Kikerülhető ez az eset vagy tényleg veszélyes?
A helyzet a következő: a párom külföldön programozó egy cégnél főállásban. Egy volt munkatársa átment nemrég egy másik céghez, ahova folyamatosan keresnek freelancer munkákra programozókat. A pasas felajánlotta a páromnak, hogy beszervezi a céghez és a főállása mellett projekt alapon néha bedolgozhat nekik, nagyon jól fizetnek, a főállású órabérének a 4x-esét megkapná. Ugye, hogy a párom számlát tudjon adni, itthon (mivel Magyarországon lakunk) létre kell hoznia egy vállalkozást.
Csakhogy a pasas, aki szervezné a munkát, hirtelen elkezdett problémázni. Korábban is tudtuk, hogy a párom munkahelye aláíratott a pasassal egy durva szerződést, mikor elment onnan az illető. Az áll a szerződésben, hogy a pasas nem csábíthat át a régi cégtől máshova céges alkalmazottakat. Magyarán a páromat sem hívhatná át az új céghez, különben a pasas 1 évnyi fizetését kockáztatja kártérítésként.
A helyzet az, hogy a párom nagyon akarja a munkát, mert anyagilag hatalmas lehetőség. Meg is egyezett a főnökével, persze cégnevet nem említett, hogy freelancerként a szabadidejében máshova is bedolgozna, a főnöke beleegyezett. Csak arról nem tud, hogy melyik cégről van szó.
Most úgy állunk, hogy az új cég bízza meg a régi céget a projektekkel, és a párom alkalmazottként végzi el azt a munkát ingyen (vagyis a béréért, de azt akkor is megkapja, ha heti 20 óra munka van, meg akkor is, ha 60), amit végezhetne 4x annyi pénzért vállalkozóként. Viszont a pasas nagyon fél, hogy lebukik és beperlik az átcsábítás miatt. Érdekes, hogy erre nem gondolt korábban (1-2 kisebb munkát már adott is a páromnak pár hete).
Mi arra gondoltunk megoldásként, hogy létehozunk egy Kft-t vagy Bt-t (utóbbi esélyesebb) az én nevemre, én leszek az ügyvezető és tulajdonos is, a páromnak jogilag köze nem lesz a céghez, és annak a nevében csinálja a freelancerkedést. Külföldről amúgy sem fognak egy magyar céget ellenőrizgetni a főállású munkahelyéről, hogy kik azok. Jó eséllyel még a cég nevét sem fogják megtudni, honnan tudnák?! Csak a megbízó cég fog tudni bármiről is.
Felmerült az a helyzet, hogy mi lenne, ha a párom a kapcsolattartó pasastól tök függetlenül jelentkezik ehhez a céghez (elég nagy multi cég), kap tőlük munkát tőle függetlenül. Akkor is elővehetik a pasast? A párom munkáltatójának nem kell tudni bizonyítani, hogy a pasas csábította át őt? Szerintem de. Tehát ez egy nagyon nehezen bizonyítható dolog a párom munkáltatója részéről. Főleg, hogy nem is a párom nevén van a cég.
A másik az, hogy a pasas azt kéri a páromtól, hogy mondjon fel a munkahelyén, mert úgy szerinte nem olyan rizikós. Mert szerinte bármikor összefuthat az új cégnél a párom meg a főnöke (mivel mindketten bedolgoznak a cégnek). Ezesetben az a kérdés, hogy ha felmond, és 1 hónap múlva futnak össze, nem ugyanolyan rizikós és gyanús, mintha a munkaviszonya alatt futnának össze?! Senki nem tudja bizonyítani, hogy a páromat ez a pasas hívta oda.
Ti mit gondoltok a helyzetről? Tényleg van a pasasnak félnivalója? Azt mondja, nagyon nehéz ilyen programozót találni, a páromban megbízik, ezért neki adná a munkát, de félünk, hogy ez miatt mégis elbukja.
Nem, a veszélyes az, ha te innen kívánsz tájékozódni, és nem a saját fejedből. Ha pedig az kevés, szakembertől.
Egyszerűen elképesztő, hogy valaki ilyen éles helyzetet a nyilvánosság elé tereget. Te csak hiszed, hogy a világhálót rajtad kívül más nem olvassa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!