Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkáltató nem jelentett...

A munkáltató nem jelentett be, fizetni nem akar, mit tudok tenni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Segítségre lenne szükségem. Adott egy Nemzeti Dohánybolt. Megállapodás: 800 ft/óra, minimálbéres bejelentés, másfél -két hét próbaidő EFO-s bejelentéssel, ha minden ok, akkor 2 hét múlva rendes határozatlan idejű szerződés 3 hónap próbaidővel. A negyedik munkanapomon rákérdeztem, hogy mikor kapom meg az EFO-s papirt. A főnök telefonon mondta, hogy az első két hétben nem jelent be, es csak 400 ft-os órabérrel dolgozom addig... Nem kicsit kiakadtam, nem ebben állapodtunk meg. Szerződés nincs, mivel úgy volt, hogy EFO-s bejelentés lesz két hétig, és utána a rendes szerződés. Mit tudok tenni? Termeszetesen felmondtam és bevittem a szalmaszámomat és közöltem, ha hétfő (ma) délig nem fizetnek ki, feljelentem őket. Mégis mik az esélyeim?
2017. júl. 3. 11:06
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Elég nagyok az esélyeid. Nem fizet ki, szépen elballagsz a legközelebbi munkaügyi központba és bejelented, hogy mi a helyzet. A többit már ők intézik.
2017. júl. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Budapesten és minden megyében van a Járási Hivatalnak Munkaügyi és Munkavédelmi Ellenőrzési Osztálya; feladatuk a munkaügyi és munkavédelmi ellenőrzés.

[link]

2017. júl. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És hogy bizonyítom, hogy ott dolgoztam? Az üzletben lévő kamerák? Na meg, tudtam, hogy csak minimálbére jelent be. Vagy mondjam, hogy nem tudtam? Csak szoban hangzott el...
2017. júl. 3. 12:01
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Elmondod szépen, hogy mibe egyeztetek meg szóban, ő ehhez nem tartotta magát, trükközni akart, a bizonyítékokat meg majd a munkaügyisek beszerzik. Biztonsági kamerák általában alsóhangon 14 napig tárolják az adatokat. Négy napot dolgoztál, esélytelen, hogy nem lennének rólad felvételek. A másik meg esélytelen, hogy vevők nem láttak volna. Meg gondolom előtted másokkal is eljátszotta ugyanezt, akik tanuskodni fognak, hogy tényleg így mentek ott a dolgok.
2017. júl. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Az elöttem lévőkről nincs emmi info, es elmondasuk szerint mindenki elment az első 2 het alatt, tehát nincs arról papír, hogy bárki probanapozott ott.


A másik 2 ember mar 3 eve ott van (minimálbéres bejelentve, de tobbet kapnak).


Ha bevallom, hogy minimálbérre akartak bejelenteni es errol tudtam, akkor engem is megbuntetnek, igaz?


Lassan lehar a 14 nap, vártam 10 napot napot a kifzetessel... Hátha...

2017. júl. 3. 12:19
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyára sok olyan adalékot tudsz, ami a felügyelet számára hihetővé teszi. Sajnos, van gyakorlatuk ilyen esetekben.

Nyilván tudsz olyan körülményeket, amit vásárlóként, kívülállóként nem tapasztalhattál meg.

És, ha egy dologban is megbukik a „munkáltató”, akkor feltételezhető, hogy részéről nem kerek a dolog.

Bizonyára vásárlók is emlékeznek rá, hogy ott dolgoztál.


És, ha egy napot is ott dolgoztál, és nem jelentett be, az fekete foglakoztatás.

A NAV is hiányolni fogja a béred után a munkáltató által fizetendő közterhet.


Azért, ha ezeket előadod neki, és hogy hova fogsz fordulni, nem gondolom, hogy vállalja a kockázatot. Ha mégis ilyen bátor, akkor nagy eséllyel pórul jár. Ami téged nem feltétlen vigasztal. Lehet, hogy nem éred el, hogy az ígéret szerinti összeged kapd (attól függ, hogy szakmunka e, amit végeztél, és van-e hozzá szakképzettséged), és, bizonyára, alkalmazni sem fog tovább.


Egyébként, 2017-ben, egyszerűsített foglalkoztatás esetén 623 Ft/óra (szakképzettséget igénylő munkakörben 806 Ft/óra) a legkisebb adható bér.

Te döntheted el, hogy ezt közlöd vele, vagy megvárod, hogy a hatóság előtt adja elő a 400 Ft-os órabér ajánlatot; ami, számára, bukta.


Neki lesz nehéz dolga, ha mindent tagad. Nyilván, neked is egyszerűbb lenne írásos szerződés, de az ilyen csalóknál épp az a lényeg, hogy kerülik a szabályos eljárást. És valószínűleg nem te vagy az első, akivel így csinált.

Ne te aggódj! Előadod, amit itt leírtál, ha részleteket kérdeznek, elmondod.

Persze, ha hosszú távon hagyatkoznál erre a munkára, akkor azt kell mérlegelned, hogy tűröd a további becsapásokat, és maradsz így is; vagy más helyen próbálkozol.


Azt nem értem, hogy mi bajod lehetne abból, hogy elfogadod a minimálbéres ajánlatot? A 800 Ft az minimálbér, amit ajánlott (Legalábbis szakképzettség esetén. Enélkül nem gondolom, hogy 800 Ft-ot ajánlott volna.)

Véglegesítés esetén pedig, szakképzettséget igénylő munkahelyen 926 Ft/óra a kötelező minimálbér. (Szakképzettséget nem igénylő esetben 733 Ft/óra.)

De, ezeket nem kell feltétlen tudnod. Te úgy tudtad, hogy az általa ígért órabér az a minimálbér. Nem kell ezt bejelentéskor tisztáznod, ha mégis részletezik, akkor elcsodálkozol; ezt nem tudtad.

Egyébként is, kaptál olyan pénzt, ami után nincs szándékod járulék-előleget, adó-előleget fizetni? Nem. Még olyat sem, ami után fizetnéd. Akkor miféle felelősséged van, miféle bajod lehetne?

2017. júl. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Sajnos nincs ilyen szakképzettségem, es ugy tudom, a törvény nem ismerese nem mentesít semmi alól. (pl. nem tudtam, hogy nem ez a minimálbér szakkplepzettsev nelkul). Ne érts felre, nem kotekedni akarok, csak biztos szeretnek abban lenni, hogy nem sülhet el ugy a dolog, hogy meg engem (is) megbirsagilnak a minimálbéres dolog miatt. De köszönöm, rengeteg hasznos tanácsot adtatok! :-)
2017. júl. 3. 14:07
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Az lett volna, hogy húzza a dolgokat a próbaidő lejárta előtt kitett volna és mással is ugyanezt eljátszotta volna. Olyan sem ritka, hogy így dolgoznak 5 hónapot, amiből 3 van bejelentve minimálbérre, majd csak a minimálbért fizetik ki, amiben szóban megegyeztetek, azt pedig nem.
2017. júl. 3. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!