Mi a teendő, ha egy elhalt rokon végrendelete köddé vált? Ügyvédnél nem keresték, mert nem tudják kinél. De van, mert monda a rokon, és egy személy feltúrta az egész házat, az összes hivatalos iratot eltüntetve, így azt sem tudni ki volt az ügyvédje.
Ha 4 éve halt meg a néni, akkor már kellett lenni hagyatéki tárgyalásnak! Ott be kellett volna mutatni a végrendeletet!
Ott kellene érdeklődni, ahol a hagyatéki tárgyalás volt, vagy valamelyik közjegyzőnél!
Ezt a hagyatéki per során keresik? Mert csak ott volt ilyen hivatalos dolog, amikor megállapították, hogy nincs végrendelet. Pedig biztos hogy van. Még az tesz-e valamit, hogy az elhunyt, aki után a végrendelet lenne, hamarabb meghalt, mint az édesanyja, így végülis akik örököltek, az édesanyja után örököltek. Ha a végrendelet megkerülne, akkor az édasanyja 10 milliója maradna kint, mint így elosztott vagyon, és a többi pénzt (ami jogtalanul került át az édesanyja nevéra, majd onnan került szétosztásra) vissza kellene fizetni azoknak, akiknek kifizettek, vagy hogy lenne?
Valamint 1,6 Millió forint amit később rakott be, nincs benne az öröklési dolgok közt felsorolva. Ez lehetséges-e hogy a banki papírokon feltüntette, hogy halála esetén az a 1,6 millió kié legyen, és az a pénz azóta is ott van a bankba, és akié, az nem tud róla? /remélem érthetően fogalmaztam/ vagy ezt inkább JOGTALANUL kivette valaki? Még több 0 Ft-os tétel is volt, sőt, még minuszos is. Az 1,6 Milliót már akkor rakta be, amikor beteg volt, és tudta, hogy nem sok v an már neki hátra. Akkor ment ügyvédhez, lehet, hogy az a énz is az ügyvédnél van letétbe? Pl temetésre vagy valami hasonlóra? De arról nem kéne már értesítenie az ügyvédnek?
Igen, a közjegyzőknek van egy jegyzékük, ami az egész országban bármelyik közjegyzőnél elkészített és letétbe tett végrendeletet megtalálja.
Értelemszerűen nem találják meg az otthon tartott végrendeleteket.
(Azt hiszem viszont, hogy az ügyvédnél letétben lévőket is be kell már oda jelenteni, tehát elvileg azt is tudniuk kellett volna.)
A közjegyző ezt minden hagyatéki tárgyalás előtt kötelezően ellenőrzi.
Viszont nem értem, hogy ha sejtettétek, hogy kellene lennie végrendeletnek, akkor a tárgyaláson miért nem szóltatok? Mondani kellett volna, hogy a hagyatéki leltárban ugyan nem került rögzítésre, de úgy tudjátok, lennie kell ilyennek.
Utólag már ennyi idő után ez késő bánat.
Ha megtalálnátok a végrendeletet, akkor nem lenne késő.
"Nyomozni" már most senki nem fog utána, ezért mondom, hogy késő.
Hááát, nehéz kérdés. Én pl. bizonytalan lennék, hogy megmondhatom-e. (Ügyvédjelölt vagyok, de őszintén megmondom neked, hogy végrendelettel még sosem volt dolgom...)
Egyrészt az örökösnek (akár törvényes, akár végrendeleti) ugye joga van tudni a végrendeletről, másrészt viszont van ügyvédi titoktartás, csak úgy nem közölhetem, hogy milyen végrendeletet (vagy bármilyen iratot) hagyott nálunk.
Telefonon én biztosan nem mondanék semmit, max. azt (ami esetünkben abszolút igaz lenne), hogy nálunk egyáltalán nincsen végrendelet.
Ha lenne végrendelet, akkor viszont a főnökömmel konzultálnék arról, hogy telefonon adhatunk-e felvilágosítást.
Személyesen, amint igazolod magad és az érintettségedet, nem látnék benne semmi akadályt.
Szóval, őszintén mondom, hogy ebben a témában még "kis tudatlan" vagyok, aki ügyvéd már, és volt ilyen ügye, az biztosan jobban tudna erre válaszolni.
Első körben azt mondom, hogy persze, próbálj meg telefonálni, aztán meglátod, hogy mit mondanak.
Szerintem az ügyvédek nagy részénél semmiféle végrendelet nincsen, ez nem olyan gyakori dolog a tapasztalatom szerint, mivel általában közjegyzőhöz mennek az emberek ilyesmivel.
De én úgy tudom, hogy az ügyvédeknek is be kell már jelenteni a náluk lévő végrendeleteket ebbe a MOKK által üzemeltetett rendszerbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!