Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi alapján határozzák meg a...

Mi alapján határozzák meg a hagyatéki eljárás összegét?

Figyelt kérdés

2016. nov. 27. 08:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Az örökölt érték valahány százaléka!

Ugye a hagyatéki előtt ki kell töltened egy papírt, amit az Önkormányzat küld ki az örökösnek. Utána be is hívnak, ha van ingatlan, hogy azt felértékeljék. Tehát ha minden amit örökölsz felértékelésre került, annak a százalékos összege a közjegyzőnél fizetendő díj.

2016. nov. 27. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

# 1


Szerintem te összekevered a hagyatéki eljárás díját az örökösödési illetékkel. Örökösödési illetéket fizetnek az örökség X százalékának megfelelően, a hagyatéki eljárás díja meg egy fix díj, mint bárminek, amit közjegyző csinál.


# Kérdezőnek:


Pár éve 40 ezret fizettünk mi is, meg minden hasonlóan érintett ismerősünk is.


Hagyatéki eljárási díjat csak egyet, egy összegben kell fizetni, az örökösök számától függetlenül. Arról az örökösök állapodnak meg, hogy ők hogyan osztják meg egymás között ezt a költséget, a közjegyző csak az kérdezi meg, hogy melyikük nevére állítsa ki a nyugtát.

2016. nov. 27. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

SAjnos nem keverem! Az örökösödés (egyenes ágon) ingyenes! Nincs díj.

A közjegyzőnek van díja, ami az örökölt értéktől függ.


Idén februárban sajnos volt hozzá szerencsém, és az élet úgy hozta, hogy újabb haláleset miatt jövő év elején ismét. :-(

2016. nov. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Na, akkor nézzük a választ:


"A hagyatéki eljárásért a lentebb kifejtett módon kell eljárási díjat fizetni. Ha tehát az eljárás tárgyának értéke megállapítható, akkor az ügyértékhez igazodó munkadíj összegének fele illeti meg a közjegyzőt, ha nem állapítható meg, akkor a munkadíj összege 2000 Ft.


A hagyatéki eljárás díja is a közjegyzői díj általános képlete szerint áll össze: közjegyzői munkadíj ügyérték vagy ráfordított idő alapján + a 40%-os költségátalány + a készkiadások. A hagyatéki eljárás díja magában foglalja az eljárás során történő letétkezelés díját és költségét; a letétbevétellel kapcsolatos készkiadások az általános szabályok szerint felszámíthatóak. A közjegyző viszont a letét után kamatot nem fizet.


A közjegyzői díjakat elsősorban a közjegyzői díjszabásról szóló 14/1991. (XI. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: díjrendelet) határozza meg, de vannak más jogszabályok is, amelyek egyes eljárások díjairól rendelkeznek. A közjegyzői díjazás tehát nem alku kérdése, hanem jogszabályban meghatározott tételekből tevődik össze, és annak megfizetése kötelezettség, amelytől a közjegyző sem térhet el.


Továbbá a közjegyző díja nem illeték, így e vonatkozásban sem alkalmazható az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény. Előfordul, hogy egy közjegyző előtti eljárás során illetéklerovásra hívják fel a felet, ám ez mindig akkor történik, ha bíróság elé kerül az ügy, például fellebbezés folytán.


Általában a közjegyzői díj a következő tételek összegéből áll:


- a közjegyzői munkadíj (ügyérték vagy a tevékenységre fordított idő alapján) és


- a költségtérítés (költségátalány valamint a készkiadások) összegéből.


A közjegyzői díj a közjegyzői tevékenység befejezésekor esedékes, de a közjegyző esetenként előlegre tarthat igényt, amelytől a kérelemre induló eljárás megkezdését függővé teheti. Az előleg összege természetesen beleszámít a közjegyzői díjba.


A közjegyzőt a törvény alapján végzett közjegyzői tevékenységéért munkadíj és költségtérítés illeti meg, amit az eljárás kezdeményező, hivatalból indult eljárás esetén az abban érdekelt fél köteles megfizetni (több fél esetén a fizetési kötelezettség egyetemleges). A közjegyzői díj várható összegéről a tevékenység megkezdésekor a felet a közjegyző tájékoztatja.


Amennyiben a közjegyző eljárása – rajta kívül álló okból – befejezetlen marad, úgy a díjára a ténylegesen elvégzett munka arányában tarthat igényt.


A következő összefoglaló csak tájékoztató jellegű, nem terjed ki minden részletkérdésre!


Közjegyzői munkadíj és költségtérítés


Munkadíj az ügyérték alapján


Amennyiben a közjegyzői tevékenység tárgyának értéke (azaz az ügyérték) megállapítható, a közjegyző munkadíját ennek alapján kell kiszámítani. A munkadíj alapja a tevékenység tárgyának a munkadíj esedékességekor fennálló, terhek figyelembevétele nélkül számított értéke.


Az ügyértékhez igazodó munkadíj összege:


a) 20 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 1000 Ft;


b) 20 000 Ft feletti, de 50 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 1000 Ft, valamint a 20 000 Ft feletti rész 4%-a;


c) 50 000 Ft feletti, de 100 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 2200 Ft, valamint az 50 000 Ft feletti rész 3%-a;


d) 100 000 Ft feletti, de 500 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 3700 Ft, valamint a 100 000 Ft feletti rész 2%-a;


e) 500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 11 700 Ft és az 500 000 Ft feletti rész 1%-a;


f) 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 56 700 Ft, valamint az 5 000 000 Ft feletti rész 0,5%-a;


g) 10 000 000 Ft feletti ügyérték esetén 81 700 Ft, valamint a 10 000 000 Ft feletti rész 0,25%-a.


Munkadíj a tevékenységre fordított idő alapján


Amennyiben az ügyérték nem állapítható meg, úgy a tevékenységre fordított idő alapján kell a munkadíjat megállapítani. Ebbe beleszámít az előkészítéshez, lebonyolításhoz, valamint az esetleges utazáshoz szükséges idő is.


A munkadíj összege minden megkezdett óra után 1500 Ft. Ennek a munkadíjnak (2-től 5-szöröséig terjedően) a többszöröse is felszámítható az ügy jellegéből következően, amelyet a díjrendelet határoz meg.


Költségtérítés


A közjegyzői költségtérítés a közjegyzői díj része (a közjegyzői munkadíj mellett), amely készkiadásokból és költségátalányból áll.


Készkiadások a közjegyzői tevékenység ellátásával kapcsolatban merülnek fel az adott ügyben, pl. utazási, szállás-, postaköltség stb. Ezek különösen az irodán kívüli munkavégzés, illetve a felmerült és igazolt postaköltségek kapcsán jelentkezhetnek. Ilyennek minősül az ún. archiválási díj, amely 1500 Ft.



Ha a fél a közjegyző által a díjjegyzékben feltüntetett munkadíj és költségtérítés összegét kifogásolja, egyeztetés végett a közjegyző székhelye szerinti területi közjegyzői kamara elnökségéhez fordulhat. Ha az egyeztetés eredményeként a fél és a közjegyző között egyezség jött létre, az elnöksége ezt jegyzőkönyvbe foglalja."


Vitatkozás és butaságok terjesztése helyett a MOKK oldalát kellene olvasgatni.

2016. nov. 27. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

# 4


2-es vagyok. Nekünk nem így számolták ki, ez hótziher. Illetve nem is számolták, hanem csak egyszerűen mondtak egy összeget, méghozzá előre, amikor még nem is tudták hogy pontosan miről is van szó.


Az általad beidézettek alapján nem is jön ki sehogy sem az összeg, még megközelítőleg sem, akár az ügyértéket vesszük alapul, akár a munkadíjat.


Akkor ezek után én is csatlakozom a kérdezőhöz: Mi alapján határozzák meg a hagyatéki eljárás összegét?

2016. nov. 27. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nyilván, nektek saját szabályokat hoztak. :D
2016. nov. 27. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76% egy nagyon unatkozó okostojás lehet...nincs ügyfél nyomika?
2016. nov. 28. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nyilván az az unatkozó okostojás, aki tudja a jogszabályt. :D Szerencsétlenek vagytok. :D
2016. nov. 28. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

nálunk sem jött ki így ez az összeg.mintha inkább hablaty lenne...szerintem senki nem alkalmazza ezt a maszlagot.

mivel tudná ugyan bizonygatni menyi órát foglalkozott az ügyemmel? mennyit utazott? kocsival kiszámol 100 kmt közbe megy 2 buszmegállót a bérletével...nem hiszem hogy ezt így bárkivel is ki lehet számoltatni...meg ha egy utazással elintéz 4 ügyet és mindegyikkel megfizetteti..


neharagudj akkor is ha jogszabály totál marhaság és ebből még nem derül ki az igazság!

2017. ápr. 4. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!