Hagyatéki eljárás, öröklés, letagadott pénz?
Üdvözletem!
Olyan érdekes szituációba keveredett a párom, hogy örökölt a nagymamája után, mivel az édesapja korábban elhalálozott sajnos, házrészt, viszont a nagynénje szót sem ejtett a közjegyző előtt, hogy volt bankszámlája, megtakarítása a nagymamának, körülbelül 8 millió forint. Az öröklésben a nagynénje 1/2-ed, a párom és testvére 1/4 részekben az örökösök édesapjuk után. A nagymama szegényesen élt, nem költött semmire sem, nyugdíja több mint 100 ezer forint volt. Körülbelül egy éve mutatott teljesen véletlenül a nagymama egy bankszámla kivonatot amelyen akkor 6.900.000 Ft körüli összeg volt, de utána még földterületeket adott el, szóval csak becsülni tudjuk a 8 millió forintot összesen, de az sem kizárt, hogy jóval több. Sajnos a Nagynéninek volt meghatalmazása a nagymama jóvoltából a bankszámlához, amin a nagymama sok éve gyűjtögetett pénze volt. A nagynénje azt állította, hogy ezt odaadta neki ajándékba még élete során, amiről se papír, se pedig végrendelet sincs. Gyakorlatilag a párom számított a jogos részre, vállalkozás bővítésre fordította volna, és most látom, hogy össze van esve, egy álom veszett el, és a lendülete is gyorsan. Sem a párom, sem az ő testvére a nagynénitől az örökölt kis házhoz nem kapott a mai napig sem kulcsot, sem semmit. Nincs bankszámla kivonatuk a nagymama számlájáról, mert a nagynéni egész biztos vagyok benne, hogy módszeresen eltüntetett mindent. Szeretnék segíteni a páromon, de nem tudom hova induljak el.Kérdés, hogy mit lehet ilyenkor tenni, elveszett pénz, elveszett álmok, vagy van kiút?
Először is keress fel egy hagyatéki ügyvédet, ő pontosan tudja, mit kell ilyen helyzetben tenni.
Ám így látatlanban pár információ.
A nagymama halálával a nagynéni meghatalmazása érvényét veszítette.
A bankszámlán tartott pénznek, és a számlához tartozó tranzakcióknak nyoma van. Ha a pénz a nagymama halála előtt lekerült a számláról, akkor az ajándékozás megállhatja a helyét (ha a nagymama beszámíthatónak számított). Egyenesági rokonok közt az ajándékozást nem kell jelenteni, se papírt írni róla.
A számláról ugyanakkor tájékoztatni kell az ügyben eljáró közjegyzőt hogy felvehesse a hagyatéki leltárba, illetve a bankot a nagymama haláláról, hogy a számlát zárolhassák a hagyatéki eljárás idejére.
Olyan meg nincs hogy papírok módszeres eltüntetése. Beszéljetek a közjegyzővel, kérjétek el tőle a hagyatéki leltárt.
Kulcsra meg csak hagyatéki eljárás befejeztével számítsatok, illetve ha vége az eljárásnak, és nektek ítélték meg, hívhattok akár lakatost is.
#3. vagyok
Ha a nagymamának volt számlája, akkor mivel már halott, előbb-utóbb be kell mutatni a banknak a halotti anyakönyvi kivonatot. Ezt persze lehet halasztani, csak nem érdemes. No már most, ha a bank megtudja hogy a nagyi meghalt, várják majd a közjegyző megkeresését -a vagyon miatt- akinek a részére ugye adatszolgáltatási kötelezettségük van. Ha a közjegyző nem jelentkezik, vagy a nagyi már évekkel korábban meghalt a kivonat bemutatásakor, a bank nagyon furcsán fog nézni, és ha nem akar rosszat magának, jelenti az esetet valamilyen hatóságnak/közjegyzőnek (kivétel pl. ha szerződéskötéskor ki lett kötve, hogy halál után nagynéni juthat a számlán lévő pénzhez, ilyenkor a számla nem lesz a hagyaték része). A lényeg, hogyha volt számla, ami jogilag a hagyaték részét képezné, azon keresztül a nagynéni meg tudja ütni a bokáját.
Számotokra pozitívum, hogy az öröklési jog nem elévülő, így ha utólag derül fény vagyontárgyra, póthagyatéki eljárás keretében igényelhető örökség belőle.
Nekem is halt meg rokonom, aki után szülőm örökölt, 8 ezer forintot az elhunyt bankszámlájáról. Nem egyenesági rokon volt. Többe került az utánajárás, mint az örökölt összeg. Ezt csak azért irom, mert a banki rendszerben van valami automatizmus, ami alapján a hagyatékhoz tartozó bankszámlák tartalma a közjegyzőkhöz kerül. Kicsi összeget - negyvenezret örökölt három örökös, egy Budapesttől 200 kilométerre lévő takarékszövetkezetből, ahova személyesen kellett elmenni rendezni a számlamegszüntetést...-Erre is le kellett folytatni a hagyatéki eljárást, bár púp volt mindenkinek a hátán.
Nálatok ugye az az eset áll fenn, hogy a beteg nagymama dolgait a lánya - a párod nagynénje - intézte, az otthonban elhelyezését is. Kellett oda belépési dijat fizetni? Esetenként milliós összeg az otthonba kerülés dija... Kellett ott havi dijat fizetni? Kellett a mamának gyógyszereket fizetni? A temetést ki rendezte, ki fizette?
A párod mennyire gondoskodott a nagymamáról? Látogatta? fizetett költségeket? Ahogy irod, annak alapján úgy tűnik, hogy nem sok fogalma volt, hogy mi és hogyan történt a nagymamával.
Nem tudjuk, hogy a nagymama milyen szellemi állapotban volt, amig élt. Hogyha a halálakor a bankszámla üres volt, akkor nem sok esélye van a párodnak megszerezni az összeget. Életében ugyanis mindenki annak adja a pénzét, akinek akarja. Nem kell hozzá papir, nem kell végrendelet, fogja a pénztárcát és odaadja. Akár az utcai koldusnak is. Ha a mama halálakor a bankszámlán pénz lett volna, annak be kellett volna kerülnie a közjegyzői leltárba, ugyanugy, mint az ingatlanoknak. Nem lehet, hogy olyan bankszámlája volt a mamának, amelyre halála esetére rendelkezett a lánya javára vagy közös számla? Ha jól értem, akkor semmit nem tudtok a bankszámláról sem.
Hagyatéki végzést kaptatok már? Utána joga van a párodnak és testvérének a házba bemenni. A nagynéni köteles odaadni a kulcsot. Fogadjatok ügyvédet. Azzal azért legyetek tisztában, hogyha eldurvul a dolog és perre mentek, akkor a nagynéni benyujthatja az igényét a nagymamára forditott ápolási idő pénzreváltására. (Nem tudom, hogy kellett-e ápolni a mamát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!