Egy ingatlan felét örököltük és az ingatlanban lakik jelenleg a másik fél tulajdonosa. A hagyatéki eljárás megtörtént és teljes hatályúvá vált. Szeretnénk eladni az ingatlant mivel nem tud minket kifizetni a ház másik felének tulajdonosa. Mia teendő?
Szóval Édesapám és az élettársa együtt éltek az ingatlanban 50-50% tulajdonnal. Édesapám elhunyt és én és 2 testvérem örököltük az ingatlan felét. az élettárs jelenleg is az ingatlanban lakik. Mi el szeretnénk adni a házat mivel kifizetni nem tud minket az illető.Tanácsokat szeretnék kérni olyantól aki jártas ilyen témában...
Kell e kulcsot adnia nekünk? bemehetünk e akármikor az ingatlanba? Kérhetünk e tőle használati díjat?(mivel használja a mi házrészünket is)?Mi van ha nem hajlandó beengedni az ingatlanost?Kiadhatjuk e valakinek az ingatlant? Kapunk majd valami papírt arról h mi lettünk a ház felének a tulajdonosai?
Ha valaki küldene egy linket ahol ilyen témában lehet olvasni azt is megköszönném!
A tulajdonotok eladhatjátok. Lakást tulajdonrészt kevés esetben szoktak venni, de főleg jóval áron alul.
Az ingatlan tulajdonokat központilag jegyzik így ha nincs semmiről papírod, akkor is a földhivatalban ott van hogy mi, mekkora részben a tiéd. A hagyatéki tárgyalás papírjaiban is benne van, hogy mivel rendelkeztek, ebből elméletileg minden örökös kap egy példányt.
Nagyon bonyolult egy ilyen ügy. Hosszú évek és sok stressz jár azzal, ha nem tudtok megegyezni. Apró szavakon, ügyvéden, végrehajtókon múlhat, hogy nyertek vagy elveszítitek azt is ami van.
Jogilag nem kényszertíthetitek édesapátok élettársát, hogy adja el a részét. Ha rossz helyzetben vagytok ti, mint testvérek, keressetek köztes megoldást, amit mindenki elfogad. Ha tippelnem kéne nem fog tetszeni neki az ötlet, hogy idegen költözzön oda, de lehet hogy megoldható.
Nem akarom, hogy úgy tűnjön bármit is tudok a helyzetetekről, de ezt el kell, hogy mondjam: Édesapátok új párt választott,
olyat akivel hajlandó volt leélni az életét, hajlandó volt közös házat alapítani (a magyar nyelvben ez a házasság eredeti jelentése). Gondoljatok bele mit szeretne édesapátok és dontsétek el, hogy tiszteletben tartjátok-e.
az meg h ki mit szeretne minket nem igazán érdekel...
az ott lakó életkora meg aztán tökteljesen mindeggy szerintem...
A jog az ítélkezéshez kötődik, amit ti szeretnétek az pedig a vérehajtáshoz. A kettő között van egy lépcső, amit nem szabad kihagyni, ez pedig a bírósági ítélet.
Ahhoz hogy egy ítélet szülessen keresetet kell benyújtani.
Egy teljesen tökegyértelmű ügyet is le kell tárgyalni a bíróságon, egyik fél meghallgatása,
másik fél meghallgatása, tanúk meghallgatása (az alperes hozhat tanút aki tanúsítani tudja,
az alperes helyzetét, hogy nincs hova menni vagy bármit, nem fontos hogy lényeges az ügyben vagy sem,
a tanúk meghallgatása idő), ítélethozatal. Ha nem tetszik az ítélet, másodfokhoz lehet fodulni,
ami előfordulhat, hogy ítél, de az is lehet, hogy az elsőfokot kötelezi az újratárgyalásra.
Közben bármikor bármelyik fél azt mondhatja, hogy nem tetszik neki a bíró, mert csúnyán néz és elfogult,
és akkor másik bíróval kell úratárgyalni. A végén lesz egy ítélet, és pl kötelezik az alperest
pl a lakás hírdetésére és eladására. A hülyék védelme érdekében nincs árverés ilyen esetben,
hanem az ingatlant piaci értéken kell eladni, amit előbb utóbb valaki megvesz. Ha az alperes nem tesz eleget, akkor jöhet a következő szint... Ha nagyon elhúzódik kilakoltatás is szóba kerülhet, persze ezt nem 5 éven belül kell érteni, nagyon sok dolga van egy átlagos bíróságnak, tárgyalások között 1-3 hónap telhet el, nyáron ítélkezési szünet, télen kilakoltatási szünet.
A tárgyalások sorzatára érdemes ügyvédet megbízni, ami nem olcsó.
Ha egy hajszálnyi esély van peren kívüli megegyezésre azt érdemes megpróbálni, de ha a cél, hogy kibasszatok a lakóval, akkor a per az egyik legjobb módja.
Teljesen pártatlanul tudom mondani úgy, hogy nem rég zárult egy hagyatéki per amit végig kísértem, hogy komoly stresszt és nem mellesleg fizikai fájdalmat tud okozni egy egy ilyen per.
A közös tulajdonokra most ez érvényes, ezen belül pedig a megszűntetése:
2013. évi V. törvény
A végéről lemaradt:
VI. CÍM KÖZÖS TULAJDON ÉS TÁRSASHÁZ
5:84. § [A közös tulajdon megszüntetése]
egyesek nem olvasták végig....akkor mégegyszer: a hagyatéki eljárás megtörtén és már jogerős!a fél ház a miénk!
Senki nem akar kirakni senkit... el adni szeretnénk.Hogy az ott lakó mit csinál a pénzével az az ő dolga!Ha nem akarja eladni ki kell fizetnie ez is egyértelmű...de nem tud! és bíróságra sem vitte a dolgot mivel arra nem tellik neki!szóval semmi pereskedés. látom itt nem kapok választ csak okoskodnak h mi mennyire erkölcsös. de nem erre voltam kíváncsi köszönöm!
Kaptál hasznos választ!
De nem minden egyértelmű!
Van szolgalmi jog a másik tulajdonos javára?
A Te tulajdonodban lévő 1/2 részt bármikor eladhatod, persze csak ha tudod!
A másik félnek elővásárlási joga van, ami nem jelenti azt, hogy kötelező is élnie vele.
Ha van bejegyezve haszonélvezet akkor nem köteles kulcsot adnia és hadználati díjat sem kérhetsz. Akkora mértékig kell bejárást biztosítania, hogy az ingatlan állapotát ellenőrizni tudd!
Ha nincs haszonélvezet akkor kérhetsz használati díjat!
"Hogy az ott lakó mit csinál a pénzével az az ő dolga!"
Mint írtam is, a saját részed eladhatod! Ő a saját részével azt csinál amit akar!
"Ha nem akarja eladni ki kell fizetnie ez is egyértelmű."
Nem! Nem egyértelmű, és nem kell kifizetnie!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!