Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nemsokára mennem kell tanúskod...

Nemsokára mennem kell tanúskodni egy tárgyalásra. Mi történik ilyenkor? Valaki írna részleteket?

Figyelt kérdés

Olyasmikre lennék kíváncsi, mint például:


-ha véget ért a tanúvallomásom, elmehetek?

-ha nem egyezik a tanúvallomás, az előzetesen felvett vallomással, akkor "kötekednek", tehát tesznek fel úgymond keresztkérdéseket? (sajnos régen volt az ügy, és nem is emlékszem már mindenre pontosan)

-mennyire illik kiöltözni? nyilván nem nagyestélyi, de gondolom, valamennyire azért csinosan illene menni?


ha bármi egyéb eszébe jut valakinek, azt is megköszönöm.


2016. ápr. 26. 20:17
 1/3 anonim ***** válasza:
A hely komolyságának megfelelő öltözetben kell menni, tehát nem miniszoknya és nem köldökig dekoltált felső. A bíró megköszöni a tanúvallomást és vagy azt mondja, hogy elmehet a tanú, vagy kéri a tanút, hogy maradjon. Nem kötekednek, hanem olyan részletekre kérdeznek rá, amelyek őszerintük fontos az ítélet szempontjából. Vinni kell az idézést és a személyi igazolványt, a mobiltelefont ki kell kapcsolni és fényképezni nem lehet.
2016. ápr. 26. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Én is voltam nemrég egy 2012 es ügy miatt, és elmondtam, hogy nem emlekszem mar pontosan mindenre mert olyan régen volt.

Azert meg kérdezősködtek.

2016. ápr. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia, ha kaptál írásbeli idézést (az esetek 99%-ában írásban idézik a tanút), akkor azon minden rajta van amit tudnod kell.


Akkor mehetsz el, ha a bírótól erre engedélyt kapsz. Ha a bíró a vallomástétel után nem bocsát el, akkor nyugodtan kérdezz rá, hogy igényli-e még a T. Bíróság a jelenlétedet.


Keresztkérdésekre elsősorban nem a bírótól, hanem az ellenérdekű fél ügyvédjétől (esetleg ügyésztől.. nem írtad, hogy büntető vagy polgári ügy lenne) kell számítanod. A bírónak nem célja, hogy összezavarjon, hanem ki akarja deríteni mi az igazság, mi történt és hogy mennyire vagy szavahihető. Az ellenérdekű fél (mivel rá nézve nyilván nem mondasz előnyös dolgokat) ügyvédje - már ha ügyes - össze akar majd zavarni, önellentmondásba akar hozni, ezzel is mutatva a bírónak, hogy teljesen szava hihetetlen vagy és ne vegye figyelembe a vallomásodat. Ellenben a "te" oldaladon álló ügyvéd kérdései segítik majd az ellentmondás feloldását. A bíró majd eldönti, hogy kinek mit hisz el. Így működik a per...


Öltözz úgy, mintha munkába mennél (ez alatt persze nem azt értem, hogy vedd fel a munkavédelmi kezes-lábast meg a festékes vödröt...), szolid, átlagos öltözet tökéletesen elég. Nem kell flancolás. A bíró és az ügyvédek is mind talárban lesznek, azaz rajtuk sem fogod látni a gucci szoknyát meg az armani öltönyt. Ez nem erről szól.


Amit én még a tanúknak mindig el szoktam mondani, az az, hogy a bíró figyelmeztetni fog arra, hogy a hamis tanúzás és a hamis vád bűncselekmények és emiatt börtönbe is kerülhetsz. Ettől nem kell megijedni, nem veled van baja, nem nézi ki belőled, hogy te ilyet el fogsz követni, ez egyszerűen csak része a protokollnak. A bíró minden esetben a törvény alapján köteles ezt minden tanúnak elmondani. Persze ettől még a hamis tanúzás bűncselekmény, szóval figyelj oda, hogy mit mondasz! Ha elbizonytalanodsz vagy összezavartak, akkor soha ne kezdj el mellébeszélni, hantázni, találgatni. Szépen mond azt, hogy nem tudom, nem emlékszem. Ezzel nincs semmi baj, mindenki tudja, hogy az ember nem videókamera. Amit meg soha ne mondjál, az az, hogy "hát az XY, vagy még rosszabb, az Ügyvéd Úr mondta, hogy ezt kell mondanom". Még akkor sem, ha előzőleg beszéltél velük a tárgyalásról, mert ezzel mindketten nagyon megütitek a bokátok.


Egyébként nem kell félni a dologtól, fogd fel úgy, hogy állampolgári kötelességednek eleget téve hozzájárulsz ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás egy igazságos és megalapozott döntést hozzon. Meg fél napot lóghatsz a munkahelyedről :)


Sok sikert!

2016. ápr. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!