Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Köteles vagyok tanúskodni, ha...

HungarianKiwi kérdése:

Köteles vagyok tanúskodni, ha beidéztek tanúvallomásra?

Figyelt kérdés

A nyáron történt egy eset, hogy egy magyar srácnak nekiment két roma származású "úriember". A rendőrök pillanatok alatt a helyszínre értek és mivel nem volt rajtam kívűl szinte senki, aki jelen volt a verekedésnél, ezért tanúskodnom kellett. De még csak 17 éves vagyok, kikédeztek, hogy mit láttam, mi történt, pontosan mikor és, hogy ki volt a hibás.

Elkérték az adataimat, felírták a lakcímemet, törv. képviselő nevét sbt. Meg se kérdeztek, hogy akarok-e tanúskodni vagy sem, csak rámrontottak és egyből kérdeztek. Itthon tudtam meg, hogy a szüleim elmondása szerint nem lettem volna köteles tanúskodni, ez igaz?

(Ha igaz is ezt nem tudtam, nem voltam tisztában a jogaimmal, mivel még sosem voltam ilyen helyzetben. Ma jött egy papír a Rendőr Főkapitányságtól, hogy beidzétek tanúnak engem+ apukámat. Gondolom azért kell apukám is, mert ugyebár nem múltam még el 18. Elég kellemetlen ez az ügy. Valaki esetleg járt már ilyen cipőben, mint én?


2016. aug. 3. 22:17
1 2
 1/12 Shai-Hulud ***** válasza:
100%
Bűnügyben KÖTELES VAGY tanúskodni, egyetlen esetet kivéve, ha ezzel magadat, vagy közvetlen hozzátartozódat kevernéd gyanúba. Ez az egyelen eset, hogy egy bűncselekmény tanúja megtagadhatja a vallomást.
2016. aug. 3. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Ha családtagod lenne, nem lennél köteles, de idegen ellen igen
2016. aug. 4. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Muszáj tanúskodnod mostmár. Anyám látott egyszer egy verekedést, kikérdezték a rendőrök, aztán be is idézték. Ha nem mész magadtól, elővezetnek.
2016. aug. 4. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A törvény szerint egész pontosan négy okból tagadhatnád meg a tanúvallomást, bár az átlagembernél általában valóban csak az első kettő számít.


1998. évi XIX. törvény (Be.):

82. § (1) A tanúvallomást megtagadhatja

a) a terhelt hozzátartozója,

b) az, aki a (4) bekezdés esetét kivéve magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben, akkor is, ha a tanúvallomást az a) pont alapján nem tagadta meg,

c) - a 81. § (2) bekezdésében foglalt titoktartási kötelezettség esetét ide nem értve - az, aki a foglalkozásánál vagy közmegbízatásánál fogva titoktartásra köteles, ha a tanúvallomással a titoktartási kötelezettségét megsértené, kivéve, ha ez alól a külön jogszabály szerint jogosult felmentette, vagy külön jogszabály szerint a bíróság, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság megkeresésére a titoktartási kötelezettség alá eső adat továbbítása a felmentésre jogosult számára kötelező,

d) a médiatartalom-szolgáltató, valamint a vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy, ha a tanúvallomásával a számára a médiatartalom-szolgáltatói tevékenységgel összefüggésben információt átadó személy kilétét felfedné, az ezzel kapcsolatos kérdésben, kivéve, ha a bíróság az információt átadó személy kilétének felfedésére kötelezte.

2016. aug. 4. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
34%
Nem vagy köteles, akár le is ülheted. Fél év a maximum tétele.
2016. aug. 4. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Közvetlen hozzátartozó esetén nem vagy köteles.


Egyébként is megtagadhatod de akkor megbüntetnek.

2016. aug. 4. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Amúgy meg menj el és tanuskodj. Nem lesz semmi. A nyomozók a sima tanukkal nem genyóznak. És csak az igazat mond!


Inkább annak kérdezz utána hogy milyen kérdésekre nem vagy köteles válaszolni! De ilyen szerintem nem lesz. Mindenki tisztában lesz azzal hogy te csak véletlenül csöppentél bele ebbe az egészbe és ennek megfelelően is fognak bánni veled.

2016. aug. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Milyen jó, hogy miután már bemásoltam a törvényszöveget, még mindig tömegével vannak, akik a törvénynél is jobban tudják. Egyébként a tanúvallomás jogosulatlan megtagadásának nem fél év a maximális tétele, hanem 90 nap.


Btk. 277. § A tanú, aki büntetőügyben a bíróság előtti vallomástételt a következményekre történt figyelmeztetés után jogosulatlanul megtagadja, vétség miatt elzárással büntetendő.


Btk. 46. § (1) Az elzárás tartamát napokban kell meghatározni, annak legrövidebb tartama öt, leghosszabb tartama kilencven nap.

(2) Az elzárást büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani.

2016. aug. 4. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Igen, ha a törvény alapján nem vagy megtagadásra jogosult.
2016. aug. 4. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítő válaszokat. Arra a döntésre jutottam, hogy elmegyek, mivel én semmit nem tettem semmi rosszat. Egyszerűen csak rosszkor voltam rossz helyen.
2016. aug. 4. 23:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!