Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesanyámék családi házban...

Sz.mse kérdése:

Édesanyámék családi házban élnek apámmal fele-fele tulajdoni arányban. Megromlott a kapcsolatuk nagyon, apám folyamatos ivászata, ordibálása miatt. Ugyanakkor felnőtt korú bátyám is ott él velük. Kiteheti a házból bátyámat apám ha úgy gondolja?

Figyelt kérdés
Jogszábályt ahol ez vagy ellenkezője le van írva belinkelnétek nekem? Ugyanakkor biztos felvilágosítást tudna adni valaki, ha a férj nem akarja eladni az ingatlant de együtt élni sem lehet vele, mi a lehetőség milyen úton-módon hogy a ház édesanyámra eső részét megkapja hogy elköltözhessen? Ugyanis tulajdonrész pénzzé fordítása nélkül nem tud lépni.

2016. aug. 15. 09:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben a házastársaknak közös vagyona a ház, a kapcsolat megromlott, akkor egyensen következik a megoldás: házasság megszüntetése (válás) és a közös vagyon megosztása.

Ez utóbbi történhet két értelmes embernél

- megbeszéléssel

- egyik fél megváltja a másik részét (már ha van miből, akár hitel felvétellel is pl.)

- ha elmérgesedett a viszony, akkor lehet kérni a közös tulajdon bíróság általi megszüntetését és a kényszerértékesítést (nem ajánlom, mert egyrészt nem gyors, másrészt nem olcsó- mert az itt megállapított forgalmi érték messze alulmaradhat a piaci értéknek, két értelmes felnőtt ha megbeszéli, akkor lehet árulni az ingatlant és nem betartani egymásnak- akkor a kapott vételárat el kell felezni és kész- de ezt az adásvételt intéző ügyvéd pontosan tudja)


És igen: amennyiben a bátyád felnőtt korú és szívességi lakáshasználó (ez a jogi kategóriája annak, hogy ott lakik családtagként más tulajdonában), akkor édesapád kiteheti a házából (elég az egyik tulajdonos is ehhez). Sőt kényszerkijelenteni is lehet.


Nem fogok most linkelgetni, de kérlek vedd a fáradtságot, hogy az ingyenes netjogtáron rákeresel a válás, közös vagyon megosztása és kényszerkijelentés címszavakra, fel fogja dobni a hatályos joganyagot.


gyerekként egyébként ez nem a te feladatod, édesanyád pedig bizonyára tisztában van a lehetőségeivel.

Amennyiben nincs és válást/vagyonmegosztást fontolgat, akkor a lakcímetek szerinti illetékes bíróságon (a www.birosag.hu honlapon tudod megnézni melyik az, hol van és mikor van félfogadási idő) az úgynevezett ingyenes "panasznapi ügyintézés"-en jogvégzett bírósági dolgozók tudnak szakszerű tanácsot adni neki az eljárás menetéről, fizetendő illetékről, a beadandó keresetlevél megfogalmazásában, alaki és tartalmi ellenőrzésében is tudnak segíteni.

Esetleg a helyi családsegítő szolgáltanál dolgozó jogásztól (jogi tanácsadás) tudtok konkrét helyzetben felvilágosítást kérni, ez sem kerül pénzbe- cserébe azért ezeknél a szolgáltatásoknál bizony van várakozási idő.

Vagy: ügyvédtől kér fogadóórát, ott is szakszerű, pontos, a ti helyzetetekhez igazodó tanácsot fog kapni édesanyád szinte azonnal (időpontot kell kérni), viszont ez pénzbe kerül természetesen. Ha van rá keret, azért érdemes azt a pár tízezer forintot rászánni.


Minden jót kívánok.

2016. aug. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!


Sajnos az a helyzet, hogy nagyon elmérgesedett a helyzet. Ugyanakkor az, hogy eladni az ingatlant nem igazán lehet, mivel apám hallani sem akar róla. Kifizetni anyut nem akarja, mondhatni lelki terrorban tartja.


Esetleg az nem ad megoldást, ha anyu tanuk jelenlétében ír egy "hozzájárulást", hogy hivatkozva tulajdonosi jogára engedi, hogy bátyám a házban lakhasson?

2016. aug. 16. 15:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!