmunka és hasonlók). Azon is el kéne gondolkozni, hogy miért a nyugati kultúrkörbe tartozó országokban találták ki a demokráciát, és a liberalizmust (igaz, hogy néhol már túlzott liberalizmus kezd kialakulni, de bizonyos keretek között a liberalizmus nem rossz dolog), és átlagban miért sokkal diktatórikusabbak az ázsiai országok, mint az európaiak.

2017. júl. 30. 11:35
 6/7 anonim ***** válasza:
95%

"(olvastam olyat, hogy Japánban sokkal kisebb volt a munkások fizetése a 60-as-70-es évekig, mint a Nyugat-európai országokban, pedig az egy főre jutó nemzeti jövedelem nem maradt le sokkal),"


Mert nem a fizetésekbe forgatták vissza a GDP-t, hanem termelés javításba, fejlesztésekbe és egyebekbe. Hosszútávon ki is fizetődött. Ez mentalitás kérdése volt.


"és gyakorlatilag semmilyen szociális juttatás nincs"


És ez miért baj? Mármint nekünk elképzelhetetlen, de egy országban, ahol évszázadok óta ez a berendezkedés, úgy az emberek is eszerint építik fel az életüket. Ez is inkább mentalitás kérdése.


"nyugdíjat tudtommal csak a 2000-es években vezették be Dél-Koreában. "


Akkor vált kivitelezhetővé. + mentalitás.


"kínai kultúrkörben az a felfogás"


Jól látod, ez egy felfogás, de egy felfogás nem degradálja le a gazdasági mutatókat.


"Ezen kívül a sorsba való belenyugvást hirdeti"


Ezt az egyet még csak el se hiszem.


"az egyén érdekei másodlagosak, a közösség érdekei a legfontosabbak."


Ez az altruizmus, az evolúciós fejlődés egyik legfejlettebb és talán leghasznosabb vonása. Ezt most úgy mondtad, mintha rossz lenne egyébként, holott, ha csak ebben az egyben követnénk a példájukat, a korrupció által elveszített 15-20% GDP fellendíthetné Magyarországot is.


"a hatalmon levők azt csinálnak velük, amit akarnak"


Ez sem teljesen így van. Ebbe már erősen belekapaszkodik a politika is, de ne feledjük annak a közlekedési miniszter esetét, aki azért mondott le posztjáról, mert egy vonat fél percet késett.


"Kínában megtehetnek az emberekkel, azért lehet, hogy nálunk már forradalom tört volna ki"


Ugyanígy fordítva, ha tőlük lopnák el évek megtakarítását (manyup), vagy késnének órák hosszat a vonatok, akkor ők lázadoznának. Az pedig már csak mellékes, hogy a korrupciót milyen magas szinten büntetik.


Összességében a szöveged 95%-a kulturális különbözőségekről szól, semmi köze ahhoz, hogy gazdaságilag ne dicsérhetnénk őket.

2017. júl. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
37%

Számomra se az USAbeli, se a ny-európai, se a távol-keleti társadalmi berendezkedés és értékrendszer nem igazán elfogadható. Akad ezekben hasznos is, de többségében számomra idegenek.


Ellenben vannak kultúrák, melyekről fingja nincs még a közelben élőkben se, viszont előítéletből lenézik, holott lényegesen élhetőbb és fejlettebb a kultúrájuk.


A technikai civilizáció meg egy másik kérdés,

nem arra gondoltam.

2017. aug. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!