Ingóság végrehajtása esetén, hogyan bizonyítható az hogy az adós tulajdonában, vagy birtókában van az adott ingóság?
Az ingatlan tulajdonrésze vélhetően nem fog elkelni. A végrehajtó munkáját mindenki köteles elősegíteni, még az édesanya is, ha adós, ha nem. A végrehajtás akadályozása miatt bárki bírságolható, az ingatlan - a tulajok, jogosultak beleegyezése nélkül is - felnyitható.
Felesleges fellépni ellene, annál rosszabb.
Nem minden ingóság foglalható le, a törvényi előírásokat a végrehajtónak is be kell tartania. Szinte kizárólag értékesíthető ingóságot keresnek. Az Anyuka 100 éves bútorát biztosan nem fogják annak tartani, mert nincs rá kereslet. A végrehajtás során nyilatkozni kell, hogy kié az ingóság. Ezt a végrehajtó vagy elfogadja, vagy nem. Ha nem, és nem tudják igazolni a tulajdonjogot, akkor lefoglalhatja, a tényleges tulajdonos pedig peres úton követelheti magának. A bíróság döntése kötelező a végrehajtóra is. Ez hívják igénypernek. Igényt tart az ingóságra, mert az övé.
Ha furának tartod, ha nem, ez így van.
A végrehajtó vagy elfogadja a nyilatkozatot, vagy nem. Azért ők is vannak annyira rutinosak, hogy tudják, melyikből lehet jogi gond és melyikből nem. Ami "necces", azt nem firtatják. DE!
Egy ingatlanban élt két adós (egymástól teljesen függetlenül), az egyiknél (A) ingófoglalás miatt megjelentek, és nem foglaltak, mert mind a ketten azt nyilatkozták, hogy (B) tulajdonában van minden ingóság, ami a lakásban található.
3 nap múlva megjelentek (B) ügyében is (másik két végrehajtó) és akkor meg azt nyilatkozták, hogy (A) tulajdonában van minden ingóság. Gondolhatod!!! :) Lefoglaltak mindent, amit tudtak. Ténylegesen a tulajdonjog nem volt tisztázott, a nyilatkozatok szerint döntött a végrehajtó, aztán a két fél úgy pereskedik egymással, ahogy akar. Ilyen igényper is van...
A bíróság bizonyítékok alapján dönt, ami bármi lehet. Akár egy régi fénykép, egy előkerült ajándékozási szerződés, egy tanúvallomás, stb.
Egy darabig elszórakozhatnánk ezzel a kérdéssel, akkor is lesz DE és HA...
Szomszédhoz nem tör be a végrehajtó. Az adós címén, avagy tartózkodási helyén van joga eljárni. Bizonyára körültekintően fog eljárni, és nem hagy támadási pontot. Egy ingatlan felnyitás szervezetten megy, "nyomoznak" előtte rendesen, nehogy "lukra fussanak", ne izgulj.
Van egy bírósági végrehajtásról szóló törvényünk, abba minden le van írva, kinek mihez van joga, ki mit köteles tűrni.
... és szerintem itt most akkor be is fejezhetjük, a "de mi van akkor, ha"... eszmefuttatást. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!