Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökségi kérésem lenne....

Örökségi kérésem lenne. Szerintetek kisemmizhet az örökségből nagymamám családja, csak azért mert távol lakom?

Figyelt kérdés
Nagymamám fél éve elhunyt, nagypapám még él. A nagyszüleimnek két gyerekük van, illetve volt, mert az egyik elhunyt 28 éve. Ő az én édesanyám. Én elköltöztem távolra, látogatom a nagyszülőket, illetve már csak a nagypapit, de mivel nagyon messze lakom, csak ritkán jutok el hozzájuk. Ilyenkor jó a viszony. A nagyszülők másik gyereke Karesz és családja támogatják, gondozzák, napi rendszerességgel a nagyszülőket évek óta, mert együtt is laknak. Nyilván ők lényegesen többet tesznek, osztoznak az életükben. Feltételezem, hogy lesz egy hagyatéki tárgyalás. Jogilag Karesz és én (elhunyt anyukám révén) örökölnénk, gondolom fele-fele arányban. Tudom morálisan ha nézzük nem tarthatok igényt elhunyt édesanyám révén az örökség egy részére, de jogilag nekem járna a fele örökség. Gyanús, hogy Kareszék mélyen hallgatnak a hagyatéki tárgyalásról, meghívót, semmit nem kaptam, szerintem letagadták az illetékes helyen, hogy létezem, így lehet, hogy sosem kapok meghívást a tárgyalásra, tehát dugiban kisemmiznek. Nem is kell nekem az engem jogilag megillető fél rész a vagyonból, de azért a hátam megett ne sunyizzanak, mert azt nem tartanám illendőnek, hiszen a kapcsolatunk nem rossz, nem bántottam én őket, csak más helyre szólított az élet. Pacekba nem akarom megkérdezni, hogy volt e hagyatéki tárgyalás a fél év alatt, mert még pénzéhesnek gondolnának. Tényleg kitől tudom megkérdezni? Hívjam fel a helyi közjegyzőt? A kérdés, hogy ők engem jogilag kitagadhatnak-e azért, mert én nem vagyok odavalósi már, ezáltal ritkábbak a látogatások. Ők pedig napi rendszerességgel segítik a nagyszülőket, már csak nagypapit. Válaszotokat nagyon köszönöm, kicsit buta vagyok a kérdéshez
2016. aug. 5. 13:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
64%
Nem. És jár a fele, ha tetszik nekik, ha nem.
2016. aug. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Az önkormányzat által kijelölt közjegyzőnek kötelessége minden örököst értesíteni, ha hagyatéki tárgyalást tartanak.

Ha lesz ilyen tárgyalás, téged is értesíteni kell, ha örökös vagy. Kikeresnek a lakcím nyilvántartásból. Szerintem a köteles rész akkor is jár, ha messze laksz és ritkábban találkoztál a nagymamáddal.

2016. aug. 5. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Fordulj az önkormányzathoz.
2016. aug. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
59%
Az illetékes jegyzőnél kell érdeklődni finoman, de határozottam, esetleg tértivevényes levélben. Kareszék csak azt csinálhatják, hogy ráveszik nagypapit, hogy végrendeletileg hagyja rájuk a másként rád jutó vagyonrészt ill. most ajándékozza nekik. A morált és a jogot ne állítsd szembe, mert a jogfilozófia egyik irányzata éppen az erkölcsből vezeti le a jogot. Te pedig ne zárkózz el morálisan sem a téged megillető vagyonrészről, mert az elhunyt édesanyád révén jár neked, akihez aztán neked 100%-ban kötődésed van.
2016. aug. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
59%
Végrendeletileg nem lehet a neked járó köteles részt másra hagyni. Ha még életében elajándékozza, vagy eladja a másik rokonnak, tehát halálakor már semmilyen vagyona nem lesz, akkor talán így kisemmizhet téged. Kérdezz meg egy ügyvédet.
2016. aug. 5. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ezek szerint ha a nagymamám még életében elajándékozta a saját részét, akkor nem is kerül sor hagyatéki tárgyalásra? Tehát ne várjak semmiféle értesítést arról, hogy ő elajándékozta, vagy eladta, vagy egyáltalán arról, hogy hagyatéki tárgyalást tartanak. Így egyáltalán soha nem tudom meg, hogy mi történt elhunyt édesanyám részével. Mert én nem akarok hivatalosan érdeklődni, mert ha kiderül, hogy sunyiban érdeklődöm, akkor azt mondják Kareszék, hogy nézd már a kiscsajt, milyen pénzéhes. Erre meg nincs szükségem, jobb a jó viszony. Nem merem sajnos tőlük sem megkérdezni ugyanezen okokból.
2016. aug. 5. 15:51
 7/15 kovpet ***** válasza:
Hagyatéki tárgyalás mindenképp van, az meg mit számít, hogy Kareszék mit gondoltan, ha egyszer alig találkoztok?
2016. aug. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nézhetjük úgy is, hogy Kareszék gondozzák a nagyszülőket és ezért több járna nekik... De nézhetjük úgy is, hogy nyilván édesanyád is gondozta volna őket, csak ő nem tehette meg, mert sajnos meghalt. Emiatt meg nem büntethetnek téged. A tárgyalás előtt mindenképpen értesíteni kell minden örököst, nálunk egyszer azért állt az ügy sokáig, mert apukám egyik távoli unokatestvére is az örökösök közt volt, és úgy megszakította a kapcsolatot mindenkivel, hogy se apukám, se a többi öröklő rokon nem tudta, hova a nyavalyába költözött... elő kellett keríteni, addig nem történt semmi.
2016. aug. 6. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Igen, az sem semmi. Köszönöm válaszodat.
2016. aug. 8. 12:07
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
A haláleset után az önkormányzat illetékese be szokta hivni az egyik örököst - értelemszerűen azt, aki az elhunyttal együtt lakott - és felveszik a listát az elhunyt vagyonáról, felértékelik az ingatlant, az autót, stb. és nyilatkozni kell, hogy még ki tartozik az örökösök közé. Ez nagyon hamar meg szokott történni a haláleset után. Ezután az önkormányzat illetékese átküldi az anyagot a közjegyzőhöz és megtartják a hagyatéki tárgyalást. Tehát az ingatlan értékbecslését az önkormányzat szakembere végzi! Örökös eltitkolása bűncselekmény, a hagyatéki tárgyalás jegyzőkönyvében van is egy olyan mondat mindig, hogy a jelelévő örökösök büntetőjogi felelősségük tudatában nyilatkoznak arról, hogy nincs tudomásuk más örökös létezéséről. Az elhunyt ápolásának, temetésének költségeit a közjegyző beszámitja a hagyaték felosztásakor. A Ti esetetekben az lenne a legcélszerűbb, ha úgynevezett osztályos egyezség keretében a "Kareszszel" megállapodnátok, hogy melyikőtök mennyit kap. Te elismered pénzügyileg is, hogy ők ápolták a nagyszülőket, és nem kéred a hagyaték felét, hanem csak x százalékát. Egy ilyen megállapodást a közjegyző elfogad és határozatban rögzit. Fél év nem sok idő, lehet, sőt valószinű, hogy hagyatéki tárgyalás nem volt, de valami ügyintézés biztosan történt. Akármilyen kényes kérdés is, ezt a Karesszel való beszélgetést nem tudod meguszni. Ha a közjegyző előtt kerül sor az osztozkodásra, az sokkal kellemetlenebb lesz. Vegyél egy nagy levegőt, és egyenesen kérdezd meg a Karesztől, hogy mi a helyzet. Amennyiben ajándékozási szerződést kötöttek a nagyszülőkkel, és ez 10 éven belül történt, a kötelesrész akkor is jár neked. Van még egy olyan lehetőséged, ahonnan teljes titokban tudsz információt szerezni: kérd ki a földhivataltól az ingatlan tulajdoni lapját, ezt kb. 1500 forintért megkapod, erről a Karesz nem szerez tudomást, te pedig az ingatlannal kapcsolatos helyzetet láthatod. Bármilyen ingatlanról kérhetsz tulajdoni lapot, vadidegenéről is, ez nem titkos adat. Ha ajándékozás történt, akkor ezt bejegyezték a tulajdoni lapra. Ha végrendelet van, a kötelesrész akkor is jár neked. A kötelesrész 30 százaléka a teljes örökségnek, tehát itt a fele lenne a tied, annak a 30 százaléka.
2016. aug. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!