Lehet gy ajándékozni, hogy az ajándékozott ne tudjon róla?
Köszi, igen, én vagyok.
Illetéket kell fizetni eyenes ági ajándékozásnál? Régebben nem kellett, de nem tdom, hogy most mi a helyzet.
Igen, ajándékozhatsz. Ez is egyfajta szerződés, amelyet az ajándékozó és az ajándékozott ír alá. Utóbbi kiskorú lévén, a gyámja (te) írja alá. A törvény szabályozza, hogy az ajándékozásnak adott körülmények között mi az illetéke. Ezt konkrétan a helyi önkormányzat adóosztályán megtudhatod.
A gyereked meg akkor tudja meg, amikor megmondod neki. Azért érdemes megfontolni, hogy jó ötlet-e ez.
Alapvetően a megajándékozottnak az ajándékot el kell fogadnia. Az ajándékozási szerződés kétoldalú, nem lehet kihagyni belőle az ajándokozottat.
Te nem írhatsz alá ebben az esetben a lányod helyett, hiába te vagy a törvényes képviselője (nem a gyámja, ugyebár, mert az más), mert mindkét oldalon nem lehet te az aláíró. Ez kvázi érdekellentét ilyen esetben. A gyámhatóság fog eseti gondnokot kirendelni.
Az ügyvéd ad majd tájékoztatást. Az ajándékozás egyenesági rokonok között most is illetékmentes, ügyvédi díjat és 6.600,- Ft földhivatali eljárási díjat kell fizetni.
5-ös: Nem kéne neked ezt erőltetni.
A törvényes képviselő egy gyűjtőfogalom.
Az ajándékozási szerződést aláírhatja a törvényes gyám/képviselő pro és kontra is, egy személyben. Nincs semmiféle "kvázi érdekellentét".
"nem lehet kihagyni belőle az ajándokozottat."
De, ebben az esetben ki lehet hagyni. Akár nagykorúsága pillanatáig.
pen-dragon, erőltetem, képzeld: ügyvédként, és nagyon jól is megy, köszönöm szépen.
Azt írtam, hogy általában nem lehet kihagyni, és azt is írtam, hogy itt a gyámhatóság fog kirendelni valakit.
A gyám pedig nem megfelelő fogalom a szülőre.
"és azt is írtam, hogy itt a gyámhatóság fog kirendelni valakit."
Nem fog. Akkor rendelne ki eseti gondnokot, ha érdekellentét állna fenn az ajándékozó és az ajándékozott között, vagy ha a szülő(gyám) akadályoztatva volna valamilyen okból a gyámoltja képviseletében.
De, fog. Múltkor pont ez a kérdés merült fel egy ügyvédi fórumon. Többen voltak azon az állásponton, hogy itt nincsen érdekellentét, ezért nem kell a gyámhivatal, de aztán kiderült, hogy igenis KELL, mert LEHET érdekellentét. Az ajándék elfogadása - különösen ingatlan esetén - nem mindig és nem feltétlenül előnyös. Nem azt mondom, hogy itt nem az, hanem hogy a jog nem bízza a felekre a döntést.
És ezt egy ügyvéd kolléga járta ki, mikor nála pont ugyanez merült fel. Nyilván ő is szerette volna elkerülni a macerát, de nem lehetett.
A gyámra pedig: "A gyámság a gyámhivatal határozata alapján keletkezik, mivel a szülői felügyelet hiányában a gyámhivatal kötelessége, hogy a gyermek részére gyámot rendeljen. A szülői felügyelet és a gyámság egymást kizáró intézmény, ha a kiskorú szülői felügyelet alatt áll, vagy a szülői felügyelet alá kerül, nincs helye gyámrendelésnek."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!