Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki végzést követően mi...

Kis Károly József kérdése:

Hagyatéki végzést követően mi történik, ha a vagyon kevesebb volt, mint a tartozás?

Figyelt kérdés

Volt vagyontárgy, de több bank felé is volt hitel/tartozás - és ezek értéke magasabb mint az örökölt vagyontárgy értéke. Az örökség elfogadásának az oka a életbiztosítás (nem volt kedvezményezett megadva, így a törvényes örökös veheti fel).

Törvény szerint az örökös a vagyontárgyak értékéig köteles felelni a tartozásokért - ez tiszta. De ki vagy milyen hatóság dönti el, hogy melyik banknak mekkora részesedést kell kifizetni? Központilag kiküldik, vagy egyesével kell a bankokkal intézni? A bankok a kamatot mire számolják fel, teljes összegre vagy a töredékre? Hozzáértő, vagy tapasztalt válaszadók válaszai érdekelnének. Köszönöm!



2017. febr. 15. 11:26
 1/9 anonim ***** válasza:
A teljes vagyont (nem csak a tárgyakat) veszik figyelembe, annak mértékéig kell "helytállni"! Egyezkedni attól függően tudsz, hogy a tartozás(ok), hogy áll(nak). Végrehajtási fázisban a végrehajtóval tudsz egyeztetni, egyébként meg a bank(okkal).
2017. febr. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A "vagyonba" ebben az esetben az életbiztosítás is beletartozik, nemcsak a vagyontárgyak.


AMennyiben így is kevesebb, mint a tartozások, akkor a hitelezök a tartozások aranyában kapnak belöle.


Ha azonban az életbiztosítás összegével pluszban van az össz vagyon, akkor abból is levonnak annyit, hogy mindenki megkapja a hitelezett összeget plusz kamatot.

2017. febr. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kérdező vagyok:

Vagyontárgy alatt a teljes vagyont értem (mivel 1 tárgy volt az öröklésben).

Minden bank elvileg kapott értesítést, így gondolom egyik sincs még végrehajtó fázisban. A bankok fognak keresni, vagy jobb ha minél előbb fel veszem velük a kapcsolatot? Esetleg tapasztalat a kamatok kezeléséről/számolásáról (az is a vagyonból kerül levonásra, vagy külön kell kezelni)?

2017. febr. 15. 11:53
 4/9 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, az életbiztosítás nem része az örökségnek, mivel az egy szolgáltatás - szóba se került a hagyatéki ügyintézés során.
2017. febr. 15. 11:58
 5/9 anonim ***** válasza:

"Én úgy tudom, az életbiztosítás nem része az örökségnek, mivel az egy szolgáltatás - szóba se került a hagyatéki ügyintézés során."

Abban az esetben nem része, ha van kedvezményezett.

2017. febr. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A biztonság kedvéért több helyen utánanéztem, mindenhol külön kezelik, függetlenül attól, hogy volt/nemvolt kedvezményezett.


Az eredeti kérdéskörhöz ha valakinek van válasza-tapasztalata, kérem reagáljon. Köszönöm!

2017. febr. 15. 13:59
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha az örökös biztos benne, hogy a tartozás meghaladja az örökség értékét, akkor visszautasíthatja az örökséget.


A bankok a hiteleik arányában osztják fel egymás között a vagyont. Pontosabban, nem ők teszik ezt, hanem a végrehajtó.

2017. febr. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ez a helyzet nem túl gyakori, mert aki előre tudja, hogy több a tartozás, mint a vagyon értéke, az visszautasitja az örökséget és onnantól kezdve nincs vele teendője. Szóval túl sok olyan tanácsra, aki saját tapasztalatát mondja el, ne számits. Ha az örökséget elfogadtad, akkor el kell kezdeni tételesen végignézni a banki hitelszerződéseket, volt-e esetleg haláleseti biztositás bennük, stb. Meg kell kérdezni a bankokat. Szerintem ez az "aki birja, marja" eset, lehet, hogy több végrehajtóval fogsz szembenállni, mert mindegyik bank kiküldi a magáét. Ha nem csinálsz semmit, csak nem fizeted a továbbiakban a részleteket, akkor beindul a végrehajtási folyamat magától. A hozzáértő válaszadó tisztes óradijért vagy jutalékért szokott tanácsot adni. Én azt nem értem, hogy miért nem a hagyatéki tárgyalás ELŐTT néztél utána ennek a kérdésnek.
2017. febr. 20. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ!

Tudom, hogy nem túl gyakori eset, részben a kényszer szülte. A folyamat előtt - közben utánanéztünk az aktuális dolgoknak, de hogy ez a gyakorlatban hogyan működik ... az már más lapra tartozik.

2017. febr. 21. 09:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!