Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az Alpolgármester hivatalos...

Az Alpolgármester hivatalos személy?

Figyelt kérdés
Egy kisebb közösségről van szó.Párszázan laknak.A faluban meg lett verve,inkább csak földhöz vágva az alpolgármester.A kérdés az lenne,hogy ő csak akkor lesz hivatalos személy,ha a polgármester szabadságon van vagy ilyennek.Mert azon a napon amikor ez megtörtént sima munkairányító volt és azt bárki lehet,akit a polgármester kinevezz,Pl én vagy Te ha is.Szóval a Polgármester nem volt távollétben,hogy át kellett vegye a helyét,csak 10 embernek meg mondani mit csináljanak.Egy gyárban sem az üzemvezető,vagy a csoportvezető nem válik Hivatalos személyé mert magasabb rangban van.
2016. szept. 2. 06:16
1 2
 1/11 Andizsuzsi ***** válasza:
Ha hivatalból intézkedett, mint alpolgármester, akkor igen. A hivatalos személy nem a beosztástól függ.
2016. szept. 2. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Ő akkor semmilyen hivatali intézkedést nem tett.A Polgármesterrel beszélgettem,semmi hivatalos dolga neki nem volt.Meg el is mondta a vallomásában,hogy ő az nap munkairányító volt mint a többi napon is.Ő akkor végzi úgy mond a Polgármester feladatait ha a Polgármester távollétben van pl szabadságon.De nem volt szóval az Alpolgármester ezen tisztségét nem gyakorolhatta.
2016. szept. 2. 07:01
 3/11 anonim ***** válasza:
Ha az önkormányzatnál a megbízatásából adódóan végzett bármilyen feladatot, legyen az akár munkairányítás, akkor egy eljárás során könnyen minősíthetik hivatalos, vagy közfeladatot ellátó személynek. Egyébként is, nem kell ahhoz a polginak szabadságon lenni. Az alpolgármester láthat el úgy is feladatokat, hogy a polgármester aznap szintén dolgozik, csak éppen más a feladata.
2016. szept. 2. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Igen, hivatalos személy volt.
2016. szept. 2. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Ő akkor végzi úgy mond a Polgármester feladatait ha a Polgármester távollétben van pl szabadságon."

Ez csak magára a polgármesteri feladatokra vonatkozik, ha nem áll fenn, akkor csinálja a többi dolgot, amivel megbízták. Amúgy is fura lenne, ha csak akkor kellene dolgoznia, ha a felettese szabadságon van.


Btk.: 459. § (1) 11. hivatalos személy:

i) a helyi önkormányzati és a nemzetiségi önkormányzati képviselő-testület tagja

2016. szept. 2. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Hogy az alpolgármester hivatalos személy e, attól függ, hogy tagja e a választott önkormányzati képviselő-testületnek.

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. Törvény 74. § elrendeli, hogy képviselő-testületnek a polgármester javaslatára, titkos szavazással, minősített többséggel a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére egy alpolgármestert kell választania, de többet is választhatnak. Az alpolgármester lehet képviselő-testületi tag, és kívülálló is. De, legalább egy alpolgármestert saját tagjai közül kell megválasztania, a képviselő-testületnek. Néhány száz lakosú település esetén nem gondolom, hogy több alpolgármestert választottak, ha egy van, annak viszont a választópolgárok által megválasztott képviselő-testületi tagnak, azaz képviselőnek kell lennie.


Ez azért lényeges, mert a Büntető Törvénykönyv (2012. évi C. törvény) 459. §-a felsorolja, hogy kik a hivatalos személyek. Az (1) 11. i) szerint a helyi önkormányzati és a nemzetiségi önkormányzati képviselő-testület tagja is az.

E választott tisztségénél fogva az. Nem függ attól, hogy mi az aktuális feladata, tevékenysége.

A Büntető Törvénykönyv

310. § (1) Aki hivatalos vagy külföldi hivatalos személyt

a) jogszerű eljárásában erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályoz,

b) jogszerű eljárásában erőszakkal vagy fenyegetéssel intézkedésre kényszerít, vagy

c) eljárása alatt, illetve emiatt bántalmaz,

bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Számítanak a részletek, de esélyes, hogy az alpolgármester választott képviselő, így hivatalos személy. (Akkor is, ha éppen szalonnát süt a kertben, akkor is, ha éppen a kocsmában iszik, stb.)

Ha munkairányítóként jogszerűen járt el (márpedig megbízása volt rá), akkor bántalmazása hivatalos személy bántalmazása, ezért a bántalmazó büntetőjogi felelősségre vonható.

Ha az alpolgármester hivatalos személyként hivatali bűncselekményt követett el (például hivatali visszaélést), akkor, ha ez terhére megállapítható, akkor, amiatt, ő vonható felelősségre. Adott esetben a bántalmazónál, enyhítő körülményként méltányolható is lehet.

2016. szept. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Elég-e a 8 általános iskolai végzetség,hogy képviseli testületi tag legyen.Vagy kötik-e iskolai végzetséghez?
2016. szept. 2. 17:19
 8/11 anonim ***** válasza:

Jézusom, ne vergődj már itt!


Ő hivatalos személy volt, te megverted = meg leszel büntetve. Megjegyzem, teljesen jogosan.


Ennyi. Ha nem hivatalos személyt versz, az is büntetendő.

2016. szept. 2. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A választhatóság nincs iskolai végzettséghez kötve. Csak óvodát sikeresen végzett (vagy azt se) is választható.

Egyébként is, hogyan lehetne akár egyáltalán jelölhető, olyan személy, aki nem felel meg a választójogi törvénynek? Ha érvényesíthető kifogásod volt ellene, miért nem fordultál kérdéssel, észrevétellel, panasszal, kifogással a választási bizottsághoz? Ha jelölték, megválasztották, jegyzőkönyvben érvényesítették, ott szerepel választási adataival a Nemzeti Választási Iroda honlapján, letette az esküt, akkor most kapcsolsz, hogy hoppá, hogy is van ez?


Vannak kizáró feltételek, de az alacsony iskolai végzettség nem az.

Az Alaptörvény szerint minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők - a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők - választásán választó és választható legyen. A 2011. évi CCIII. törvény kimondja: az e törvény hatálybalépését követ ő általános országgyűlési választások kitűzéséig csak annak van választójoga, aki magyarországi lakóhellyel rendelkezik.

Nem rendelkezik választójoggal az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt. Nem választható az Európai Unió más tagállamának magyarországi lakóhellyel rendelkező állampolgára, ha az állampolgársága szerinti állam jogszabálya, bírósági vagy hatósági döntése alapján hazájában kizárták e jog gyakorlásából.

2016. szept. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"TE ne szólj bele,nem mindegy neked ki milyen kérdést tesz fel azért van az oldal.A jogoságról ne is beszélj mert nem tudod a körülményeket mi miért történt.Szóval ha valami nem tetszik ne írj hozzá menj tovább azzal vergődök amivel akarok majd te szabod meg szerinted.Ugyan menj már."


Na igen, ez egy roppant intelligens ember megnyilvánulása. :D


Szerintem inkább ásd el magad. És tanulj meg írni! Szánalmas vagy.

2016. szept. 3. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!